Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Detektivka česká a světová literatura

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Detektivka česká a světová literatura"— Transkript prezentace:

1 Detektivka česká a světová literatura
Bc. Lucie Podmelová Bc. Tereza Stránská

2 Detektivka Čeští autoři

3 Dětská detektivka využití klasické detektivní osnovy v dětské literatuře je stylově a kompozičně jednodušší, motiv tajemství a jeho vyřešení zůstává většinou bývá pronásledován pachatel činu detektivem nebo zorganizovanou skupinou detektivů obvykle vychází ze života dětí

4 Definice Čtenářsky velice oblíbený žánr populární literatury
Jádrem je většinou pátrání po pachateli, motivu či způsobu provedení nějakého zločinu – nejčastěji vraždy Detektivem může být v podstatě kdokoliv – profesionál, policista, soukromý detektiv či osoba s úplně jiným zaměstnáním Autor postupuje zpravidla v líčení stop logicky, aby čtenář mohl dedukovat spolu s detektivem Postava téhož detektiva často vystupuje v dílech autora opakovaně (např. Hercule Poirot u Agáthy Christie) (http://www.ctesyrad.cz/nejctivejsi)

5 Rozdělení Starší literatura Václav Řezáč František Langer
Jaroslav Foglar Současná literatura Vojtěch Steklač Martin Vopěnka

6 Starší literatura Václav Řezáč (1901-1956) Jako autor dětské
literatury navázal na kästnerovskou tradici detektivních próz s tajemstvím Dílo: - Kluci, hurá za ním! - Poplach v Kovářské uličce informace a foto z:

7 Detektivní a napínavý příběh pro děti z doby předmnichovské
republiky o klukovské trojici, které neznámý zloděj ukradl z jejich skrýše rádio. Informace a foto z:

8 Příběh z první republiky o nepoctivém obchodníkovi, který
připisoval svým zákazníkům dluhy. Informace z: Foto z:

9 Starší literatura František Langer (1888 -1965) Kromě literatury pro
dospělé napsal i příběhy ze život dětí Dílo: - Bratrstvo Bílého klíče - Děti a dýka Informace a foto z:

10 Bratrstvo bílého klíče je tajný spolek prožívající v opuštěné
zahradě romantická dobrodružství, po jakých touží každý správný kluk, holky nevyjímaje. Jarkovi a jeho kamarádům se zahrada mění v bitevní pole, v tajnou chodbu a středověkou mučírnu, ale stává se i skutečným domovem medvěda, který utekl z cirkusu, a ringem boxera Čipery. Ale bratrstvo funguje i jako detektivní ústav, který vypátrá ztraceného psa a usvědčí zloděje. Opuštěná zahrada zkrátka představuje kouzelný svět, v němž se představy a sny členů Bratrstva stávají skutečností. Foto z: Informace z:

11 Starší literatura Jaroslav Foglar (1907 – 1999)
český prozaik, publicista, redaktor mládežnických časopisů a významná osobnost českého skautského hnutí Dílo: - Záhada hlavolamu Informace a foto z:

12 Detektivní literatura pro děti a mládež
předpokládá existenci detektivního motivu či zápletky, zločin či „protispolečenský" skutek, případně motiv tajemství. V Záhadě hlavolamu o tajemství nouze není, objevuje se zde v množství variací. Nechybí ani detektivní zápletka s vraždou. Foto z: infromace z: https://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fis.muni.cz%2Fth%2F53279%2Fff_m%2Ftext.pdf&h=WAQFgEmuO

13 Současná literatura Vojtěch Steklač (nar.1945)
autor prózy pro dospělé i děti působil jako redaktor dětských časopisů např. Ohníček, Pionýr, posléze jako šéfredaktor Pionýra Dílo: - Dvojčata v akci - Detektiv Bondybey 001 a spol. Informace a foto z:

14 Dvojčata v akci Poklad hraběte Domanína
Případ nepolapitelného sprejera Liga starších džentlmenů Hořká vůně mandlí Sluneční bratrstvo Zapeklité domácí násilí Pátrající dvojčata chlapec a dívka a dva bratři - tvoří dva samostatné případy, které nejsou nijak výrazně odděleny Pátrání členěné do kratičkých kapitol

