Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SLOVESA - 5  Ohebný slovní druh-časují se  Určujeme – osobu, číslo, způsob, čas, vid,rod,třídu, vzor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SLOVESA - 5  Ohebný slovní druh-časují se  Určujeme – osobu, číslo, způsob, čas, vid,rod,třídu, vzor."— Transkript prezentace:

1 SLOVESA - 5  Ohebný slovní druh-časují se  Určujeme – osobu, číslo, způsob, čas, vid,rod,třídu, vzor

2 Shoda podmětu s přísudkem v příčestí minulém  Alespoň 1 podmět rodu mužského životného = i  * chlapci běželi  * Jana, Hanka, Petr a Katka zvítězili.

3 Podmět pouze rodu ženského=y  Dívky běhaly. Žákyně seděly.  Jana, Hanka a Věra zvítězily.  Podmět rodu mužského neživotného=y  *stroje stály, stromy rostly

4 Podmět rodu středního v množném čísle = a  Auta parkovala.  Okna se zavřela.  Ale – jednotné číslo!!!!! - Y  Kuře, kotě a štěně běhaly po dvoře. Kuře a koťata běhaly.

5 Správně doplň koncovky:  Růže a stromy rostl- na zahradě. Sněhuláci roztál-. Dveře a okna se zabouchl-. Pravidla se musel- vždy dodržet. Kohout, slepice a kuřata zobal- zrní. Knihy ležel- na poličce. Německo a Rusko se dohodl-. Spolužačky a spolužáci hrál- volejbal. Přišl- jsme konečně včas. Peřina a polštář ležel- na posteli. Tygři řval- v kleci. Opice skákal- po stromech.

6 Učební materiál:  Autor: Mgr.Michaela Kopsová  Ročník: 7.  Předmět: český jazyk  Počet vyuč.hodin: 1  Škola : ZŠ a MŠ L.Kuby 48,České Budějovice  prezentace –Microsoft PowerPoint  Školní rok 2011/12  Registrační číslo:  14_I_4_Čj._Slovesa4_Kopsová  Obrázky: http://www.gify.nou.cz/


Stáhnout ppt "SLOVESA - 5  Ohebný slovní druh-časují se  Určujeme – osobu, číslo, způsob, čas, vid,rod,třídu, vzor."

Podobné prezentace


Reklamy Google