Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZOOLOGIE KMEN: HLÍSTI NEMATHELMINTHES. SOŠS a SOU Kadaň 2Zoologie - Hlísti Charakteristika hlístů   Mnohobuněční, volně žijící tvorové. Mohou žít ve.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZOOLOGIE KMEN: HLÍSTI NEMATHELMINTHES. SOŠS a SOU Kadaň 2Zoologie - Hlísti Charakteristika hlístů   Mnohobuněční, volně žijící tvorové. Mohou žít ve."— Transkript prezentace:

1 ZOOLOGIE KMEN: HLÍSTI NEMATHELMINTHES

2 SOŠS a SOU Kadaň 2Zoologie - Hlísti Charakteristika hlístů   Mnohobuněční, volně žijící tvorové. Mohou žít ve vodním prostředí, ve vlhké půdě i paraziticky.   Dvouvrstevní živočichové s protáhlým, nečlánkovaným, válcovitým, k oběma koncům se zužujícím tělem. Velikost od 0,04 mm do 8 m. Caenorhabditis

3 SOŠS a SOU Kadaň 3Zoologie - Hlísti Charakteristika hlístů   Mezi vnější a vnitřní vrstvou je nepravá tělní dutina pseudocoel vyplněná tekutinou (míza a zplodiny anaerobního dýchání). Jsou v ní uloženy všechny tělní orgány. Krycí pokožka je jednovrstevná a pokrytá nebuněčnou ochrannou kutikulou. Střevo je rovné a zakončené řití. Tito živočichové nemají cévní ani dýchací soustavu.   Jsou to gonochoristé s vývojem přímým i nepřímým.

4 SOŠS a SOU Kadaň 4Zoologie - Hlísti Třída: Hlístice (Nematoda)   Hlístice (Nematoda), tvorové různých velikostí, s pevnou kutikulou, s vrstvou podélné svaloviny.   Ústa vybavena kutikulárními zuby, jimiž aktivně narušují tkáně hostitele.   Za ústním otvorem hltan, umožňující nasávání živin.   Škodlivé rozpustné látky vylučují jednobuněčnými vylučovacími trubicemi (v bočních vystuženinách těla).   Samci jsou obecně menší než samice.

5 SOŠS a SOU Kadaň 5Zoologie - Hlísti Třída: Hlístice (Nematoda)   Převážně parazité rostlin, zvířat i člověka. Napadnou-li člověka, mohou mu být nebezpeční: - roupi - nemoc = enterobióza, - škrkavky - nemoc = askarióza, - měchovci - nemoc = např. strongylóza, - vlasovci - nemoc = filarióza (elefantiáza), - nitkovci - nemoc = např. trichinelóza (trichinóza)

6 SOŠS a SOU Kadaň 6Zoologie - Hlísti Škrkavky   Představitelem škrkavka dětská – cizopasník tenkého střeva člověka, jejž poškozuje fyziologicky (ochuzováním o živiny a intoxikací vlastními metabolity) i mechanicky (narušováním cévní kapilární sítě, ucpáním střev až k jejích perforaci).   Oplozená vajíčka škrkavek tělo opouštějí s výkaly. Dostanou-li se do žaludku hostitele, vyvíjejí se z nich larvy, krví se dostávají do jater a do plic a polknutím s hlenem zpět do střev, kde dospívají.

7 SOŠS a SOU Kadaň 7Zoologie - Hlísti Roupi   Představitelem je roup dětský – žije v tenkém střevě dětí, příp. dospělých, zejména pokud je složkou potravy mléko.   Oplozené samičky roupa kladou hlavně v noci vajíčka do záhybů kůže v okolí řitního otvoru (až 10 000 ks).   Vajíčka se mohou šířit větrem, mouchami a nečistým prádlem.   U dětí častá autoinfekce.   Onemocnění – oxyurióza.

