Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Říhová, Zýková. Obsah  Jak a proč vzniká sopka  Jak sopka vypadá  Vesuv  Krakatoa  St. Helena  Tambora.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Říhová, Zýková. Obsah  Jak a proč vzniká sopka  Jak sopka vypadá  Vesuv  Krakatoa  St. Helena  Tambora."— Transkript prezentace:

1 Říhová, Zýková

2 Obsah  Jak a proč vzniká sopka  Jak sopka vypadá  Vesuv  Krakatoa  St. Helena  Tambora

3 Jak a proč vzniká sopka  V místech, kde se litosférické desky o sebe třou, podsouvají se nebo naopak, bývá většinou zemská kůra rozlámaná. Tak rozlámaná, že si magma, které je pod tlakem prorazí cestu na povrch. Takhle vzniká kráter sopky.

4 Jak sopka vypadá  Sopky mají různé tvary 1) rozlitá do šířky- láva je moc tekutá a rozlévá se do šířky 2) nízká a oblá- převážně tvořeny sopečným popelem - opakování sopečných erupcí 3) rostoucí kužel= sopka Vesuvského typu- láva je hustá, rychle tuhne - střídá se láva, popel, lapilli a pumy

5 Osudný Vesuv- Pompeje, 79 n.l.  V minulosti lidé nevěnovali těmto úkazům pozornost. Vesuv varoval menšími a většími záchvěvy. Až v roce 79 n.l. došlo k velmi silnému zemětřesení, kdy v Pompejích bylo pobořeno několik domů. Obyvatelé bohužel nepamatovali žádnou erupci Vesuvu a považovali ho za vyhaslý. Proto si zemětřesení vyložili jako hněv bohů a nedávali je do souvislosti s vulkánem, což pro ně bylo osudné…  Následky: Sloup sopečného popele a prachu zakryl na nepřetržité 3dny slunce. Obyvatelé města byli zadušeni jedovatými plyny uvolněnými při erupci, na stavení padaly rozžhavené kameny a zbouraly je, cca 100 tis. obětí, oblast od Herculaney přes Pompeje až po Stabii byla pokrytá až 6ti metrovou vrstvou popela.

6 Vesuv

7 Krakatoa- Anak Krakatau, 1883  Už několik let před výbuchem byla četná zemětřesení. Dne 20.května 1883 začal kráter Perboewatan chrlit mrak popela a par vysoký 6km, který viděli až na Jakartě vzdálené 160km. Koncem května se sopka uklidnila. Pak se ale opět probudila 19. června téhož roku a pak 24. srpna došlo k obrovské erupci, která vytvořila 27km vysoký mrak popele a sopečného prachu. 27.srpna- čtyři obrovské výbuchy vyvolaly 4 obrovské vlny Tsunami vysoké až 30m, jejichž vlnění zaznamenali i u La Manche, popel pokryl okruh 60km.  Po vyprázdnění se krb zhroutil, takže dovnitř začala téct mořská voda, což vedlo k poslední a nejničivější explozi… z ostrova zbyla 250m hluboká kaldera, jinak velký kulový, celé těleso sopky bylo zničeno.

8 Krakatoa

9 St. Helena- Washington, 1980  18. května bylo během jediného výbuchu zničeno 1400m sopky. Horní část kužele se zhroutila a zanechala po sobě kalderu ve tvaru podkovy. Výlev magmatu způsobil vyklenutí severního boku a jeho zřícení. Výsledný efekt byla exploze.  Spustila se lavina bahna, kamení a sutě, která se řítila rychlostí 75m/s a překonala vzdálenost víc než 25km. Úlomky vyplnily údolí do výše 195m, směs plynů a lávy zničila 10 mil. stromů na ploše 600km2. Rozpad základny měl na svědomí pyroklastické proudy. Uhynulo přes 2000kusů jelení zvěře. Zemřel i vulkanolog David A. Johnstone  Zajímavost- sopečný popel a prach, který se dostal po téhle erupci do stratosféry, údajně ovlivnil světové klima na několik let.

10 St. Helena

11 Tambora- Sumbawa, 1815  Dne 10. dubna se Tambora nechvalně proslavila svojí erupcí, která je považována za největší v historii lidstva. Výbuch vyvrhl cca 150km krychlových pyroklastických trachvandezitů, což jsou magmatické horniny též nazývané LATIT. Kouř dosáhl výšky 44km a popel pokryl okruh 1 300km od sopky. V okruhu 65km se pod tíhou popela propadaly střechy a v okruhu 80km zahynulo vše živé. Sopka zabila odhadem 92 000 lidí. Atmosféra obsahovala nadměrné množství sopečného popela, což zapříčinilo to, že následující rok byl pojmenován jako „Rok bez léta“.

12 Tambora

13 Bonus… Eyjafjallajökull Island, 2010  Stručně: sopka, která se nachází pod stejnojmenným ledovcem, a která je od doby ledové velmi aktivní  20. března 2010- erupce asi 8km východně od sopky v oblíbeném turistickém centru- prasklina  14.dubna se erupce obnovila- roztál ledovec, hladina řeky se hodně zvýšila a muselo se evakuovat přes 800 lidí- 10-20krát větší než ta předchozí erupce  Sopečný popel zapříčinil výpadky letecké dopravy téměř po celé Evropě

14 Eyjafjallajökull http://www.youtube.com/watch?v=f1ztg 0wUqKY&feature=player_embedded#! Natočená erupce sopky

15 Zdroje  http://cs.wikipedia.org/wiki/Sopka#Vznik_sopek http://cs.wikipedia.org/wiki/Sopka#Vznik_sopek  http://www.google.cz/imghp?hl=cs&tab=wi http://www.google.cz/imghp?hl=cs&tab=wi  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-zajimavosti/97813/dny-kdy-vypuklo- sopecne-peklo.html http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-zajimavosti/97813/dny-kdy-vypuklo- sopecne-peklo.html  http://www.msnbc.msn.com/id/11594274/ns/technology_and_science- science/t/lost-civilization-unearthed-indonesia/ http://www.msnbc.msn.com/id/11594274/ns/technology_and_science- science/t/lost-civilization-unearthed-indonesia/  http://scienceray.com/earth-sciences/five-worst-volcanic-disasters-in- history/ http://scienceray.com/earth-sciences/five-worst-volcanic-disasters-in- history/  http://www.gweb.cz/clanky/clanek-60/ http://www.gweb.cz/clanky/clanek-60/  http://cs.wikipedia.org/wiki/Eyjafjallaj%C3%B6kull http://cs.wikipedia.org/wiki/Eyjafjallaj%C3%B6kull  http://volcanism.wordpress.com/2010/03/03/iceland-something- happening-under-eyjafjallajokull/ http://volcanism.wordpress.com/2010/03/03/iceland-something- happening-under-eyjafjallajokull/  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/201055-islandska-sopka-eyjafjallajokull- utichla.html http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/201055-islandska-sopka-eyjafjallajokull- utichla.html  http://www.traveljournals.net/explore/indonesia/map/m3742960/sumbawa_bay.html http://www.traveljournals.net/explore/indonesia/map/m3742960/sumbawa_bay.html  http://www.flickr.com/photos/yahooeditorspicks/galler ies/72157623855495574 spousta info o islandský s. http://www.flickr.com/photos/yahooeditorspicks/galler ies/72157623855495574


Stáhnout ppt "Říhová, Zýková. Obsah  Jak a proč vzniká sopka  Jak sopka vypadá  Vesuv  Krakatoa  St. Helena  Tambora."

Podobné prezentace


Reklamy Google