Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 1 Ing. Ivan Beneš, CityPlan spol. s r.o. Konference Výsledky výzkumu a vývoje pro obnovitelné zdroje energie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 1 Ing. Ivan Beneš, CityPlan spol. s r.o. Konference Výsledky výzkumu a vývoje pro obnovitelné zdroje energie."— Transkript prezentace:

1 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 1 Ing. Ivan Beneš, CityPlan spol. s r.o. Konference Výsledky výzkumu a vývoje pro obnovitelné zdroje energie (OZE 2010) Kouty nad Desnou, 22-23.4.2010 DESERTEC – Příspěvek k energetické bezpečnosti EU

2 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 2 Vzhledem k naší závislosti na elektřině nejsme bez ní schopni zajistit základní potřeby člověka nutné k přežití Pohled z hlediska lidské bezpečnosti - ochrany obyvatelstva ↑příčinydopady↓

3 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 3 Časová osa  fosilní energie a jaderné technologie G3 (G3+) jsou z dlouhodobého pohledu jen epizoda OZE uhlí ropa zemní plyn elektřina breeders, fúze ??? JE R/P= 7 000 000 000 roků G3+ R/P= 85 roků R/P= 155 roků R/P= 67 roků R/P= 42 roků Postmoderní transformace  Odklon od fosilní energie Industriální transformace Přechod k fosilní energii 

4 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 4 Energetická budoucnost EU: Evropská komise předkládá návrhy na zajištění energetické bezpečnosti, solidarity a účinnosti Source: IP/08/1696, Brussels, 13 November 2008 A Green Paper on energy networks identifikuje šest strategických iniciativ podstatných pro energetickou bezpečnosti EU: a Baltic Interconnection Plan, a Mediterranean Energy Ring, propojení střední a jihovýchodní Evropy a severomořské off- shore oblasti, a také rozvoj LNG

5 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 5 Střední Evropa nemůže vážněji konkurovat v oblasti větrné energetiky Severnímu moři

6 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 6 Střední Evropa nemůže vážněji konkurovat sluneční elektřině z oblasti Středomoří 1% území pouští = elektřina pro 10 mld. obyvatel Tato energie je blíže, než ruský plyn či arabská ropa http://www.desertec.org/

7 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 7 Co je projekt DESERTEC (zapamatujte si červenou elipsu, bude znovu na posledním obrázku)

8 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 8 Průzkumu se zúčastnilo 157 respondentů

9 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 9 Fosilní paliva nebudou ke konci století stačit pro zajištění energetických potřeb lidstva (82%)

10 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 10 Nedostatek fosilních paliv by mohl vést k ozbrojeným konfliktům o zbývající zdroje (83%)

11 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 11 Jaderná energetika je dobré řešení zajištění energie pro lidstvo (78%)

12 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 12 Jaderná energetika může byt zneužita teroristy a pro šíření jaderných zbraní (61%)

13 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 13 Ale pouze 46% studentů si uvědomuje největší bariéru rozvoje jaderné energetiky !

14 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 14 Obnovitelné zdroje energie mohou významně zmírnit globální oteplování (61%)

15 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 15 Ale 56% studentů si neuvědomuje souvislost energetiky a klimatu !

16 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 16 Obnovitelné zdroje energie mohou v budoucnu pokrýt nejméně polovinu potřeby energie lidstva (50%)

17 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 17 Ale 62% studentů pochybuje o potenciálu obnovitelných zdrojů ! Skutečnost nebo málo reprezentativní vzorek? ?

18 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 18 Hodnocení projektu DESERTEC Dobrá myšlenka: 90%

19 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 19 Potenciální překážky projektu

20 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 20 Přínosy projektu DESERTEC obecně

21 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 21 Přínosy pro Českou republiku

22 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 22 Závěr z pohledu energetické a lidské bezpečnosti •Je překvapující, že cílová skupina „studenti“ se výrazně odlišuje od ostatních skupin v postojích týkajících se: ― Rizika proliferace jaderných zbraní ― Významu a potenciálu obnovitelných zdrojů •Svědčí to o omezeném pohledu na současné největší globální problémy

23 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 23 Rozvoj solární i jaderné energetiky vyžaduje geopolitickou spolupráci Území s největším potenciálem pro CSP Koncentrační solární technologie nelze vojensky zneužít. Vyžaduje však kooperaci v rámci Unie pro Středomoří JE Jaderná energetika je perspektivní technologií, ale kvůli možnosti zneužití jen pro sjednocené a kooperující lidstvo.

24 Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 24 24 CityPlan spol. s r.o. Kontakt: Ivan Beneš Adresa: Jindřišská, 110 00 Praha 1 tel.: 420 - 221 184 205 mobil: 420 - 603 261 470 fax: 420 - 224 922 072 e-mail: ivan.benes@cityplan.cz www: http://www.cityplan.cz


Stáhnout ppt "Udržitelná energetika nutná k přežití civilizací 1 Ing. Ivan Beneš, CityPlan spol. s r.o. Konference Výsledky výzkumu a vývoje pro obnovitelné zdroje energie."

Podobné prezentace


Reklamy Google