8 SOŠS a SOU Kadaň 8Zoologie - Hlísti Háďátka   Významní mikroskopičtí parazité hospodářských rostlin.   Zástupce:   háďátko řepné – narušuje kořenový systém řepy   háďátko pšeničné – parazituje v paždí listů a klasech pšenice Rotylenchus robustus

9 SOŠS a SOU Kadaň 9Zoologie - Hlísti Longidorus afrikanus – háďátko parazitující na řepě

10 SOŠS a SOU Kadaň 10Zoologie - Hlísti Vlasovci   Zástupce – vlasovec mízní – larvy přenášeny bodavým hmyzem.   Ucpávají mízní cévy hostitele a městnající se lymfa způsobuje zbytnění postižených částí těla, provázené horečkami a následnými zimnicemi.   Vlasovec oční – způsobuje oční záněty a nádory kůže. Vlasovec mízní

11 SOŠS a SOU Kadaň 11Zoologie - Hlísti Nitkovci   Zástupce – svalovec stočený.   Parazituje ve svalové tkáni potkanů.   Z původního hostitele se může dostat do divokých i domácích prasat nebo šelem.   Člověk se nakazí požitím postiženého vepřového masa – trichinelóza.   Fáze onemocnění:   střevní – horečky, zvracení, bolesti břicha a kloubů, otoky (léčitelné)   svalová – řezavé bolesti svalstva (až smrtelné)

12 SOŠS a SOU Kadaň 12Zoologie - Hlísti Měchovci   Malí strongylidi Tyto hlístice jsou podle některých studií odpovědné až za třetinu všech případů křečových kolik – především u koní a poníků mladších 6 let a u koní ve věku okolo 15 let. Proti malým strongylidům jsou dobře účinné některé známé preparáty, především ty na bázi avermektinů nebo banzimidazoly. Nejlépe je odčervovat koně v únoru, kdy se odstraní larvy, které přežily zimu, a na přelomu října a listopadu, kdy se zbavíme parazitů, kteří napadli koně během pastvy. Měchovec Necator

13 SOŠS a SOU Kadaň 13Zoologie - Hlísti Měchovci   Strongylidi Jsou to střevní parazité, zástupci čeledi Strongylidae, která patří mezi hlístice. U koní se setkáváme nejčastěji s tzv. velkými strongylidy (rod Strongylus) a malými strongylidy (např. rod Trichonema aj.). Strongylidi se mohou nacházet ve střevech koní, aniž by způsobily nějaké problémy.

14 SOŠS a SOU Kadaň 14Zoologie - Hlísti Nemoci zvěře vyvolané hlísticemi   Červivost zažívacího ústrojí – obecně střevní a žaludeční strongylózy - měchovci (Trichostrongylus), vlasovka zaječí (Graphidium) a vlasovka králičí (Trichostrongylus), vlasovka slézová a růžová u přežvýkavců – trávicí trakt, škrkavky (Askaridia) – psí a šelmí, Cappilaria – u hrabavé pernaté zvěře (trávicí trakt), roup kuří, roup králičí, vrtejši (Fillicolis) - u kachen.   Škrkavčitost – askaridióza – škrkavky u pernaté a černé zvěře a šelem.

15 SOŠS a SOU Kadaň 15Zoologie - Hlísti Nemoci zvěře vyvolané hlísticemi   Červivost plic – invazní onemocnění dýchacích orgánů způsobené plicnivkami - plicnivka zaječí (Prostostrongylus), plicnivka jelení (Dictiocaulus), plicnivka obecná (Müllerius) a plicnivka prasečí (Metastrongylus), plicnivka kozí (Protostrongylus).   Syngamóza - srostlice trvalá (Syngamus trachea) – průdušnice ptáků.   Měchovci z řádu Strongyláta – původci plicní červivosti a červivosti trávicího traktu.

