Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AZ KVÍZ Houby a lišejníky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jana Míková. Dostupné z Metodického portálu ISSN:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AZ KVÍZ Houby a lišejníky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jana Míková. Dostupné z Metodického portálu ISSN:"— Transkript prezentace:

1 AZ KVÍZ Houby a lišejníky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jana Míková. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 AZ kvíz HOUBY a LIŠEJNÍKY

3 1 Které organismy žijí v lišejníku v symbióze s houbami? Odpověď 1. řasy, sinice

4 2 Která vřeckovýtrusá houba je nejstarším antibiotikem? Odpověď štětičkovec (Penicillium) – A. Fleming

5 3 Které jednobuněčné houby se používají k výrobě alkoholu (etanolu)? Odpověď kvasinky (Saccharomyces sp.) 3.

6 4 Jak se jmenuje vřeckovýtrusá houba, která vytváří plodnice pod zemí? K vyhledávání plodnic se využívají vycvičená prasata nebo psi. Odpověď 4. lanýž (Tuber sp.)

7 5 Co to je mycelium? Odpověď Podhoubí hub („protkaná rohožka“), vzniká propletením houbových vláken (hyf).

8 6 Jak se jmenuje houba, která způsobuje tuto chorobu? Odpověď hlízenka ovocná (Monilia fructigena) – původce moniliózy 5.

9 7 Je nějaká muchomůrka jedlá? Pokud ano, jak ji poznáme? Odpověď Muchomůrka růžovka (Amanita rubescens) – dřeň pomačkáním růžoví, prsten je rýhovaný, třeň nemá pochvu. 6.

10 8 Která houba je velmi nebezpečná pro dřevěné krovy domů? 7. Odpověď dřevomorka domácí (Serpula lacrymans)

11 9 Popište plodnici houby: Odpověď třeň klobouk prsten výtrusorodá vrstva pochva

12 10 Jmenujte alespoň 4 druhy lišejníků. Odpověď Terčovka (Hypogymnia sp.), pukléřka (Cetraria sp.), provazovka (Usnea sp.), větvičník (Evernia sp.), mapovník (Rhizocarpon sp.), terčovník (Xanthoria sp.), hávnatka (Peltigera sp.) atd.

13 11 Co způsobuje paličkovice nachová? Odpověď Přeměňuje obilku na tmavý útvar – námel. Ten obsahuje jedovaté alkaloidy, které se využívají v lékařství. Mouka s námelem je jedovatá. 9.

14 12 Která houba je na obrázku? Je jedlá? Odpověď muchomůrka červená (Amanita muscaria) – jedovatá 10.

15 13 Které houby se využívají k výrobě tzv. „plísňových sýrů“? Odpověď 11. Ušlechtilé plísně, stopkovýtrusé houby (Penicillium camemberti, P. roqueforti).

16 14 Popište životní cyklus rzí na příkladu rzi travní. Odpověď Na listech trav a obilnin se vytváří letní rezavé výtrusy a zimní černé výtrusy. Černé výtrusy přezimují a na jaře produkují spory, které napadají listy dřišťálu. Na nich vznikají jarní výtrusy, které infikují trávy.

17 15 Které houby mají výtrusorodou vrstvu uzavřenou uvnitř plodnice? Odpověď Pestřec (Scleroderma sp.), pýchavka (Lycoperdon sp.), dříve řád Břichatky (Gasteromycetes) 12.

18 16 Jak se jmenuje houba na obrázku? Čím je zajímavá? Odpověď Hadovka smrdutá (Phallus impudicus) – v prvním stadiu vývoje má tvar vajíčka (někteří houbaři je konzumují), vyvinutá plodnice má klobouk pokrytý páchnoucím slizem (výtrusná vrstva se sporami) – přitahuje hmyz, který spory roznáší. 13.

19 17 Jak se jmenuje houba chytridiomyceta, která způsobuje nádory na hlízách lilkovitých rostlin? Je to nebezpečná karanténní choroba. 14. Odpověď rakovinec bramborový (Synchitrium endobioticum)

20 18 Znáte alespoň 2 stopkovýtrusé houby, které rostou na kmenech odumřelých (někdy i živých) stromů? Odpověď troudnatec, choroš, sírovec, outkovka, březovník, síťkovec

21 19 Uveďte 4 místa, kde mohou růst lišejníky? Odpověď kameny, skály povrch půdy budovy beton, chodníky krovky brouků, kosti uhynulých živočichů

22 20 Jak se jmenuje houba na obrázku? Je jedlá? Odpověď klouzek sličný (Suillus grevillei) – jedlý 17.

23 21 Jsou lišejníky nějak využívány člověkem? Odpověď potrava (sob) barviva – lakmus lékařství – pukléřka islandská dekorace

24 22 Které houby rostou na loukách a obsahují omamné látky? Odpověď Lysohlávky (Psilocybe sp.) obsahují nebezpečné látky psylocybin, psylocin – působí jako halucinogenní drogy, ale způsobují i otravy. 18.

25 23 Znáte 2 druhy hub, které se pěstují komerčně? Plodnice se využívají v gastronomii. Odpověď hlíva, žampion, v menší míře se pěstuje i mnoho dalších (shi-take, ucho Jidášovo, límcovka, penízovka, pýchavka obrovská, kotrč atd)

26 24 Která houba je na obrázku? Lze ji využít v gastronomii? Proč? Odpověď hřib žlučník (Tylopilus felleus) – nejedlý, je hořký 19.

27 25 Jak se jmenuje lišejník na obrázku? Odpověď dutohlávka sobí (Cladonia rangiferina) 20.

28 26 Jmenujte alespoň 3 jedlé stopkovýtrusé houby, které mají lupeny na spodu klobouku. Odpověď ryzec pravý (Lactarius deliciosus), bedla vysoká (Macrolepiota procera), liška obecná (Cantharellus cibarius), žampion (Agaricus sp.), muchomůrka růžovka (Amanita rubescens) atd

29 27 Co způsobují houby spájivé (Zygomycetes)? Uveďte zástupce. Odpověď Parazité rostlin i hmyzu, způsobují hnilobu ovoce a zavařenin atd. kropidlovec černavý (Rhizopus stolonifer), plíseň hlavičková (Mucor mucedo), hmyzomorka muší (Entomophthora muscae)

30 28 Která houba je nejjedovatější? Odpověď Muchomůrka zelená (Amanita phalloides) – obsahuje toxiny, které působí dlouhodobě. Příznaky otravy se objeví, až když je organismus nevratně poškozen. 23.

31 Zdroje: Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Creative Commons na WWW: 1.TIGERENTE. 5.MNOLF. 7.AMADA DEZIDOR. 11.RANVEIG. 12.MARKUSHAGENLOCHER. 13.VOIR CI-DESSOUS. 17.RSVE. 18.MAGNUS MANSKE. 21.ERICSTEINERT. 22.ARCHENZO. 23.ARCHENZO.

32 Zdroje Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: %A1_1.jpg jpg 20.


Stáhnout ppt "AZ KVÍZ Houby a lišejníky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jana Míková. Dostupné z Metodického portálu ISSN:"

Podobné prezentace


Reklamy Google