Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1405 Název sady materiálů Tvarosloví pro 6. ročník Název materiálu VY_32_INOVACE_11_Mluvnické významy zájmen Autor Fulínová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1405 Název sady materiálů Tvarosloví pro 6. ročník Název materiálu VY_32_INOVACE_11_Mluvnické významy zájmen Autor Fulínová."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1405 Název sady materiálů Tvarosloví pro 6. ročník Název materiálu VY_32_INOVACE_11_Mluvnické významy zájmen Autor Fulínová Šárka

2 MLUVNICKÉ VÝZNAMY ZÁJMEN TVAROSLOVÍ Šárka Fulínová 2.ZŠ Dobříš

3 U zájmen určujeme: PÁD ČÍSLO VZOR JMENNÝ ROD DRUH

4 Podle toho, zda zájmena vyjadřují rod, rozlišujeme zájmena: 1. bezrodá – já, ty, my, vy, se (mají pro všechny rody stejný tvar), 2. rodová – ten, ta, to, on, ona, ono, můj, který…..,

5 Zájmena bezrodá a)zájmeno já: 2.pádová otázka mě, mne (tě, tebe) 3.pádová otázka mi (neužívat po předložce, při důrazu, na začátku věty), mně (tobě) 4.pádová otázka mě, mne 6.pádová otázka mně 7.pádová otázka mnou b) zájmeno ty: delší tvary se používají po předložce, při důrazu a na začátku věty,

6 c) zájmeno my my - všichni My půjdeme do kina. mi - já Dej mi to pero. námi - 7.pádová otázka d) psaní s sebou x sebou s sebou nemám s sebou oblečení (u sebe), vezmi s sebou (s tebou) sebou házel sebou (sám sebou)

7 DOPLŇ SPRÁVNÉ TVARY ZÁJMEN V ZÁVORCE. Na (já)___ se to nevztahuje. (Ty)____ to neukážu. (Se)______ uškodil. (Já)____ se to netýká. (Ty)___ se neptal? (Já)___ se neomluvil. Dal to (ty)______? Obrátil se ke (já)_____. (Já)______ to neříkej. Šli s (my)_______ a sdělili (my)_______ o (vy)_____ zajímavé věci. Pojedou s (my)____ na dovolenou. Už jsme s (vy)_____ nepočítali. Daroval (já)__ pero.

8 ŘEŠENÍ. Na mě,mne se to nevztahuje. Tobě to neukážu. Sobě uškodil. Mě, mne se to netýká. Tebe se neptal. Mně se neomluvil. Dal to tobě. Obrátil se ke mně. Mně to neříkej. Šli s námi a sdělili nám o vás zajímavé věci. Pojedou s námi na dovolenou? Už jsme s vámi nepočítali. Daroval mi, mně pero.

9


Stáhnout ppt "Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1405 Název sady materiálů Tvarosloví pro 6. ročník Název materiálu VY_32_INOVACE_11_Mluvnické významy zájmen Autor Fulínová."

Podobné prezentace


Reklamy Google