Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autora Mgr. Jiří Kozák Datum vytvoření listopad 2011 Ročník 7. Vzdělávací oblast obor tematický okruh Člověk a společnost Dějepis Křesťanství a středověká.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autora Mgr. Jiří Kozák Datum vytvoření listopad 2011 Ročník 7. Vzdělávací oblast obor tematický okruh Člověk a společnost Dějepis Křesťanství a středověká."— Transkript prezentace:

1 Jméno autora Mgr. Jiří Kozák Datum vytvoření listopad 2011 Ročník 7. Vzdělávací oblast obor tematický okruh Člověk a společnost Dějepis Křesťanství a středověká Evropa Téma – název učebního materiálu Počátky českého státu I. Anotace Pomocí prezentace s výkladem zpracovávají poznámky a získávají vědomosti o významu a kultuře prvních Přemyslovců.

2 Počátky českého státu

3 Praotec Čech LibušeBivoj Tyto osoby neexistovaly

4 Bořivoj(870-888/9) První historicky doložený Přemyslovec (samozřejmě měl i předky), o kterém víme díky tomu, že je v kronikách zaznamenán jeho křest na Moravě, který provedl Metoděj.

5 Ludmila Jeho manželka a babička svatého Václava

6 Zavraždění svaté Ludmily Její vraždu si objednala Drahomíra- její snacha.

7 Svatý Václav Svatý Václav (asi 907 – 28. září 935) byl český kníže a světec, který je považován za hlavního patrona české země a symbol české státnosti. Podle legend byl vychováván svou babičkou svatou Ludmilou a vzdělával se v písmu na Budči. Jako kníže, po porážce saským králem Jindřichem Ptáčníkem, dokázal zachovat suverenitu českého státu a založil chrám sv. Víta, hlavní kostel knížectví. Byl zavražděn ve (Staré) Boleslavi, sídle svého bratra Boleslava, který díky tomu převzal vládu. Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou zbožnost (vlastnoruční pěstování vína a obilí pro svaté přijímání, péči o chudé, otroky a vězně, stavění kostelů, kácení model ap.) a posmrtné zázraky. Později se stal symbolem českého státu, např. v Kodexu vyšehradském, na mincích nebo na Myslbekově pomníku. Není zcela vyloučeno ani datum úmrtí 28.září 929.

8 Boleslav(929-935)-972

9 Rok 955 Bitva na řece Lech byla jedna z nejdůležitějších bitev vybojovaných v Evropě raného středověkustředověku. Došlo k ní 10. srpna 955 nedaleko města Augsburg v Německu. Východofrancký král Ota I. Veliký zde za podpory dalších vladařů včetně českého knížete Boleslava I. zastavil postup staromaďarských kmenů do západní Evropy. Dle dobové zprávy se bitvy účastnil český oddíl o síle 1 000 jezdců uváděný jako „legio Bohemorum“, kteří v bitvě padli. Byla to definitivní porážka starých Maďarů, jejich výpravy po této bitvě nepokračovaly. Přešli z kočovného způsobu života na usedlý a usadili se přibližně v dnešním MaďarskuMaďarsku. Dnešní RakouskoRakousko, tehdejší pohraniční marku Svaté říše římskéřímské, ovládlo po bitvě BavorskoBavorsko. Dolní Morava až k řece Váh byla připojena knížetem Boleslavem I. k českému státu.

10 Závěr Jako národ jsme hrdí již na své počátky

11 http://www.detektory-tesoro.cz/img/2009/viky/viky20090526_1a.jpg http://malotridka.ic.cz/gallery/historie01.jpg http://www.zlate-mince.cz/i/F556_knezna_Libuse.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/MikolasAles_Bivoj.PNG/2 30px-MikolasAles_Bivoj.PNGhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/MikolasAles_Bivoj.PNG/2 30px-MikolasAles_Bivoj.PNG http://nd01.jxs.cz/564/494/f5aff557f2_28746349_o2.jpg http://fotoblog.in/galerie/albums/pametihodnosti/Beltine3.jpg http://www.pravoslav.gts.cz/svati/img/ludmila-ji-ikonostas.jpg http://www.pravoslav.gts.cz/svati/img/vaclav-ludmila-ji.jpg http://www.digital- guide.cz/media/thumbs/digital_guide/selekce_realie/historicke_realie/chronologie_pra hy/03_smrt_sv_ludmily/ludmila-vrazda_jpg_340x267_crop_q85.jpghttp://www.digital- guide.cz/media/thumbs/digital_guide/selekce_realie/historicke_realie/chronologie_pra hy/03_smrt_sv_ludmily/ludmila-vrazda_jpg_340x267_crop_q85.jpg http://guide-prague.eu/obr/highlights/image0032.jpg http://www.znojemskarotunda.com/images/h14bole1.jpg http://www.palba.cz/forumfoto/albums/userpics/11841/normal_bitva_na_lechu02.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_Lechu http://www.celysvet.cz/smajlici-ke-stazeni--sport-ostatni?pozice=12


Stáhnout ppt "Jméno autora Mgr. Jiří Kozák Datum vytvoření listopad 2011 Ročník 7. Vzdělávací oblast obor tematický okruh Člověk a společnost Dějepis Křesťanství a středověká."

Podobné prezentace


Reklamy Google