Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Přemyslovský stát vznikal dlouho.  Přemyslovci rozšiřovali svá území sňatky, dohodami a hlavně násilím.  Chudáci bydleli v dřevěných chatrčích. 

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Přemyslovský stát vznikal dlouho.  Přemyslovci rozšiřovali svá území sňatky, dohodami a hlavně násilím.  Chudáci bydleli v dřevěných chatrčích. "— Transkript prezentace:

1

2  Přemyslovský stát vznikal dlouho.  Přemyslovci rozšiřovali svá území sňatky, dohodami a hlavně násilím.  Chudáci bydleli v dřevěných chatrčích.  Bohatí v kamenných domech.  Panovníci a velmoži bydleli ve vznikajících hradech.  Kolem hradů se tvořily první osady, kvetl tam obchod a rozvíjela se řemesla.

3  Oblečení prostých lidí pokrývalo celé tělo.  Látky byly jednobarevné, zhotovené z vlny a lnu.  Jídlo se připravovalo převážně z mouky (kaše, placky), luštěnin a zeleniny.  Maso bylo buď z domácích nebo z ulovených zvířat.  Sladilo se medem.  Na hostinách se pilo pivo a víno.

4  Kněží a mniši byli jediní, kdo uměl číst a psát.  Provozovali školy, které byly zakládané při kostelech a klášterech.  Součástí kostelů a klášterů byly písařské dílny, kde mniši ručně opisovali knihy.  Knihy měly náboženský obsah a byly bohatě zdobené, doplněné kresbami.

5 Psalo se brkem z ptačího pera namáčeným do inkoustu. Místo papíru měli pergamen, který se získával úpravou jehněčí kůže. Iniciála- počáteční ozdobné písmeno. Kraje stránek byly zdobené drobnými obrázky geometrických tvarů.

6 Ručně se knihy opisovaly do poloviny 15. století, kdy byl objeven knihtisk. Vynalezl jej Johann Gutenberg (původně zlatník a řemeslník). Zdokonalil písmolijectví, tedy odlévání písmen z kovu. Knihtisk se velmi rychle rozšířil po Evropě i do celého světa.

7  Do českých zemí se dostal z Říma (Roma- románský).  Typické stavby- rotundy a baziliky.

8 Znaky románského slohu: - stavby postavené z kamene - tlusté zdi bez omítky - malá půlkruhová okna nebo sdružená okna - malé a tmavé vnitřní prostory

9  Kosmas byl slavný kronikář, působil jako děkan (kněz) v Praze.  Napsal Kroniku českou- psána v latině.  Původní rukopis se nedochoval, pouze 15 pozdějších opisů.  Kronika začíná stavbou babylonské věže a příchodem praotce Čecha („bájné vyprávění starců“) a končí rokem 1125, kdy Kosmas zemřel.

10 Život za vlády prvních Přemyslovců Přemyslovský stát vznikal dlouho, rozšiřoval se sňatky i všudypřítomným násilím. Lidé bydleli: chudí v dřevěných chatrčích bohatí v kamenných domech panovníci a velmožové si stavěli hrady. Oblečení pokrývalo celé tělo Pokrmy vařili převážně z mouky, luštěnin a zeleniny. Církev Byla nositelem vzdělanosti. Při kostelech zakládala školy a písařské dílny, kde se opisovaly knihy. V polovině 15.století byl vynalezen knihtisk. Do té doby se psalo na pergameny brkem namáčeným v inkoustu. Románský sloh Dostal se k nám z Říma, stavěly se převážně rotundy a baziliky. Hlavní znaky: stavby z kamene, silné zdi malá půlkruhová nebi sdružená okna malé a tmavé vnitřní prostory Kosmas- děkan působící v Praze. Napsal kroniku v latinském jazyce, ve které zachycuje dějiny českého národa od příchodu praotce Čecha.

11 1. Jak a kde žili lidé za vlády prvních Přemyslovců? 2. Jak se v té době šířily knihy? Čím a na co se psalo? V jakém jazyce? 3. Vyjmenuj hlavní znaky románského slohu. 4. Kdo byl Kosmas a co důležitého udělal pro český národ? Otázky pro mladé historiky: 1. Co je to iniciála? 2. Jak se jmenuje vynálezce knihtisku?

12  http://www.gjb- spgs.cz/stranky/projekt_architektura/romansky_sloh.htm http://www.gjb- spgs.cz/stranky/projekt_architektura/romansky_sloh.htm  http://kostel-reznovice.isidorus.net/dejiny-cz.htm http://kostel-reznovice.isidorus.net/dejiny-cz.htm  http://www.klaster-zlatakoruna.eu/historie/cisterciacky-rad/ http://www.klaster-zlatakoruna.eu/historie/cisterciacky-rad/  http://mista.unas.cz/index.php?clanek=32 http://mista.unas.cz/index.php?clanek=32  http://www.praha.eu/jnp/cz/home/zabava/muzea_a_vystav y/narodni_muzeum_vystavuje_kosmovu_kroniku.html http://www.praha.eu/jnp/cz/home/zabava/muzea_a_vystav y/narodni_muzeum_vystavuje_kosmovu_kroniku.html  http://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmova_kronika_%C4%8Desk %C3%A1 http://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmova_kronika_%C4%8Desk %C3%A1  http://cs.wikiquote.org/wiki/Mnich http://cs.wikiquote.org/wiki/Mnich  Učebnice Vlastivěda 4, nakladatelství Alter  Učebnice Vlastivěda- Hlavní události nejstarších českých dějin, nakladatelství Nová škola  Dětská ilustrovaná encyklopedie Naše vlast, nakladatelství Slovart


Stáhnout ppt " Přemyslovský stát vznikal dlouho.  Přemyslovci rozšiřovali svá území sňatky, dohodami a hlavně násilím.  Chudáci bydleli v dřevěných chatrčích. "

Podobné prezentace


Reklamy Google