Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektu Zlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školy Matiční gymnázium Ostrava,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektu Zlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školy Matiční gymnázium Ostrava,"— Transkript prezentace:

1 DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu Zlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školy Matiční gymnázium Ostrava, Dr. Šmerala 25/2565, , Ostrava Název materiálu Albánie Autor Mgr. Nikolas Manolcis Tematický okruh Zeměpis – Regionální geografie Evropy Ročník Druhý ročník vyššího gymnázia a tercie víceletého gymnázia Vytvořeno Anotace Digitální učební materiál obsahuje polohu Albánie, dějiny Albánie, úvod, geografii, podnebí, obyvatelstvo, hospodářství (průmysl, zemědělství, cestovní ruch) a opakování ve formě křížovky. Cílem je poskytnout a přiblížit žákům základní informace o Albánii. Metodický pokyn Digitální učební materiál je zpracován v programu Microsoft PowerPoint. Prezentace obsahuje učební materiál, graf, obrázky a křížovku s tajenkou. K výuce je potřeba dataprojektor a notebook. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.

2 ALBÁNIE (Albánská republika) (1) (2)

3 Poloha Albánie Albánie je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově Albánie je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově Na severu sousedí s Černou Horou (172 km), na severovýchodě s Kosovem (112 km), na východě s Makedonií (151 km) a na jihovýchodě s Řeckem (282 km) Na severu sousedí s Černou Horou (172 km), na severovýchodě s Kosovem (112 km), na východě s Makedonií (151 km) a na jihovýchodě s Řeckem (282 km) (4) (3)

4 Dějiny Albánie Prezidentem je Bujar Nishani Prezidentem je Bujar Nishani Albánie vyhlásila 28. listopadu 1912 nezávislost po První balkánské válce Albánie vyhlásila 28. listopadu 1912 nezávislost po První balkánské válce V roce 1924 vypukla ve městě revoluce, která však vyústila ve zrušení monarchie a vytvoření republiky V roce 1924 vypukla ve městě revoluce, která však vyústila ve zrušení monarchie a vytvoření republiky Mezi lety 1945 a 1990 měla Albánie jeden z nejtvrdších režimů v Evropě a ocitla se v mezinárodní izolaci Mezi lety 1945 a 1990 měla Albánie jeden z nejtvrdších režimů v Evropě a ocitla se v mezinárodní izolaci V letech 1990 až 1992 byla ukončena komunistická vláda a zřízena pluralitní demokracie V letech 1990 až 1992 byla ukončena komunistická vláda a zřízena pluralitní demokracie (5)

5 Úvod Albánsky: Republika e Shqipërisë Albánsky: Republika e Shqipërisë Rozloha činí km² (145. na světě) Rozloha činí km² (145. na světě) Počet obyvatel je (137. na světě) Počet obyvatel je (137. na světě) Státním zřízením je parlamentní republika Státním zřízením je parlamentní republika Úředním jazykem je albánština Úředním jazykem je albánština Hlavním městem je Tiranë Hlavním městem je Tiranë Další významná města jsou Durrës, Vlorë, Elbasan Další významná města jsou Durrës, Vlorë, Elbasan Albánie je členem Organizace spojených národů (OSN), Severoatlantické aliance (NATO) Albánie je členem Organizace spojených národů (OSN), Severoatlantické aliance (NATO) Měnou je albánský lek (LK) Měnou je albánský lek (LK) (7) (6)

6 Geografie Západní část Albánie leží při pobřeží Jaderského moře, zatímco její jihozápadní část leží při pobřeží Jónského moře Západní část Albánie leží při pobřeží Jaderského moře, zatímco její jihozápadní část leží při pobřeží Jónského moře Od Itálie je Albánie oddělena Otrantským průlivem Od Itálie je Albánie oddělena Otrantským průlivem Nejvyšší hora jeVelký Korab (2753 m n. m.) Nejvyšší hora jeVelký Korab (2753 m n. m.) Na severu zasahují horstva Dinárských hor Na severu zasahují horstva Dinárských hor Největší řekou je Drin Největší řekou je Drin Na severu a východě leží hraniční jezera Skadarské, Ohridské a Prespanské Na severu a východě leží hraniční jezera Skadarské, Ohridské a Prespanské (8) (9) (10)

7 Podnebí Na pobřeží panují suchá horká léta a mírné vlhké zimy Na pobřeží panují suchá horká léta a mírné vlhké zimy Vnitrozemské teploty jsou ovlivněny rozdíly v nadmořské výšce Vnitrozemské teploty jsou ovlivněny rozdíly v nadmořské výšce (11)

