Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypracovala: Mgr. Hana Toflová Dne: 5.9. 2011 ICT2/1/3/8.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypracovala: Mgr. Hana Toflová Dne: 5.9. 2011 ICT2/1/3/8."— Transkript prezentace:

1 Vypracovala: Mgr. Hana Toflová Dne: 5.9. 2011 ICT2/1/3/8

2  Počítačová skříň 1. Základní deska 2. Procesor a jeho součásti 3. Operační paměť 4. Grafická karta 5. Zvuková karta 6. Pevný disk  monitor  počítačová klávesnice  počítačová myš

3  Skříň z plechu nebo jiných materiálů. Skříň má odnímatelné víko nebo boční stěny, které po odstranění odhalí samotné šasi.  Šasi je kostra skříně s vytvořenými upevňovacími plochami a otvory, do kterých se připevňují všechny mechanické díly počítače.

4 Sta ž eno dne: 5.9.2011

5  Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku.  Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru, operační paměti.  Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je umístěna nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.

6 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:ASRock_K7VT4A_Pro_Mainboard.jpg Sta ž eno dne : 5.9. 2011

7  Procesor nebo mikroprocesor je v informatice základní součást počítače, která vykonává strojový kód spuštěného počítačového programu. Ten je složen z jednotlivých strojových instrukcí, které jsou uloženy v operační paměti počítače.

8  Řadič nebo řídicí jednotka, která zajišťuje řízení jednotlivých částí procesoru dle prováděných strojových instrukcí (dekódování, načítání, instrukcí z operační paměti a ukládání výsledků zpracování instrukcí).  Sada registrů pro uchování operací a mezi výsledků. Přístup k registrům je mnohem rychlejší než přístup do operační paměti připojené k procesoru pomocí sběrnice.  Registry dělíme na obecné (pracovní,universální) a řídící. Bitová šířka pracovních registrů je jednou ze základních charakteristik procesoru.

9  Jedna nebo více aritmeticko-logických jednotek které provádí nad daty aritmetické a logické operace.  Některé procesory obsahují jeden (nebo více) matematických koprocesorů, které provádějí operace v řádové čárce.

10 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:AM486_DX2-80_and_i486_DX2-66.jp g

11  Operační paměť je vnitřní elektronická paměť číslicového počítače, určená pro dočasné uložení zpracovávaných dat a spouštěného programového kódu. Tato paměť má obvykle rychlejší přístup než vnější paměť(např. pevný disk.  Operační paměť je spojena s procesorem pomocí sběrnice.  Operační paměť je určená pro uchovávání kódu programů, procesů.

12  Grafická karta se stará o grafický výstup na monitor, TV obrazovku. V případě, že grafická karta obsahuje tzv. VIVO (video - in a video-out), umožňuje vstup videosignálu např. při ukládání videosouborů z videokamery, videopřehrávačů apod.

13  Dříve byla grafická karta (grafický čip) nedílnou součástí základní desky, dnes jsou grafické karty oddělené a připojené do počítače pomocí některého typu sběrnice.

14 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:PowerColor_Radeon_X850XT_PE.jpg

15  Zvuková karta je rozšiřující karta počítače pro vstup a výstup zvukového signálu.  Typická zvuková karta obsahuje zvukový čip, který provádí digitálně-analogový převod nahraného nebo digitálního záznamu.

16 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sound_Blaster_Live!_5.1.jpg

17  Pevný disk je zařízení, které se používá v počítačích a ve spotřební elektronice (MP3 přehrávače, videorekordéry…) k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat.  Data jsou na pevném disku uložena pomocí magnetického záznamu.

18 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hdd_od_srodka.jpg

19  Je základní výstupní zařízení sloužící k zobrazování textových a grafických informací. Může být připojen i k dalším zařízením nebo do nich přímo integrován, monitor je přímo připojen k videokartě zasílající patřičné informace, které budou na monitoru zobrazeny. Sta ž eno dne 5.9. 2011, Autor florislaflorisla http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:LG_L194WT-SF_LCD_monitor.jpg

20 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Swedish_keyboard_20050614.jpg?uselang=cs

21  Klávesy lze rozdělit do těchto skupin:  základní alfanumerické klávesy - zabírá většinu plochy, obsahuje klávesy 26 písmen, mezerník, klávesy s interpunkcí a klávesy s číslicemi.  klávesy numerické klávesnice - obsahuje klávesy s číslicemi, desetinnou tečku, klávesy využitelné pro 4 základní aritmetické operace, druhou klávesu Enter a klávesu Num Lock pro změnu funkce číselných kláves.

22  funkční klávesy - mají označení F1 – F12 a nalezneme je v horní části klávesnice. Slouží k řízení programů a jejich funkce je určena konkrétním softwarem.  speciální klávesy  Speciální klávesy jsou popsány v následující tabulce.

23

24

25  Počítačová myš je malé polohovací zařízení, které převádí informace o svém pohybu po povrchu plochy do počítače, což se obvykle projevuje na monitoru jako pohyb kurzoru. Nachází se na ní jedno či více tlačítek, může obsahovat jedno i více koleček pro usnadnění pohybu v dokumentu. Ze spodní strany nalezneme zařízení snímající pohyb. Po č íta č ová myšPo č íta č ová myš, sta ž eno dne 5.9.2011, autor- Darkone,Darkone http://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8D%C3%ADta%C4%8Dov%C3%A1_my%C5%A1

26


Stáhnout ppt "Vypracovala: Mgr. Hana Toflová Dne: 5.9. 2011 ICT2/1/3/8."

Podobné prezentace


Reklamy Google