15 Obrázky z:

16 Parodie na detektivní žánr Bondybej poprvé spatřil světlo světa
roku 1972 v Kolotoči úsměvného čtení a jako každý správný příslušník své branže je urostlý, statečný a dobrý. Všichni zločinci, i takového formátu, jako byl Blofeld, jsou na něj krátcí (světoznámého agenta Jamese Bonda 007 připomíná Bondybej nejen svým číselným označením 001). Plukovník Randall, šéf VSPZSP (Vyšetřovací skupiny pro zvláště složité případy), se na svého agenta vždy může spolehnout, neboť vládne ďábelským uměním převleků a svou vynalézavostí a schopnostmi hravě strčí do kapsy i na slovo vzatého vynálezce Šarapatku. A tak není divu, že se stane idolem detektivů ve světě i v Česku proslulý pražský Detektivní klub, který sídlí na rozhraní ulic Boženy Němcové a Harryho Pottera, velice touží po tom, aby mezi ně zavítal a stanul v čele klubu jako jeho čestný předseda... Informace a foto z:https://www.kosmas.cz/knihy/131354/detektiv-bondybej-001/

17 Současná literatura Martin Vopěnka (nar.1963) Spisovatel, cestovatel,
publicista Dílo: - Trilogie Spící město Spící spravedlnost Spící tajemství Foto z:

18 Nadčasový třídílný román nejen pro mladé čtenáře, ale i pro jejich rodiče.

19 Pro menší čtenáře Jiří Kalousek: Otazníky detektiva Štiky
Jaromír František Palme: Tadeáš a hradní tajemství Zuzana Pospíšilová: Detektivové Petr Morkes: Komisař Vrťapka

20 Detektivka Světoví autoři

21 Rozdělení Starší Edgar Allan Poe Erich Kästner Arthur Conan Doyle
Agatha Christie Nils-Olof Franzén Enid Blyton Astrid Lindgren Současná Emma Kennedy Jennifer Alison Andrew Lane Eoin Colfer Thomas Brezina

22 Starší literatura Edgar Allan Poe (1809-1849):
Zakladatel detektivního a hororového žánru Dílo: Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Jáma a kyvadlo a jiné povídky (http://cs.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_Poe)

23

24 Starší literatura Erich Kästner (1899-1974:
Německý novinář a spisovatel 1960 získal Cenu Hanse Christiana Andersena za tvorbu lit. pro děti Dílo: - Emil a detektivové - Emil a tři dvojčata (https://cs.wikipedia.org/wiki/Erich_K%C3%A4stner)

25

26 Starší literatura Arthur Conan Doyle (1859-1930): Britský spisovatel
Proslulý především příběhy o Sherlocku Holmesovi Dílo: - Pes baskervillský - Ďáblovo kopyto https://cs.wikipedia.org/wiki/Arthur_Conan_Doyle https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Conan_doyle.jpg

27

28 Starší literatura Agatha Christie (1890-1976): Anglická spisovatelka
Autorka velmi oblíbených kriminálních a detektivních příběhů Dílo: - Vražda v Orient-expresu - Deset malých černoušků (http://cs.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie)

29

30 Starší literatura Nils-Olof Franzén (1916-1997): Švédský spisovatel
Série detektivních románů pro mládež o soukromém detektivovi Agatonovi Saxovi Dílo: - Veledetektiv Agaton Sax (http://cs.wikipedia.org/wiki/Nils-Olof_Franz%C3%A9n)

31 http://www. antikvariatolomouc

32 Starší literatura Enid Blyton (1897-1968): Britská spisovatelka
Původním povoláním byla učitelka Dílo: - Správná pětka - Tajná sedma - Tajemství (http://cs.wikipedia.org/wiki/Enid_Blytonov%C3%A1)

33

34 Starší literatura Astrid Lindgren (1907-2002):
Velmi úspěšná švédská autorka knih pro děti Její knihy byly přeloženy do 70 jazyků ve více než 100 zemích po celém světě Dílo: - Kalle Blomkvist zasahuje (http://cs.wikipedia.org/wiki/Astrid_Lindgrenov%C3%A1)

35

36 Současná literatura Emma Kennedy (*1967): Herečka, spisovatelka a
TV moderátorka Dílo: - Wilma detektivem (http://en.wikipedia.org/wiki/Emma_Kennedy)

37 Wilma Detektivem Wilma Tichošlápková sní o tom, že se jednoho dne stane asistentkou světově proslulého a velmi seriózního detektiva Teodora P. Goodmana. Jenže pan Goodman vůbec nestojí o malou pomocnici, co jde z jednoho průšvihu do druhého – zvlášť když ji všude doprovází malý bígl, který nedokáže odolat a žere důkazy! (https://www.kosmas.cz/knihy/180326/wilma-detektivem/) https://www.kosmas.cz/knihy/180326/wilma-detektivem/

