Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZYGOMYCETES, ASCOMYCETES Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Dümlerová. Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZYGOMYCETES, ASCOMYCETES Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Dümlerová. Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace."— Transkript prezentace:

1 ZYGOMYCETES, ASCOMYCETES Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Dümlerová. Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace. Vzdělávací materiál byl vytvořen v rámci OP VK 1.5 – EU peníze středním školám. VY_52_INOVACE_ října 2012

2 JAKOU ÚLOHU PLNÍ HOUBY V PŘÍRODĚ?

3 VÝZNAM HUB destrukce organických zbytků složka potravy biotechnologie původci chorob rostlin, zvířat i člověka Dokážete ke každé skupině uvést konkrétního zástupce?

4 ZYGOMYCETES houby spájivé (zygón – pár, dvojice) většinou saprofytické houby s větveným nepřehrádkovaným myceliem jsou významnou složkou edafonu (půdního společenstva), často se účastní mykorrhizy typický je výskyt na substrátu s vyšším obsahem cukru (ovoce, potraviny, zavařeniny)

5 PLÍSEŇ HLAVIČKOVÁ – MUCOR MUCEDO

6 ASCOMYCETES houby vřeckaté, druhově nejpočetnější skupina hub převážně mnohobuněčné houby s bohatě větveným přehrádkovaným myceliem přehrádky hyf mají otvor umožňující přechod cytoplazmy a jádra tvoří specializovaná sporangia, označovaná jako vřecka (vřecko – ascus) Je počet výtrusů ve vřecku charakteristickým znakem?

7 ASPERGILLUS - KROPIDLÁK Houba A. niger se kultivuje pro průmyslovou výrobu mnoha různých látek. Různé kmeny A. niger mohou průmyslově vyrábět kyselinu citronovou (E330) a kyselinu glukonovou (E574), byly vyhodnoceny WHO z jako přijatelné pro denní požívání. Aspergillus rostoucí na rajčeti v detailu

8 PENICILLIUM - ŠTĚTIČKOVEC U rodu štětičkovec se konidiofory (nosiče konidií) štětičkovitě větví.

9 UMÍTE POPSAT JEDNOTLIVÉ ČÁSTI? SPORANGIOFOR HYFA VÝTRUSNICE SPORY

10 Použité zdroje: GEORGE CHERNILEVSKI. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: HENRY MÜHLPFORDTH. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na HENRY MÜHLPFORDTH. WWW: BERND HAYNOLD. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na BERND HAYNOLD. WWW: [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: RUDE. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: ANDERSON. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: LENA WILD. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW:

11 JAMES LINDSEY. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: MULTIMOTYL. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: PETER G. WERNER. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: JELÍNEK, J., ZICHÁČEK, V.: Biologie pro střední školy gymnazijního typu - praktická část. Olomouc: Fin Publishing, 1996, ISBN


Stáhnout ppt "ZYGOMYCETES, ASCOMYCETES Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Dümlerová. Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google