Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jihomoravský kraj Název školy: ZŠ Salvátor Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1158 Název výstupu: VY_32_INOVACE_CS11 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jihomoravský kraj Název školy: ZŠ Salvátor Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1158 Název výstupu: VY_32_INOVACE_CS11 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět."— Transkript prezentace:

1 Jihomoravský kraj Název školy: ZŠ Salvátor Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Název výstupu: VY_32_INOVACE_CS11 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vzdělávací obor: Člověk a jeho svět Téma: Jihomoravský kraj Předmět dle ŠVP: Člověk a jeho svět Autor: Lenka Adámková

2 Anotace Tato prezentace je určena k seznámení žáků s Jihomoravským krajem ČR, jeho polohou, vodstvem, povrchem, zemědělstvím a průmyslem této oblasti. Žáci budou také seznámeni s vodní nádrží Nové Mlýny, řekou Punkvou a největší krasovou oblastí v ČR – Moravským krasem.

3 Obr. 2

4 Základní informace  Krajské město: Brno  Počet obyvatel:  Rozloha: 7 196,5 km²  Nejvyšší bod: Čupec (819 m. n. m.)  Krajské město: Brno  Počet obyvatel:  Rozloha: 7 196,5 km²  Nejvyšší bod: Čupec (819 m. n. m.) Obr. 22 Obr. 23

5 Obr. 1

6 Obr. 20 Obr. 18 Obr. 19 Obr. 21

7 Obr. 17

8 Obr. 13 Zemědělství Obr. 11 Obr.12 Obr. 14

9 Nové Mlýny Slouží ke koupání, k rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě Důvody vybudování: regulace stavů vody na Dyji. Obr. 9 Obr. 10

10 Obr. 5 Obr. 4 Obr. 3

11 Obr. 6 Obr. 7 Obr. 8

12 Zdroje Obr. 1 AUTOR NEUVEDEN. Jihomoravský kraj [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 2 AUTOR NEUVEDEN. lusti.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 3 AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 4 AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 5 AUTOR NEUVEDEN. EU2009.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 6 AUTOR NEUVEDEN. STRÁNKY CESTOVATELE TOMA [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 7 AUTOR NEUVEDEN. Moravský kras [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 8 AUTOR NEUVEDEN. Strany potápěčské [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 9 AUTOR NEUVEDEN. Nová Mlýny [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 10 KRÁČ, Pavel. rajce.net [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 11 AUTOR NEUVEDEN. Listy Jižní Moravy [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: centrem-zemedelske-produkce.-rozloha-vinic-se-zdrojnasobila.html Obr. 12 AUTOR NEUVEDEN. Gastro trend [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: jizni-morave-zacali-s-rezem-vinic.html Obr. 13 AUTOR NEUVEDEN. pixmac [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 14 AUTOR NEUVEDEN. nazeleno.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: v-cr-jak-jsme-na-tom.aspxhttp://www.nazeleno.cz/bio/biopotraviny-1/ekologicke-zemedelstvi- v-cr-jak-jsme-na-tom.aspx Obr. 17 AUTOR NEUVEDEN. První ústecká montážní [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: opravarenska-cinnost.html Obr. 18 AUTOR NEUVEDEN. Vranov nad Dyjí [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: nad-dyji Obr. 19 AUTOR NEUVEDEN. iTRAS [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: / Obr. 20 AUTOR NEUVEDEN. Hyperinzerce.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: republika/inzerat/ zari-rijen-50-sleva--287tis-max12-os--29-vranov-prehrada-nabidka-jihomoravsky-kraj/ Obr. 21 AUTOR NEUVEDEN. vranov-podyji.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 22 AUTOR NEUVEDEN. hotely-pensiony.eu [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 23 AUTOR NEUVEDEN. Ivo Durec [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Použitá literatura: Chalupa Petr, Štiková Věra, Vlastivěda 5, ČESKÁ REPUBLIKA JAKO SOUČÁST EVROPY, učebnice pro 5. ročník, první vydání, 2004

13 Pracovní list č. 11 – Jihomoravský kraj Doplňte vynechané údaje: Krajským městem Jihomoravského kraje je ……….….…….. Povrch: a) Povrch tohoto kraje tvoří převážně nížiny – jsou to ……………………… kolem řek Dyje a ……………… a ……………………… kolem toku řeky Moravy. b) Na S se rozprostírá ………………. vrchovina, jejíž součástí je …………... kras se známými ……………….. jeskyněmi a propastí …………………. c) Do západní části kraje zasahuje …………………… vrchovina.

14 3) Vodstvo: Největší řekou tohoto kraje je ………………. a její důležitý přítok …………….. Další větší řeky : ……………., …………….., ………………, ………... Na řece Dyji najdeme vodní nádrže …………………. a ……………….. 4) Zemědělství: Velmi teplé podnebí === zemědělství soustředěno do nížin úvalů. Pěstuje se ……………….., ……………………, ……………………, …………, zelenina ( okurky, ……………., …………….. ), ovoce – ……………. a ……………... Rozšířený je i chov ……………., skotu a ……………….

15 5) Průmysl: Se zemědělstvím souvisí i průmysl – cukrovarnický a …………………. ve městech ………………. a ………………... V krajském městě Brně najdeme průmysl ………………….,…………. a ……………….. Brno je známé po celém světě svými veletrhy. Menší ložiska ropy, ………….. a lignitu najdeme u města ……………..


Stáhnout ppt "Jihomoravský kraj Název školy: ZŠ Salvátor Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1158 Název výstupu: VY_32_INOVACE_CS11 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět."

Podobné prezentace


Reklamy Google