Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí, Komenského 420, příspěvková organizace Název projektu:Učíme obrazem Šablona:III/2 Název výstupu:Tropický pás-tropický.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Frýdlant nad Ostravicí, Komenského 420, příspěvková organizace Název projektu:Učíme obrazem Šablona:III/2 Název výstupu:Tropický pás-tropický."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Frýdlant nad Ostravicí, Komenského 420, příspěvková organizace Název projektu:Učíme obrazem Šablona:III/2 Název výstupu:Tropický pás-tropický deštný les(EUPŠPřv9), Přv 5. r Zpracoval:Mgr. Drahomíra Žižková

2 Anotace: Prezentace slouží jako doprovodný materiál k výuce o tropickém pásu. DUM vytvořen: 10. 11. 2011

3 Tropický pás Nejteplejší místo zeměkouli, na které dopadá během roku nejvíce slunečního záření Rozkládá se po obou stranách rovníku Oblast s vysokými teplotami Den a noc jsou po celý rok stejně dlouhé

4 Tropický pás tři hlavní typy krajiny 1) tropický deštný les (prales) 2) savana 3) poušť

5 Tropický deštný les jsou zde celoročně vysoké teploty (minimálně 18 0 C, průměrně 30 0 C) vysoká vlhkost a velké množství srážek je nejsložitějším společenstvem živých organismů na pevnině (živočichů i rostlin)

6 Zvířata

7 Gorila nížinná Žije převážně v západní Africe v Kamerunu, Nigérii, Guinea- Bissau, Gabunu a ve střední Africe ve Středoafrické republice a v Demokratické republice Kongo. Jejím domovem jsou nížinné deštné pralesy, galeriové lesy a občas i okraje lužních lesů. Jsou to v převážné míře vegetariáni, žerou listy, pupeny, čerstvé větvičky a sezónně i plody. Nepohrdnou však na přilepšení ani drobnými živočichy, jako jsou mravenci a termiti. Gorily nížinné jsou skupinoví živočichové, nežijí samostatně. Žijí v rodinných skupinách s 5 až 15 zvířaty.

8 Šimpanz učenlivý Šimpanz je náš nejbližší žijící příbuzný. Domovem šimpanze učenlivého je západní a střední Afrika, od Senegalu po Tanzanii, hlavně v Kongu, Gabonu, Kamerunu. Bonobo žije ve střední Africe (výhradně v Kongu). Šimpanzi jsou převážně vegetariáni, ale konzumují také živočichy. K lahůdkám z živočišné říše patří termiti, mravenci a housenky.

9 Páv konžský Páv konžský byl objeven v roce 1936. Je příbuzným jak s bažantem, tak i s perličkou. Je to jediný žijící zástupce bažantů v Africe. Vyskytuje se v deštných pralesech středního a východního Konga (Demokratická republika Kongo). Jedná se o všežravý druh, který požírá plody, bobule a semena břestovce a dalších druhů dřevin, mravence, termity a jejich larvy a další suchozemské a vodní bezobratlé.

10 Nosorožec bílý severní Nosorožec bílý severní je bohužel téměř vyhuben. Prokazatelně na světě zbývá pouze 8 zvířat. Najdeme ho již pouze v ZOO Dvůr Králové nad Labem a v ZOO San Diego. V přírodě je vyhuben. Vědci doufají, že žije několik jedinců v Kongu v parku Garamba, ale tyto informace zatím není možné ověřit. ZOO DK nad Labem se podařilo dostat zpět do Afriky 4 zvířata. Je to býložravec a zaměřuje se na spásaní různých druhů trav ve velkém množství. Na rozdíl od nosorožce dvourohého obvykle neokusuje větvičky.

11 Slon pralesní Slon pralesní je malý druh slona žijícího v tropickém pralese západní Afriky. Slon pralesní je menší než slon africký. Sloni se živí rostlinou potravou. Pomocí klů dokáží drtit kmeny stromů či vyhrabávat kořínky. Rád se živí různými plody a květy. Denní spotřeba potravy je u dospělých jedinců mezi 150 - 300 kilogramy.

12 Okapi Je nejbližší příbuzný žiraf. Jeho přirozeným prostředím jsou deštné pralesy okolo řeky Kongo v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo. Okapi se živí listy, pupeny, ale také dřevinami (živí se více než 100 druhy dřevin). Mohou se živit i kapradinami, houbami nebo plody.

13 Buvol pralesní Je nejmenším poddruhem buvola afrického. Jeho přirozeným domovem jsou africké rovníkové pralesy, kde se živí zejména travami. Jeho hlavním přirozeným nepřítelem je levhart skvrnitý.

14 Levhart skvrnitý Žije v Africe a Asii. Jako jedna z mála velkých kočkovitých šelem se zdržuje často v korunách stromů, kam si vynáší kořist a ukrývá si ji zde před dalšími predátory, např. lvy a hyenami. Za potravu jim slouží mnohem širší škála živočichů než jakémukoli jinému druhu velkých kočkovitých šelem. Jejich kořistí se stávají gazely, šakali, pštrosi, prasata bradavičnatá a dokonce i želvy.

15 Hroch obojživelný Žije v Africe poblíž řek, sladkovodních jezer zhruba do dvou tisíc metrů nad mořem.Africeřekjezer Hroši jsou vegetariáni, živí se převážně vodními rostlinami, které jsou pro ostatní býložravce nestravitelné.

16 Tukan obrovský Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe, zde obývá hlavně nížinné a horské lesy států Mexiko, Brazílie a Argentina. Žijí většinou v párech nebo tvoří malé skupiny. Živí se hlavně různými plody a bobulemi, občas si potravu zpestří bezobratlými živočichy či drobnými obratlovci. Potravu získávají jak na stromech tak i na zemi. Tukani nejsou moc dobří letci, na zemi i po větvích se pohybují poskakováním.

17 Rostliny

18 KaučukovníkKakaovník

19 Liány Orchideje Bromélie

20 Juvie Kávovník Vanilka

21 Zdroje: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3b/Gorilla_gorilla_2.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Chimpanse.jpg http://www.atlaszvirat.cz/pav-konzsky-3741 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Ceratotherium.simum.cottoni-01-ZOO.Dvur.Kralove.jpg http://www.atlaszvirat.cz/slon-pralesni-2442 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:African_Forest_Elephant.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Okapia_johnstoni4.jpg http://www.atlaszvirat.cz/buvol-pralesni-2364 http://wmda.mobi/cs/Soubor:SriLankaLeopard-ZOO-Jihlava.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Male_leopard_zoo.jpg http://www.zsstrasice.rokycansko.cz/skola/galerie/miniatura/2565.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ramphastos_toco_-Birdworld,_Farnham,_Surrey,_England- 8a.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Rubber_tree_plantation.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Starr_070321-6121_Theobroma_cacao.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Orchids.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:DirkvdM_red_flat_epiphyte.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Gustavia_superba1.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Coffee_trees.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vanilla_planifolia_1.jpg


Stáhnout ppt "Základní škola Frýdlant nad Ostravicí, Komenského 420, příspěvková organizace Název projektu:Učíme obrazem Šablona:III/2 Název výstupu:Tropický pás-tropický."

Podobné prezentace


Reklamy Google