Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Katedrála Notre Dame v Paříži. Základní informace Náboženství: Křesťanství Stavební sloh: Gotická architektura Typ stavby: Katedrála Výstavba: 1163 –

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Katedrála Notre Dame v Paříži. Základní informace Náboženství: Křesťanství Stavební sloh: Gotická architektura Typ stavby: Katedrála Výstavba: 1163 –"— Transkript prezentace:

1 Katedrála Notre Dame v Paříži

2 Základní informace Náboženství: Křesťanství Stavební sloh: Gotická architektura Typ stavby: Katedrála Výstavba: 1163 – 1345 Kapacita: 9 000 lidí

3 Historie Stavba katedrály byla zahájena roku 1163 na přání biskupa Maurice de Sully a dokončena byla v roce 1345. Vzhled katedrály se četnými válečnými konflikty měnil, zvláště při Velké francouzské revoluci, kdy měla být zcela zničena. V roce 1802 byla znovu vysvěcena. O dva roky později zde proběhla korunovace Napoleona I. Bonaparte. V letech 1844 – 1864 proběhla rekonstrukce.

4 Vzhled katedrály Katedrála je svisle i vodorovně rozdělena na tři části. Ve vodorovně nejnižší části se nachází tři vchody. Nad vchody je tzv. Galerie králů s 28 sochami králů Izraele a Judska. Ve střední části jsou dvě okna, mezi nimiž se nachází růžicové okno o průměru 10 metrů. V tomto pásu je také socha Madony s dítětem a sochy Adama a Evy.

5

6 Portály Prostřední portál – vyobrazení Posledního soudu

7 Portál sv. Anny

8 Portál sv. Štěpána

9 Interiér

10

11

12 Zvony katedrály V katedrále se nachází celkem 5 zvonů. Největší z nich se jmenuje Emmanuel, je umístěn v jižní věži a váží přes 13 tun. Používá se celý den k oznamování hodin, dále při bohoslužbách a zvláštních příležitostech.

13

14

15

16

17 Zdr oje http://cs.wikipedia.org/wiki/Katedrála_Notre- Dame_(Paříž)http://cs.wikipedia.org/wiki/Katedrála_Notre- Dame_(Paříž http://en.wikipedia.org/wiki/Notre- Dame_de_Parishttp://en.wikipedia.org/wiki/Notre- Dame_de_Paris http://francie.slantour.cz/regiony-pariz-notre- dame.phphttp://francie.slantour.cz/regiony-pariz-notre- dame.php http://www.notredamedeparis.fr/

18


Stáhnout ppt "Katedrála Notre Dame v Paříži. Základní informace Náboženství: Křesťanství Stavební sloh: Gotická architektura Typ stavby: Katedrála Výstavba: 1163 –"

Podobné prezentace


Reklamy Google