Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poslední Přemyslovci. Václav II. Syn Přemysla Otakara II. Dědic českého trůnu. Byl teprve sedmiletý, když jeho otec zahynul na Moravském poli. Němečtí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poslední Přemyslovci. Václav II. Syn Přemysla Otakara II. Dědic českého trůnu. Byl teprve sedmiletý, když jeho otec zahynul na Moravském poli. Němečtí."— Transkript prezentace:

1 Poslední Přemyslovci

2 Václav II. Syn Přemysla Otakara II. Dědic českého trůnu. Byl teprve sedmiletý, když jeho otec zahynul na Moravském poli. Němečtí poručníci ho uvěznili na hradě Bezděz a potom ho odvezli do severního Německa. V Čechách a na Moravě začali loupit tlupy německých zbrojnošů. Po pěti letech se podařilo mladičkého krále dostat zpět do země.

3 Václav II.

4 Dvě manželky - Guta Habsburská, Eliška Rejčka 11 dětí, po jeho smrti jich žilo 6. Bál se koček a bouřky.

5 Přemyslovci dosáhli nebývalého úspěchu. Václav II. uvedl v úžas celou Evropu. Drželi nyní tři královské koruny a jejich panství sahalo od Baltu až k Dunaji.

6 Václav II. provedl krátce před rokem 1300 mincovní reformu. Zrušil všech sedmnáct dosavadních českých a moravských mincoven a ražbu soustředil do jediné královské mincovny v Kutné Hoře zvané Vlašský dvůr. Novou měnou se staly pražské groše. Na líci měly trojcípou královskou korunu a na rubu dvouocasého lva. Jeden groš měl 12 haléřů. Tyto mince se užívaly nejen v Čechách, ale postupně i v celé střední Evropě. Vejce v té době stálo 2 haléře, slepice 32 haléřů, boty kolem 6 grošů, kráva 55 grošů. Nádeník vydělal za týden asi 6 grošů a tesař 20 grošů.

7

8 Václav II. zemřel v 34 letech na tuberkulózu. Poslední měsíce života strávil zajištěním dědictví pro syna. Přemyslovské soustátí se takřka hned po jeho smrti začalo rozpadat. Václava II. přežilo pět jeho manželských dětí, z jeho levobočků je bezesporu nejznámější Jan Volek.

9

10 Doba vlády posledních Přemyslovců je dobou rytířů. Středověký rytíř projevoval statečnost v boji, byl věrný králi, bránil křesťanskou víru, ochraňoval vdovy a sirotky. V dobách míru se rytíři cvičili v boji při turnajích. Mnoho rytířů skládalo před vojenskou výpravou slib, že budou v boji hájit pouze zájmy církve. Takoví rytíři nosili na svém oděvu a na ochranném štítě vyznačený červený kříž. Říkalo se jim křižáci.

11 Václav III. byl podle zpráv rozhazovačný a požitkářský. Prý se ale polepšil, když...... mu domluvil opat Zbraslavského kláštera. Václav III. byl hezký, nadaný a vzdělaný, ale asi i hodně rozmazlený. Zvykl si, že může mít všechno, co se mu zachce, naučil se pít, líbily se mu slečny a svým „kamarádům“ lehkomyslně rozdával hrady a pozemky. Země ale potřebovala opravdového krále, ne rozmazleného frajera. Když ve výroční den smrti svého otce navštívil mladý Václav hrob svého otce na Zbraslavi, přistoupil k němu zbraslavský opat Konrád a promluvil mu do duše. A Václav kupodivu slíbil, že se změní. Škoda, že neměl čas ukázat, jak moc vážně to s nápravou myslel – za pár měsíců už byl po smrti…

12

13 Vražda Václava III. V Olomouci. Zastavil se tam na cestě do Krakova, kde chtěl potvrdit svůj nárok na polskou korunu. Bylo srpnové odpoledne roku 1306 a bylo velké horko. Václav si odložil zbroj, odpočíval jenom v plášti a lehkém oblečení a zřejmě ho nikdo nestřežil. A pak jej při odpočinku někdo třikrát probodl..

14

15 Rod Přemyslovců panoval v českých zemích více než čtyři sta let. O počátku panování Přemyslovců nemáme mnoho informací. Prvního skutečně doloženého panovníka potkáváme v 9. století. Je to kníže Bořivoj, který se prý se svou manželkou Ludmilou nechal na Velké Moravě pokřtít samotným Metodějem. Prvním králem v řadě přemyslovských knížat se stal v roce 1085 Vratislav I., Posledním přemyslovským králem byl mladičký Václav III., zavražděný v roce 1306 v Olomouci.

16

17 Vypracovala : Kateřina Vansová VY _ 52 _ INOVACE _ 08 Informační zdroje: http://www.cmis.cz/


Stáhnout ppt "Poslední Přemyslovci. Václav II. Syn Přemysla Otakara II. Dědic českého trůnu. Byl teprve sedmiletý, když jeho otec zahynul na Moravském poli. Němečtí."

Podobné prezentace


Reklamy Google