Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PSANÍ ÚŘEDNÍHO DOPISU KROK ZA KROKEM Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Lucie Bušová. Dostupné z Metodického portálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PSANÍ ÚŘEDNÍHO DOPISU KROK ZA KROKEM Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Lucie Bušová. Dostupné z Metodického portálu."— Transkript prezentace:

1 PSANÍ ÚŘEDNÍHO DOPISU KROK ZA KROKEM Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Lucie Bušová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Zamyšlení •Co si představíte pod pojmem úřední dopis? •K čemu úřední dopis slouží? •Už jste někdy psali úřední dopis? •Myslíte, že budete někdy úřední dopis psát?

3 Úřední dopis Tomáš Metelka Bezručova Chomutov Jazyková škola Bumerang V Jámě Praha 1 Praha Přihláška do jazykového kurzu angličtiny pro začátečníky Na základě Vašeho nabídkového letáku se přihlašuji do prázdninového jazykového kurzu pro začátečníky. Žádám Vás o zaslání programu a podkladů k platbě. S pozdravem Tomáš Metelka •Úřední dopis má přesně stanovenou formu. •častý druh úředního dopisu  žádost •Úkol 1:  Rozlišuj jednotlivé části úředního dopisu.

4 Části úředního dopisu Tomáš Metelka Bezručova Chomutov Jazyková škola Bumerang V Jámě Praha 1 Praha Přihláška do jazykového kurzu angličtiny pro začátečníky Na základě Vašeho nabídkového letáku se přihlašuji do prázdninového jazykového kurzu pro začátečníky. Žádám Vás o zaslání programu a podkladů k platbě. S pozdravem Tomáš Metelka adresa odesílatele adresa příjemce datum heslovité oznámení obsahu vlastní obsah dopisu pozdrav vlastnoruční podpis pisatele

5 Adresa Tomáš Metelka Bezručova Chomutov Jazyková škola Bumerang V Jámě Praha 1  jméno a příjmení  ulice, č. p., č. or.  PSČ, město, popř. stát

6 Datum Praha  název místa, kde byl dopis sepsán  datum, kdy byl dopis sepsán

7 Vlastní žádost Přihláška do jazykového kurzu angličtiny pro začátečníky Na základě Vašeho nabídkového letáku se přihlašuji do prázdninového jazykového kurzu pro začátečníky. Buďte tak laskav í a zašlete mi podrobný program.  heslovitý obsah žádosti -velké počáteční písmeno -na konci bez tečky -je podtržen  vlastní sdělení

8 Závěr dopisu S pozdravem Tomáš Metelka Příloha Kopie maturitního vysvědčení  závěrečný pozdrav  vlastnoruční podpis  přílohy –slovo Přílohy je podtrženo –nepíšeme za ním tečku ani dvojtečku

9 Umění formulovat žádost •Žádat můžeme nejen písemně, ale i ústně. •Ústní žádost někdy formulujeme jako prosbu. •Úkol 2: Požádejte ústně o: –přihlášku na lyžařský kurz –tiskopis žádosti k přijetí na SŠ –půjčení mobilního telefonu •Úkol 3: Napiš vlastní žádost.

10 Žádost krok za krokem 1.Otevři si v textovém editoru nový soubor a ulož si ho do své složky. 2.Na počátek dopisu napiš zleva vlastní adresu (adresu odesílatele) a po vynechání dvou až tří řádků adresu příjemce (adresáta). 3.Po vynechání dalších dvou až tří řádků napiš k pravému okraji místo a datum.

11 Žádost krok za krokem 4.Vynechej tři řádky a napiš zleva heslovitý obsah. 5.O dva řádky níž můžeš napsat oslovení a po vynechání jednoho volného řádku od oslovení následuje text. 6.Vlastní sdělení začíná dál od kraje. Text můžeš rozčlenit do odstavců.

12 Žádost krok za krokem 7.Za textem následuje závěrečný pozdrav. 8.Mezi pozdravem a vlastnoručním podpisem (vpravo) jsou tři řádky. 9.Přílohy se uvádějí zleva pět řádků pod pozdravem.

13 A co dál? •žádost předáme na příslušný úřad •základní informace nalezneme na www obce •jak na to  –osobně na podatelnu úřadu –poštou (doporučeně) – em (jako přílohu)

14 Použitá literatura •HORÁČKOVÁ, M. a KOL. Český jazyk pro 7. ročník ZŠ a příslušný ročník víceletých gymnázií. 2. díl, Sloh. Sdělování a výměna informací. Praha: Alter, ISBN –6 •KRAUS, J.; HOFFMANOVÁ, J. Písemnosti v našem životě. Praha: Fortuna, ISBN


Stáhnout ppt "PSANÍ ÚŘEDNÍHO DOPISU KROK ZA KROKEM Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Lucie Bušová. Dostupné z Metodického portálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google