Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Shoda přísudku s podmětem Anotace: Pravidlo shody přísudku s podmětem. Rod střední, rod ženský, rod mužský životný, rod mužský neživotný. Vypiš z vět základní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Shoda přísudku s podmětem Anotace: Pravidlo shody přísudku s podmětem. Rod střední, rod ženský, rod mužský životný, rod mužský neživotný. Vypiš z vět základní."— Transkript prezentace:

1 Shoda přísudku s podmětem Anotace: Pravidlo shody přísudku s podmětem. Rod střední, rod ženský, rod mužský životný, rod mužský neživotný. Vypiš z vět základní skladební dvojice (podmět a přísudek) a doplň koncovku i/y příčestí minulého. Kontrola správnosti. Vzdělávací oblast: Český jazyk – gramatika Autor: Vlasta Lindovská Jazyk: Český Očekávaný výstup: Vyhledává základní skladební dvojici a v neúplné základní skladební dvojici označuje základ věty. Zvládá základní příklady syntaktického pravopisu. Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: Žák Stupeň a typ vzdělávání: První stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Školní rok 2011- 2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen: Čtvrtý ročník základní školy VY_32_INOVACE_Čj 3.,4.19

2 Přísudek se shoduje s podmětem v osobě a čísle. Je-li v přísudku příčestí minulé, shoduje se i v rodě. Babička mi dala stovku. Pavel se mě na to zeptal. Sourozenci se bavili.

3 Je-li podmět v množném čísle rodu středního, má příčestí minulé v koncovce –a: Stavení hostila vlaštovky. Mláďata otvírala zobáčky.

4 Je-li podmět v množném čísle rodu ženského, má příčestí minulé v koncovce –y: ty děti – rod ženský Loďky vyplouvaly. Kosti psům chutnaly. Děti si hrály.

5 Je-li podmět v množném čísle rodu mužského životného, má příčestí minulé v koncovce –i: Rackové křičeli. Hoši se chystali na výlet. Koně se pásli. Rodiče čekali u školy.

6 Je-li podmět v množném čísle rodu mužského neživotného, má příčestí minulé v koncovce –y: Po nebi pluly obláčky. Okapy chrlily vodu.

7 SNĚHURKA Sluneční paprsky začal_ ohřívat zemi. Stromy se obalil_ listím. V lesích i polích zpíval_ ptáci. Dívky si vesele hrál_ venku, ale Sněhurku rodiče držel_ doma. Jednou rodiče odešl_ na nákup a děti Sněhurku vylákal_ ven. Chlapci si u lesa rozdělal_ ohníček a skákal_ přes něj. Pak se odvážil_ skákat i dívky. Sněhurka se jim chtěla vyrovnat. Náhle zaslechl_ dívky žalostný povzdech. Ohlédl_ se, ale viděl_ už jen lehký obláček páry. Vypiš (u přísudků s vynechanou koncovkou) základní skladební dvojice (podmět a přísudek) a doplň koncovku i/y příčestí minulého. yy iy ii yi iy yy y

8 Použitá literatura: Český jazyk pro 4. ročník ZŠ, V. Styblík a kol., SPN 1998


Stáhnout ppt "Shoda přísudku s podmětem Anotace: Pravidlo shody přísudku s podmětem. Rod střední, rod ženský, rod mužský životný, rod mužský neživotný. Vypiš z vět základní."

Podobné prezentace


Reklamy Google