Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PUŠKIN Kateřinský palác

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PUŠKIN Kateřinský palác"— Transkript prezentace:

1 PUŠKIN Kateřinský palác
(Carskoje Selo) 1 Kateřinský palác Hudba: Petr Iljič Čajkovskij - houslový koncert

2 3

3 2

4 i\p

5 2

6 3

7 2 Plesový sál

8 Audienční sál 2

9 3 Bursztynova komnata

10 3

11 2

12 3+

13 2

14 2

15 2

16 2

17 2

18 1 Cameronův pavilón

19 2

20 2

21 2

22 Zdroj obrázků: internet DA - MA
Zdroj obrázků: internet DA - MA

23 Carskoje Selo V období švédské nadvlády ( ) existovalo na území Jekatěrinského paláce sídlo švédského velmože — Sarská myza (Сарская мыза), finsky Saari on myös —Vyvýšené místo. Carské Selo bylo letní rezidencí ruských carů od 18. století až do Ruské revoluce. Pozemky dnešního palácového komplexu získala Kateřina II. Veliká roku 1708 jako dar od svého muže Petra III. Postupně zde vzniklo množství parků a paláců, z nichž nejhonosnější, Kateřinský palác, dokončil Bartolomeo Rastrelli roku 1756. Poprvé je místo zmíněno v kompozici Nikolského Ižorského hřbitova v «Soupisové knize о Novgorodu Votské pjatiny» z roku Na mapách sestavených na příkaz Borise Godunova má místo název «Sarica (Сарица)». Později, pod vlivem národní etymologie, se název mění na «Sarskou myzu (Сарская мыза)», poté na «Sárské selo (Саарское село)», a nakonec se stává Carským Selem (Царское Село). Za datum založení města je považován 13. červen (24. červen) 1710, kdy výnosem Petra I. byla Sarská myza (společně se 43 přidruženými obcemi a pozemky) darována Martě Skavronské, jež se roku 1712 stala jeho ženou pod jménem Jekatěrina Alexejevna. Od této doby se začal stavět palácový a parkový komplex Carské Selo. Za vlády Jelizavěty Petrovny se Carské Selo stalo carskou rezidencí, kolem níž se utvořilo sídlo.

24 Kateřinský palác (Bolšoj Jekatěrininskij dvorec)
Kateřinský palác byl založen v r na příkaz carevny Kateřiny I. a je příkladem pozdního baroka. Stavěl se pod vedením německého architekta Johanna Fridricha Braunsteina. V době 2. světové války byl silně poškozen; jeho opravy a restaurátorské práce pokračují až do současnosti. V r nová panovnice Jelizaveta Petrovna požádala ruské architekty Michaila Zemcova a Andreje Kvasova, aby palác rozšířili a zvelebili, čímž získal současný vzhled. V květnu 1752 na její příkaz architekt Bartolomeo Rastrelli znovu palác přestavěl, neboť se carevně zdál příliš staromódním a malým. Po demontáži, velkolepé přestavbě a dalších stavebních pracích, které trvaly čtyři roky, se objevil moderní palác ve stylu ruského baroka. 30. Července 1756 se palác o rozloze 10400 m2 (ca. 260x40) představil ohromeným ruským velmožům a zahraničním hostům.

25 Jantarová komnata V r daroval pruský král Fridrich Wilhelm I. caru Petru I. kolekci jantarových výrobků, o třicet let později byly doplněny dalšími a celý komplet byl sestaven v petrohradském Zimním paláci, aby byl následně roku 1775 převezen do carskoselského Kateřinského paláce. V době 2. světové války byla Jantarová komnata vyvezena Němci do Königsburgu (Kaliningrad) a její osud je od té doby neznámý. K 300. výročí založení Petrohradu byla tato památka, za finančního přispění německých firem, sovětskými umělci znovu vytvořena podle původní dokumentace. O osudu původních exponátů dodnes kolují různé zvěsti a legendy. Dodatek: adastra 2009 (podle internetu)


Stáhnout ppt "PUŠKIN Kateřinský palác"

Podobné prezentace


Reklamy Google