8 Obyvatelstvo Počet obyvatel je (137. na světě) Počet obyvatel je (137. na světě) Co se týče etnického složení obyvatelstva, tak Albánci tvoří 95%, Řekové 3% a další 2% Co se týče etnického složení obyvatelstva, tak Albánci tvoří 95%, Řekové 3% a další 2% Mnoho etnických Albánců žije také v přilehlém Kosovu (asi 1,8 milionu), Makedonii (okolo ), Černé hoře (okolo ), Srbsku (okolo ) a Řecku, kde Albánci tvoří jednu z největších menšin (přes 1 milion) Mnoho etnických Albánců žije také v přilehlém Kosovu (asi 1,8 milionu), Makedonii (okolo ), Černé hoře (okolo ), Srbsku (okolo ) a Řecku, kde Albánci tvoří jednu z největších menšin (přes 1 milion) Hlavní náboženství je islám (57 %), dalšími hlavními náboženstvími jsou albánské ortodoxní křesťanství (10 %) a římskokatolické křesťanství (10 %) Hlavní náboženství je islám (57 %), dalšími hlavními náboženstvími jsou albánské ortodoxní křesťanství (10 %) a římskokatolické křesťanství (10 %) (12)

9 Hospodářství Albánie patří mezi deset nejchudších evropských zemí s polovinou obyvatelstva zabývající se zemědělstvím Albánie patří mezi deset nejchudších evropských zemí s polovinou obyvatelstva zabývající se zemědělstvím Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, korupcí dosahující až na nejvyšší místa a organizovaným zločinem Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, korupcí dosahující až na nejvyšší místa a organizovaným zločinem Albánie je členem Světové obchodní organizace (WTO) Albánie je členem Světové obchodní organizace (WTO) Od ledna 2003 je potenciálním kandidátem na vstup do Evropské unie a 28. dubna 2009 o členství v Evropské unii formálně požádala Od ledna 2003 je potenciálním kandidátem na vstup do Evropské unie a 28. dubna 2009 o členství v Evropské unii formálně požádala (15) (14) (13)

10 Průmysl Mezi nejvýznamnější sektory albánského průmyslu patří především průmysl textilní, potravinářský, kožedělný, papírenský, těžební, chemický, umělých hmot a dále pak zpracování nerostných surovin Mezi nejvýznamnější sektory albánského průmyslu patří především průmysl textilní, potravinářský, kožedělný, papírenský, těžební, chemický, umělých hmot a dále pak zpracování nerostných surovin Albánie má zásoby ropy, mědi, chrómu, niklu, zemního plynu, uhlí, vápence, kaolínu, stavebních materiálů, říčního štěrku, magnezitu, olivínu a dolomitu Albánie má zásoby ropy, mědi, chrómu, niklu, zemního plynu, uhlí, vápence, kaolínu, stavebních materiálů, říčního štěrku, magnezitu, olivínu a dolomitu Albánie získává 98 % elektrické energie z vodních elektráren Albánie získává 98 % elektrické energie z vodních elektráren (17) (16)

11 Zemědělství Rostlinná výroba produkuje zejména pšenice, kukuřice, brambory, zelenina, ovoce, cukrová řepa, vinná réva, tabák, fíky, olivy Rostlinná výroba produkuje zejména pšenice, kukuřice, brambory, zelenina, ovoce, cukrová řepa, vinná réva, tabák, fíky, olivy Dominuje chov skotu, ovcí a koz Dominuje chov skotu, ovcí a koz Významný je rybolov Významný je rybolov (18) (19)

12 Cestovní ruch Hlavním město Tiranë Hlavním město Tiranë Další významná města Durrës, Vlorë, Elbasan Další významná města Durrës, Vlorë, Elbasan Turistický potenciál Albánie je perspektivní a bezesporu vysoký Turistický potenciál Albánie je perspektivní a bezesporu vysoký Národní parky Národní parky Hraniční jezera Skadarské, Ohridské a Prespanské Hraniční jezera Skadarské, Ohridské a Prespanské 3 památky UNESCO 3 památky UNESCO (20) (21) (22)

13 Opakování Jezero ležící v Albánii? Nejvyšší hora Albánie? Státní zřízení Albánie? Náboženství v Albánii? Stát sousedící s Albánii? Hlavní město Albánie? Měna v Albánii?

14 Použité zdroje BATEMAN, Graham. Zeměpis světa. 1. vyd. Praha : Columbus, ISBN s. 355 BATEMAN, Graham. Zeměpis světa. 1. vyd. Praha : Columbus, ISBN s. 355 (1) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (1) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (2) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (2) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (3) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (3) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (4) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (4) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (5) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (5) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (6) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (6) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (7) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (7) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (8) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (8) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (9) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (9) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW:

15 Použité zdroje (10) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (10) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (11) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (11) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (12) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (12) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (13) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (13) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (14) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (14) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (15) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (15) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (16) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (16) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (17) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (17) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (18) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (18) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (19) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (19) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW:

16 Použité zdroje (20) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (20) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (21) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: (21) Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: The World Factbook [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/al.html The World Factbook [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/al.html https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/al.html Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Otevřená encyklopedie Wikipedie [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: FAOSTAT [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: FAOSTAT [online]. [cit ]. Dostupné z WWW:


Stáhnout ppt "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektu Zlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školy Matiční gymnázium Ostrava,"

Podobné prezentace


Reklamy Google