38 Současná literatura Jennifer Allison (*1966): Americká spisovatelka
Dílo: - Pátračka Gilda (série knih) (http://en.wikipedia.org/wiki/Jennifer_Allison)

39 Pátračka Gilda Gilda je tak trochu praštěné a výstřední děvče, které by si ze všeho nejvíc přálo narazit na nějakou pořádnou záhadu, a kdyby se v ní vyskytovali duchové či jiné nadpřirozené záležitosti tím líp. Kromě toho má ráda sendviče s burákovým máslem, banánem a čokoládou, miluje paruky a nejrůznější převleky a taky má bezva kamarádku Wendy Choyovou, která se jí snaží udržet nohama pevně na zemi, většinou však marně. A kde na Gildu čeká její první záhada, kterou by mohla pomocí své parapsychologické příručky vyřešit? Jako ideální místo se zdá být mlhou zahalené San Francisco, a tak neváhejte a vydejte se spolu s Gildou za tímhle nezapomenutelným dobrodružstvím. (http://www.albatrosmedia.cz/patracka-gilda-d2.html?type=author&searchFor=A#)

40 Současná literatura Andrew Lane (*1963):
Andrew Lane (*1963): Britský spisovatel a žurnalista Série knih o mládí Sherlocka Holmese Dílo: Mladý Sherlock Holmes (http://en.wikipedia.org/wiki/Andy_Lane#Books)

41 Mladý Sherlock Holmes Kdo byl Sherlock Holmes, než se stal slavným detektivem ? Jaký byl jako teenager? Kde se naučil bravurní dedukci? Když Sherlock Holmes s přítelem Matty Arnattem objeví mrtvého muže s výrazem hrůzyna strnulé tváři, a vzápětí další mrtvolu se stejně děsivým úšklebkem, hádáte správně. Nic ho nezastaví, dokud záhadě nepřijde na kloub! (http://www.svetdetskefantazie.cz/mlady-sherlock-holmes-smrtici-mrak)

42 Současná literatura Eoin Colfer (*1965): Irský spisovatel
Autor knih o Artemisi Fowlovi Dílo: Artemis Fowl Detektivní agentura Půlměsíc (http://cs.wikipedia.org/wiki/Eoin_Colfer)

43 Detektivní agentura Půlměsíc
Nechte se strhnout příběhem nejmladšího detektiva, kterého poznal náš svět. Teprve dvanáctiletý Fletcher Moon, pro svou výšku přezdívaný Půlměsíc, získává přes internetový kurz oprávnění být skutečným detektivem a ve svém okolí řeší jednu záhadu za druhou, ukradený školní oběd, zmizení sladkostí ze skříňky. Ale je jen otázkou času, kdy se stane něco mnohem závažnějšího. Skutečný případ pro detektiva, který prověří jeho schopnosti, úsudek a možná změní jeho dočasné mínění o lidech. (http://www.svetdetskefantazie.cz/detektivni-agentura-pulmesic)

44 Současná literatura Thomas Brezina (*1963): Rakouský spisovatel
a televizní moderátor programů pro mládež Dílo: Dům pekelného salamandra Když zavyje pes ze záhrobí Maska se zářícíma očima (http://cs.wikipedia.org/wiki/Thomas_Brezina;

45 Když zavyje pes ze záhrobí
Strašidelná detektivka se známou čtyřkou detektivů – Patti, Dominikem, Erikem a Tinou! Slyšeli jste někdy hrůzné vytí, při kterém stydne krev v žilách? Co třeba v noci? To si prý pes ze záhrobí hledá svou oběť - Takhle horalé varovali děti, aby nevycházely v noci ven z horské chaty. Naše čtyřka detektivů se však nenechá jen tak zastrašit a vydává se po stopách záhadného strašidla. Když však beze stopy zmizí Erik, děti pochopí, že mají co dělat s nebezpečnými zločinci... (http://www.albatrosmedia.cz/kdyz-zavyje-pes-ze-zahrobi.html?type=author&searchFor=B)

46 Zdroje http://www.ctesyrad.cz/nejctivejsi
https://cs.wikipedia.org/wiki/Erich_K%C3%A4stner https://cs.wikipedia.org/wiki/Arthur_Conan_Doyle https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Conan_doyle.jpg https://www.kosmas.cz/knihy/180326/wilma-detektivem/


Stáhnout ppt "Detektivka česká a světová literatura"

Podobné prezentace


Reklamy Google