16 SOŠS a SOU Kadaň 16Zoologie - Hlísti Nemoci zvěře vyvolané hlísticemi   Svalovčitost – trichinelóza - svalovec stočený u černé zvěře (Trichinella).   Vlasovci z řádu Filariáta – v podkožním vazivu, ve šlachách, pletivech a tělní dutině hostitelů hlavně spárkaté zvěře.

17 SOŠS a SOU Kadaň 17Zoologie - Hlísti Srostlice trvalá – parazit ptáků

18 SOŠS a SOU Kadaň 18Zoologie - Hlísti Vajíčka hlístic   Vajíčka hlístic v trusu koně. A – roup B – velký strongylid C – malý strongylid D – škrkavka E – strongyloides

19 SOŠS a SOU Kadaň 19Zoologie - Hlísti Biologická ochrana rostlin   Larvy parazitických hlístic jsou pouze 0,6 mm dlouhé. Používají se k ochraně proti lalokonoscům. Aktivně se pohybují v půdě a čichem vyhledávají hostitele. Napadené larvy lalokonosce do 48 hodin od napadení hynou. Uvnitř mrtvého hmyzu dokončují svůj vývoj a dále se zde množí. Jedna samice produkuje asi 1 500 vajíček, z nichž se ještě uvnitř hostitele líhnou larvy, které putují do okolí a napadají další hostitele. Takto může být ošetřená plocha chráněna před napadením lalokonosci delší dobu. Pro člověka jsou tyto hlístice zcela neškodné.

20 SOŠS a SOU Kadaň 20Zoologie - Hlísti Biologická ochrana rostlin Heterorhabditis na lalokonosce Steinernema na smutnice

21 SOŠS a SOU Kadaň 21Zoologie - Hlísti Biologická ochrana rostlin   Hlístice jsou mikroskopické organismy, schopné účinně parazitovat na slimácích a zabíjet je.   Aplikují se formou zálivky na půdní povrch. Po aplikaci začnou hlístice aktivně vyhledávat kořist, pronikají do ní přes dýchací otvory. Napadený slimák během 3 až pěti dnů přestává žrát, hlístice se uvnitř slimáka množí a v době, kdy se slimák začne rozkládat, nová generace hlísti se pustí do hledání dalších obětí. Nemaslug funguje nejlépe při půdní teplotě 15 °C (minimálně 50 °C a maximálně 20 °C). Nemaslug není toxický vůči lidem ani teplokrevným živočichům a neškodí rostlinám.

22 SOŠS a SOU Kadaň 22Zoologie - Hlísti Biologická ochrana rostlin Parazitické hlístice na slimáku

23 SOŠS a SOU Kadaň 23Zoologie - Hlísti Opakování 1. 1.Vysvětlete pojem pseudocoel. 2. 2.Charakterizujte anatomickou stavbu hlístů. 3. 3.Uveďte zástupce rostlinných parazitických hlístic. 4. 4.Co je to trichinelóza a jaké má fáze? 5. 5.Uveďte další zástupce hlístic.

24 SOŠS a SOU Kadaň 24Zoologie - Hlísti Přiřazování pojmů Gonochorismus Pohlavní dimorfismus Háďátka Svalovec stočený Srostlice Strongylóza Odlišnost samců od samic Oddělené pohlaví Trichinelóza Parazité rostlin

25 SOŠS a SOU Kadaň 25Zoologie - Hlísti Použité zdroje   Zicháček, V.: Biologie živočichů. Nakladatelství Olomouc, 1997   Wolf, R. a kol.: ABC Myslivosti. Orbis, Praha, 1977   http://mactode.com http://mactode.com   http://faculty.ucr.edu http://faculty.ucr.edu   http://cal.vet.upenn.edu/merial http://cal.vet.upenn.edu/merial


Stáhnout ppt "ZOOLOGIE KMEN: HLÍSTI NEMATHELMINTHES. SOŠS a SOU Kadaň 2Zoologie - Hlísti Charakteristika hlístů   Mnohobuněční, volně žijící tvorové. Mohou žít ve."

Podobné prezentace


Reklamy Google