Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lžičarová Veronika a Schleiderova Michaela Gymnázium Frýdlant Prima 2011/ 12.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lžičarová Veronika a Schleiderova Michaela Gymnázium Frýdlant Prima 2011/ 12."— Transkript prezentace:

1

2 Lžičarová Veronika a Schleiderova Michaela Gymnázium Frýdlant Prima 2011/ 12

3  byl český sportovní gymnasta a první československý olympijský vítěz.  Narodil se 22.října 1898 v Trumau u Vídně v Rakousku  Narodil se v početné rodině Františka a jeho ženy

4  Vyrůstal u tety Evy Skaličkové (sestry Františka Šupčíka), která se pro něj stala „adoptivní matkou“  S tetou bydlel v Kvasicích u Kroměříže, kde začal chodit cvičit do Sokolovny  Po návratu z I. světové války se usadil jako domovník Bánské a hutní společnosti v Brně,  Brně se začal intenzivně věnovat tělovýchově v místní Sokolské jednotě – Sokol Brno I.

5  Na poslední chvíli se dostal do nominace pro VIII. olympijské hry v Paříži v roce 1924.  Zde v samotném závěru olympiády získal jako první Čech a Čechoslovák zlatou medaili ve šplhu na laně.

6  Krátce po návratu z olympiády se oženil se služebnou Marií (rozenou Ledinskou) a společně založili rodinu v Brně.  I když Šupčík i nadále startoval na světových šampionátech, úspěchů dosahoval především v soutěžích družstev a medaile za individuální discipliny příliš nevozil.

7  V roce 1948 jej postihl infarkt a na naléhání rodiny se přestěhoval z Prahy do klidného prostředí Horosedel.  Zanedlouho jej však stihl další infarkt, který jej odkázal do invalidního důchodu. Začal si tedy přivydělávat jako pojišťovací agent.  Třetí infarkt se mu stal osudným a z písecké nemocnice se domů nikdy nevrátil. Zemřel 11.července 1957 ve věku nedožitých 59 let. Je pohřben v urnovém háji na novém hřbitově v Mirovicích u Písku.

8  1924 – zlatá medaile ve šplhu na laně na VIII. olympijských hrách v Paříži. Zvítězil 20. července ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně  1924 – bronzová medaile na VIII. olympijských hrách v Paříži za víceboj.  1926 – mistr světa z Lyonu v soutěži gymnastických družstev.  1930 – mistr světa v soutěži gymnastických družstev.  1928 – stříbrná medaile na IX. olympijských hrách v Amsterdamu v soutěži gymnastických družstev.  1930 – stříbrná medaile z mistrovství světa v Lucembursku ve cvičení na kruzích.  1931 – bronzová medaile z mistrovství světa v atletice ve cvičení na kruzích

9  Památku tohoto sportovce připomíná pamětní deska v Horosedlích (odhalena 16. října 2003) a též hrob v nedalekých Mirovicích.  Od roku 1993 se na jeho paměť koná každoročně v Příbrami Memoriál Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně.

10 Konec


Stáhnout ppt "Lžičarová Veronika a Schleiderova Michaela Gymnázium Frýdlant Prima 2011/ 12."

Podobné prezentace


Reklamy Google