Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 2. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 2. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u."— Transkript prezentace:

1

2 Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 2. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u jiných stavebních oborů – např. tesař, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, apod. Metodický pokyn: Materiál je určen k použití učitelem při výuce – pro větší názornost a atraktivnost výkladu. Materiál si klade za cíl názorně zdůraznit základní fakta k probíranému tématu.

3 Reaktoplasty ( dříve termosety) K reaktoplastům patří fenolformaldehydové hmoty epoxidové pryskyřice, polyesterové hmoty Většinu z vyráběných reaktoplastů tvoří Fenoplasty (FF) Jsou to plasty, vyrobené z fenolformaldehydových pryskyřic

4 Fenoplasty (FF) Formaldehydové pryskyřice se dělí na : Novolaky (působením tepla se rozpouštějí v alkoholu, ani při zvýšené teplotě netvrdnou) Rezoly (působením tvrdidla – tj. kyseliny nebo působením zvýšené teploty tvrdnou na „rezit“– netavitelnou a nerozpustnou látku )

5 Důležité fenoplasty  Bakelit Nejvýznamnější z rezolů Užití na: kování lišty elektroizolační materiál

6  Novolakový skelný laminát Vrstvený fenoplast vyztužený skleněnými nebo textilními vlákny K výrobě desek, vlnovek (zastřešení, ploty,….)  Umakart D Vrstvený fenoplast s povrchovou dekorativní vrstvou ze speciální pryskyřice K výrobě desek – povrch stolů, pracovních ploch, obklady stěn,…..

7  Faolit Fenoplast plněný azbestem, pískem a grafitem K výrobě různých zařízení a dílců – nádrže, čerpadla, ventilátory  Dřevoplast Lisovaný fenoplast, plněný dřevěnými pilinami K výrobě podlahových krytin a okenních rámových profilů

8 Opakování: Co jsou „reaktoplasty“, z čeho jsou vyrobeny? Na které dvě skupiny se dělí formaldehydové pryskyřice? Co rozumíme pojmy „bakelit“ a „Umakart D“, k čemu se používají?

9 Použité zdroje:  L. Hamák, E. Gregorová, O. Tibitanzl – Stavební materiály II pro 2. a 3. ročník SOU, Praha, SOBOTÁLES,2003,ISBN 80-85920-95-6  K. Pendl, J. Štrop, O. Tibitanzl - Příručka pro zedníka Praha, SOBOTÁLES,1999,ISBN 80-85920-54-9  Není-li uvedeno jinak, je použitý materiál ze zdrojů autora.


Stáhnout ppt "Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 2. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u."

Podobné prezentace


Reklamy Google