Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Alkohol a drogy Roman Budský Vedoucí BESIP. BESIP v ČR - realita 1 – 2 % ujetých kilometrů absolvují řidiči, kteří před jízdou požili alkoholický nápoj.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Alkohol a drogy Roman Budský Vedoucí BESIP. BESIP v ČR - realita 1 – 2 % ujetých kilometrů absolvují řidiči, kteří před jízdou požili alkoholický nápoj."— Transkript prezentace:

1 Alkohol a drogy Roman Budský Vedoucí BESIP

2 BESIP v ČR - realita 1 – 2 % ujetých kilometrů absolvují řidiči, kteří před jízdou požili alkoholický nápoj. Na evropských silnicích umírá každá čtvrtá osoba při nehodách s asistencí alkoholu. Alkohol a řízení

3 BESIP v ČR - realita Míra rizika zavinit dopravní nehodu v závislosti na hladině alkoholu v krvi řidiče 0,5 ‰0,8 ‰1,0 ‰1,2 ‰1,4 ‰1,6 ‰1,8 ‰ 2x5x7x12x19x25x30x7x 5x 12x

4 BESIP v ČR - realita Až 5 % řidičů přiznává užívání drog a až 10 % užívá léky, jež negativně ovlivňují schopnosti k řízení. Drogy a jiné látky

5 BESIP v ČR - realita alkoholu cca 13x vyšší, marihuany cca 1,8x vyšší, narkotik cca 3x vyšší, stimulancia cca 3,6x vyšší, sedativa cca 4,8x vyšší, alkoholu a drog více než 23x větší riziko vzniku fatální dopravní nehody ve srovnání se střízlivým řidičem Zahraniční výzkumy (Kolumbijská univerzita) Riziko zavinění dopravní nehody je u řidiče pod vlivem:

6 BESIP v ČR - realita jih Evropy46 % západ 35 % východ 17 % sever 10 % 9 % řidičů věří, že pokud jedou opatrně, mohou po požití alkoholu řídit vozidlo Zahraniční výzkumy (evropský projekt SARTRE4) Přiznání řidičů, že v posledním měsíci řídili pod vlivem alkoholu

7 BESIP v ČR - realita • muži 2,6x častěji než ženy přiznávají, že řídili pod vlivem alkoholu; • nejčastěji řídí s nadlimitní hladinou alkoholu v krvi osoby ve věku 25 – 34 let, nejméně problémů mají osoby ve věku nad 65 let; • Osoby bez ukončeného základního vzdělání mají o 132 % větší výskyt alkoholických incidentů; • řidiči žijící v partnerském vztahu mají méně problémů s alkoholem než osoby žijící osamoceně; • více než 20 % více problémů s alkoholem oproti jedincům žijícím na venkově vykazují městští řidiči Zahraniční výzkumy (evropský projekt SARTRE4)

8 BESIP v ČR - realita čím více kilometrů řidič ročně najede, tím větší problémy s alkoholem deklaruje. Ti, kteří ročně ujedou: Zahraniční výzkumy (evropský projekt SARTRE4) – kilometrů mají o 56 % více, – km, deklarují o 78 % více, Nad km pak o 93 % více incidentů než řidiči s výkonem do km.

9 BESIP v ČR - realita S názorem, že po požití alkoholu nelze řídit vozidlo se ztotožňuje Zahraniční výzkumy (evropský projekt SARTRE4) 95 % maďarských řidičů 91 % francouzských řidičů, 74 % českých řidičů 74 % finských řidičů, 72 % rakouských řidičů, 66 % kyperských řidičů.

10 BESIP v ČR - realita Zahraniční výzkumy (evropský projekt SARTRE4) 21 % českých řidičů volá po zrušení nulové tolerance alkoholu v krvi. Zvýšení povolené hranice alkoholu v krvi požaduje: 8 % řidičů v Polsku, 10% řidičů v Maďarsku, 17 % řidičů v Itálii, 33 % řidičů v Irsku;

11 BESIP v ČR - realita Zahraniční výzkumy (evropský projekt SARTRE4) Na druhou stranu oproti poslednímu průzkumu provedenému v roce 2002 podporuje absolutní zákaz požívání alkoholu při řízení o 20 % více českých řidičů, o 17 % řidičů v Maďarsku a Polsku, o 3 % řidičů v Itálii, naopak podpora absolutního zákazu poklesla u řidičů o 8 % ve Finsku, o 5 % ve Švédsku.

12 BESIP v ČR - realita Dopravní nehody s přítomností alkoholu Za posledních 20 let činí podíl obětí při dopravních nehodách s přítomností alkoholu 10,6 %. S ohledem na nulovou toleranci alkoholu v krvi nejde ovšem o příznivý údaj.

13 BESIP v ČR - realita Spotřeba alkoholu a drog v ČR Česká republika je dle WHO se spotřebou 16,45 litru čistého alkoholu ročně na hlavu světovým premiantem. Ve spotřebě drog přísluší ČR druhé místo. Přitom ve spotřebě konopí jsme první, ve spotřebě extáze druzí, ve spotřebě amfetaminu šestí.

14 BESIP v ČR - realita Spotřeba alkoholu a drog v ČR Dle agentury Bloomberg je tak naše země nejneřestnějším státem na světě (hodnoceno bylo 57 zemí). 1.Česká republika 2.Slovinsko... 7.Itálie 8.Řecko 9.Chorvatsko

15 BESIP v ČR - realita Aktivity BESIP • Společné terénní akce koordinátorů BESIP a Policie ČR • Pravidelné komunikování problematiky alkoholu, drog a léků v dopravě • Významně je cíleno na děti a mládež v rámci dopravní výchovy (The Action, Dozvuky, žáci 2. stupně ZŠ) • Alkokalkulačka (cca 100 tis. stažení), sociální sítě (uzanijedna.cz)

16 Roman Budský vedoucí BESIP

17 Roman Budský vedoucí BESIP


Stáhnout ppt "Alkohol a drogy Roman Budský Vedoucí BESIP. BESIP v ČR - realita 1 – 2 % ujetých kilometrů absolvují řidiči, kteří před jízdou požili alkoholický nápoj."

Podobné prezentace


Reklamy Google