Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Po stopách svaté Zdislavy z Lemberka „Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.“

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Po stopách svaté Zdislavy z Lemberka „Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.“"— Transkript prezentace:

1 Po stopách svaté Zdislavy z Lemberka „Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.“

2 Bazilika Minor svaté Zdislavy •Barokní chrám svaté Zdislavy,povýšený v roce 1996 na baziliku minor se nachází na náměstí míru, prakticky v centru města. •Pod kostelem jsou tři podlaží katakomb, sahající až 39 m pod úroveň kostela.

3 Historie •Kostel byl založen ve 13 století. Spolu s dominikánským klášterem. V té době měl gotickou podobu, ale o jeho vzhledu nejsou prakticky žádné znalosti

4 Zdislavin rodinný život •Zdislava žila na Hradě Lemberku v severních Čechách jako hradní paní a světice. •Plnila všechny svoje společenské povinnosti svého stavu a pečlivě se starala o svou rodinu. Měla 4 děti

5 Zdislavina studánka •Pod zámkem Lemberk, u zeleně značené turistické cesty, se nachází pramen vody, která je údajně léčivá. Pramen byl pojmenován po nejznámější obyvatelce hradu Lembreku Zdislavě.

6 Rod Havla a Zdislavy z Lemberka •Lemberk byl založen asi ve 40. letech 13. století jako pomezní hrad, střežící významnou obchodní stezku z čech do Žitavy. Jeho zakladatelem byl Havel z rodu Markvarticů, který patřil k předním osobnostem na královském dvoře.

7 Smrt svaté paní •Paní Zdislava se nedožila vysokého věku. Byla chatrného zdraví a vyčerpala se životními povinnostmi. A tak po krásném rodinném životě se svým manželem a dětmi, po životě plném dobrých skutků zemřela na hradě Lemberk roku 1252 ve stáří asi 27 až 30 let.


Stáhnout ppt "Po stopách svaté Zdislavy z Lemberka „Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.“"

Podobné prezentace


Reklamy Google