Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Londýn I. základní informace Mgr. Simona Steinbauerová Zeměpis cestovního ruchu Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, Senovážné náměstí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Londýn I. základní informace Mgr. Simona Steinbauerová Zeměpis cestovního ruchu Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, Senovážné náměstí."— Transkript prezentace:

1 Londýn I. základní informace Mgr. Simona Steinbauerová Zeměpis cestovního ruchu Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, Senovážné náměstí 12, České Budějovice 370 01

2 Č ÍSLO PROJEKTU CZ.1.07/1.5.00/34.0423 Č ÍSLO MATERIÁLU 14. NÁZEV ŠKOLY Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, Senovážné náměstí 12, České Budějovice 370 01 A UTOR Mgr. Simona Steinbauerová T ÉMATICKÝ CELEK Regionální geografie Evropy R OČNÍK 2. ročník D ATUM TVORBY 9. 9. 2013

3 Anotace: Materiál je možno využít pro rozšíření učiva v rámci předmětu zeměpis cestovního ruchu. Je určen pro 2. ročníky střední školy. DUM je vytvořen jako prezentace, obsahuje základní informace o Londýně, historická fakta, demografická data, informace o dopravě či administrativním členění. Metodické pokyny: DUM je vytvořen ve formě prezentace a je v využitelný v rámci interaktivního vzdělávání.

4 Londýn je hlavním městem Velké Británie, v současné době zde žije kolem 7 milionů obyvatel. Londýn Obr. 1. Poloha Londýna

5 Historie Londýna Nejstarší osídlení tohoto místa bylo v oblasti Southwarku v roce 55 před Kristem, Římané postavili most přes řeku a na jejím severním břehu vybudovali správní středisko nazvané Londinium. Londýn se stal brzy největším městem Anglie v roce 1066 byl kandidátem na hlavní město. Město se postupně rozrůstalo za hradby, ale velkým požárem v roce 1666 bylo zničeno. Oblast vybudovaná po tomto požáru se stala základem City, kolem níž vznikaly až do 18. století osady. Jednou z nich bylo královské město Westminster. V důsledku rozmachu obchodu a průmyslu v 18. a 19. století se stal Londýn největším a nejbohatším městem světa. Vznikla zde prosperující střední třída, která vystavěla krásné domy. Vidina bohatství sem nalákala miliony chudých z venkova a z ciziny. Ke konci 19. století žilo v Londýně 4,5 milionů obyvatel a další 4 miliony v blízkém okolí. Město bylo zničeno při bombardování ve 2. sv. válce, což vedlo v druhé polovině 20. století k rozsáhlým obnovám, v této době zanikla většina doků a průmyslová odvětví viktoriánské doby.

6 Králové a královny Londýna Londýn je hlavním městem království již od roku 1066, kdy Vilém I. Dobyvatel založil tradici korunovace ve Westminsterském opatství. Panovníci Anglie pocházeli z rodů Normanů, Plantagenitů, Lancestrů, Yorků, Tudorovců, Stuartovců, Hanoverovců a Windsorů. Současnou panovnicí je Alžběta II. korunovaná ve Westminsterském opatství v roce 1953. Obr. 2. Alžběta II.

7 Doprava v Londýně Systém londýnské hromadné dopravy je jedním z nejsložitějších v Evropě. V porovnání s jinými městy Evropy je i relativně drahá. Město je rozděleno do 6 tarifních pásem. Nejrychleji se ve městě cestuje metrem (tube). Systém metra má 273 stanic na 12 linkách. Typickým dopravním prostředkem a jedním ze symbolů Londýna je poschoďový autobus (double- decker). Dalším dopravním prostředkem jsou taxi, typicky černé taxíky patří neodmyslitelně k městské dopravě. Po řece Temži je možná přeprava na pravidelných lodních linkách. V Anglii se jezdí vlevo.

8 Double- decker Obr. 3. Double-decker

9 Obchody a tržiště Londýn je jedním z nejrušnějších obchodních center na světě. Nejznámější a nejluxusnější obchodní domy jsou soustředěny v Kinghtsbridgi nebo v Regent Street, nejnavštěvovanější nákupní třídou je Oxford Street. V městě se nachází jeden z nejluxusnějším a nejproslulejších obchodních domů na světě Harrods. Díky směsici kultur a spoustě přistěhovalců je možné sehnat na místních tržištích takřka cokoliv. Mezi nejnavštěvovanější tržiště patří Covent garden, Gabriel´s Wharf, Borough Market a další..

10 Restaurace, hospody a speciality Londýn je považován za hlavní město gastronomického světa, je možné vybírat z indických, čínských, francouzských, italských a dalších restaurací. V posledních letech změnili londýnské kavárny svou tvář a patří k nejživějším místům ve městě. Nejširší škála restaurací je soustředěna v Covent garden, Piccadelly, Mayfair, Soho, Kensington a Chelsea. Typické britské pokrmy nabízí jen málo restaurací. Ceny v restauracích jsou velmi vysoké ( 25-35 liber za tříchodové menu). K ceně se připlácí za obsluhu 10-15% z ceny jídla.

11 Jídlo a pití Typická anglická snídaně( slanina, velce, rajče, toust a párek), nabízí ji většina restaurací. Kdekoliv v Londýně je možné koupit obložený sendwich. Typickým pokrmem je Fish and Chips( smažená ryba a hranolky) Britským národním nápojem je šálek černého čaje s mlékem a citrónem. Nejoblíbenějším letním dezertem jsou jahody s cukrem a šlehačkou. Pro typický nedělní britský oběd je charakteristický plátek pečeně ( jehněčí nebo hovězí) s vhodnými přílohami(např. rosol z červeného rybízu), desert ( domácí moučník) a nakonec britské sýry podávané se sýrovými sušenkami.

12 Ubytování Ubytování v Londýně je velmi drahé, nachází se zde mnoho známých hotelových řetězců jako např. Savoy, Ritz, Hilton, atd… Hotelů střední kategorie je nedostatek, ale obvykle se nachází dál od centra. Levná ubytovací zařízení bývají často zchátralá a zanedbaná. Dá se ubytovat také v nepříliš drahých síťových hotelech jako Travel Inn, Express, Holiday Inn.. V širokém rozmezí je rozšířeno ubytování v soukromí či ubytování s vlastním stravováním.

13 Nejnavštěvovanější památky Houses of Parliament British Museum St. Paul´s catedral Hampton Court National Gallery Tower of London Buckinghamský palác Westminster Abbey Victoria and Albert Museum Madame Tussaud´s

14 Obrazové zdroje 1.Poloha Londýna: [online]. [cit. 2013-09-26]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:London_(European_Parliament_constituency).svg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:London_(European_Parliament_constituency).svg 2.Alžběta II.: [online]. [cit. 2013-09-26]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Elizabeth_II_greets_NASA_GSFC_employees,_ May_8,_2007_edit.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Elizabeth_II_greets_NASA_GSFC_employees,_ May_8,_2007_edit.jpg 3.Double decker: [online]. [cit. 2013-09-26]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Routemaster.JPGhttp://en.wikipedia.org/wiki/File:Routemaster.JPG

15 Zdroje literatury Koval J., Svobodová L., Macháčková L.: Londýn (2005), Ikar Praha,TS 11/6, ISBN 80-249-0557-4 wikipedie: [online]. [cit. 2013-09-26]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lond%C3%BDnhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Lond%C3%BDn


Stáhnout ppt "Londýn I. základní informace Mgr. Simona Steinbauerová Zeměpis cestovního ruchu Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, Senovážné náměstí."

Podobné prezentace


Reklamy Google