Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a  inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název: Povrch Ameriky Autor:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a  inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název: Povrch Ameriky Autor:"— Transkript prezentace:

1  Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a  inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název: Povrch Ameriky Autor: Mgr. Jiří Kučera Oblast: Zeměpis 7.ročník Stručná anotace : Prezentace slouží k výkladu a procvičení učiva

2 Povrch Ameriky Povrch Ameriky http://www.stiefel-eurocart.cz/tovar/19.jpg http://seccioneuropea.files.wordpress.com/2010/10/physical-map-north-america.jpg

3 Kordillery http://www.kvinta2010.wz.cz/Krivanek_USA/o/kinlyc.jpg Mount McKinley Pohoří procházející západní částí Severní, Střední a Jižní Ameriky v délce 15 000 km. V Jižní Americe se nazývají Andy. Dělí se na četná pohoří např. Aljašské hory, Skalnaté hory, Kaskádové pohoří, ……..

4 Aljašské hory Nejvyšší horou Severní Ameriky je Mount McKinley (6 194m). http://www.kompas.estranky.cz/img/picture/2209/Mount-McKinley.jpg http://img.blesk.cz/img/5/gallery/437082_hora-st-elias-aljaska-hory-snih-hora.jpg http://www.usa24.cz/wp-content/gallery/aljaska/aljaska-1.jpg

5 Skalnaté hory http://www.ingema.net/foto_na_www/hajek-kan/alberta_1.jpg http://penpalexchange.files.wordpress.com/2011/01/rocky_mountains1.jpg Skalnaté hory ( česky označované též Skalisté hory, anglicky Rocky Mountains) tvoří východní část Kordiller. Táhnou se v délce asi 4 800km od severozápadu k jihovýchodu. Ve Skalnatých horách se nachází mnoho národních parků, např. nejstarší národní park světa Yellowstonský.

6 Kaskádové pohoří  je hlavní horské pásmo na západě Severní Ameriky, které se vypíná nad územím mezi Britskou Kolumbií a severní Kalifornií. Je vulkanického původu. Nejznámější sopkou je  Kaskádové pohoří je hlavní horské pásmo na západě Severní Ameriky, které se vypíná nad územím mezi Britskou Kolumbií a severní Kalifornií. Je vulkanického původu. Nejznámější sopkou je Mount St. Helens (sopka sv. Heleny), která vybuchla v roce 1980. Mount St. Helens (sopka sv. Heleny), která vybuchla v roce 1980. http://static.iqsys.biz/prevs/travel/california/lassen-peak.jpg Lassen Peak http://www.ideje.cz/uploads/image/data/654.jpg sopka sv. Heleny

7 Appalačské pohoří http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/Appalachians_NC_BLRI9242.jpg Appalačské pohoří je rozsáhlý horský systém na východě Severní Ameriky. Celková délka pohoří je přibližně 3 000km. Nejvyšší horou je Mount Mitchell.

8 Velký kaňon http://www.turisimo.cz/assets/country/usa/colorado_grand_canyon.jpg http://www.2zszdar.cz/Info_RV/W_n7W10/Kosinova/GrandC2.jpg Velký kaňon (Grand Canyon) vytvořila řeka Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Kaňon je téměř 446 kilometrů dlouhý. Největší hloubka je 1 600 metrů.

9 Andy http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Andes_bolivianos.jpg Bolívijské Andy http://leccos.com/pics/pic/chilsko-argentinske_andy.jpg Fitz Roy Andy jsou pokračováním Kordiller v Jižní Americe. Táhnou se od venezuely až po argentinskou a chilskou Patagonii. Jsou téměř 8 000 km dlouhé a až 500 km široké. Nejvyšší horou And a celé Ameriky je Aconcagua (6 951m).

10 http://image.tn.nova.cz/media/images/original/Jun2010/636635.jpg?d41d Popocatepetl Je sopka ve střední části Mexika. Leží asi 72km jihovýchodně od hlavního města Mexika. http://images.summitpost.org/medium/374308.JPG

11 Atacama. http://pamir.chez-alice.fr/Voiliers/Classe_A/Pamir/Images/atacama1.jpg http://www.poutnik.cz/amerika/chile/clanky/rh_patagonie4/Ruka.jpg Poušť Atacama se nachází v západní části Jižní Ameriky. Je nejsušší pouští na Zemi. Táhne se v délce 1 000 km od jižní hranice Peru až do severní části Chile.

12 Amazonská nížina http://www.tercovci.cz/amazonie/amazonie_1.jpg http://www.brazilie-informace.cz/img/amazonsky_prales.jpg Amazonská nížina je nejrozsáhlejší nížina na Zemi. Rozkládá se na ploše zhruba 5 milonů km 2 v povodí řeky Amazonky v Jižní Americe od úpatí And až po Atlantský oceán. Je dlouhá 3 500 km a široká 2 000 km.

13 Otázky k procvičení  1) Jak se jmenuje nejvyšší hora Ameriky a ve kterém  pohoří se nachází ?  2) Na které řece leží Velký kaňon ?  3) Jak se jmenuje nejdelší pohoří světa ?  4) Co to je Amazónie ?  5) Jak se jmenuje údajně nejsušší poušť světa ?  6) Co to je Popocatepetl ?  7) Jak se jmenuje nejvyšší hora Severní Ameriky ?

14 1) Aconcagua v pohoří Andy 2) Colorado 3) Kordillery 4) největší nížina na Zemi 5) Atacama 6) sopka v Mexiku 7) Mount McKinley (Denali) Správné odpovědi :


Stáhnout ppt " Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a  inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název: Povrch Ameriky Autor:"

Podobné prezentace


Reklamy Google