Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Listening 2 vypracovala: Mgr. Monika Štrejbarová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Listening 2 vypracovala: Mgr. Monika Štrejbarová."— Transkript prezentace:

1 Listening 2 vypracovala: Mgr. Monika Štrejbarová

2 Listen the dialog between Simon and George.

3 Vocabulary words capital private school marry good-looking I´ve got brains get a job you fool retire count never mind capital private school marry good-looking I´ve got brains get a job you fool retire count never mind hlavní město soukromá škola ženatý/vdaná vypadat dobře myslí mi to dostat práci ty hlupáku jít do důchodu počítat nevadí; no nic hlavní město soukromá škola ženatý/vdaná vypadat dobře myslí mi to dostat práci ty hlupáku jít do důchodu počítat nevadí; no nic

4 Answer these guestions. How many people are speaking? Who is cleverer one? Are they young, middle age or old? Do they still study? What are they speaking about? What is the capital of Austria and Australia? two people Clevere one is Simon, because George looks like a fool. They are young (students). Yes, they still study. They are speaking about the future after school. Austria – Vienna; Australie - Melbourne

5 True/false sentences 1)George is going to travel around Europe. 2)The capital of Australia is Vienna. 3)George is going to be a geography teacher. 4)Simon is going to work in a bank. 5)George is going to marry a normal, beautiful girl. 6)Simon is going to be single. 7)Simon is going to retire to Barbados. 8)Simon is going to the disco tonight. True False True False True False

6 Grammar Použití „going to“ (chystat se) o budoucí plány a záměry I´m going to study abroad next year. o jistota, že se v budoucnu něco stane It´s very cloudy. I think it´s going to rain.

7 Translate these sentences 1)I´m going to get married and have a family. 2)When I finish my studies, I´m going to travel the world. 3)After university, I´m going to take a year off. 4)I´m going to Spain for my holiday. 5)When I grow up, I´m going to be a firemen. Chystám se oženit a založit rodinu. Až dokončím studia, budu cestovat po světě. Po vysoké škole si dám roční pauzu. Chystám se na dovolenou do Španělska. Až budu velký, budu hasičem.

8 Do you know that... britské slovo „holiday“ – prázdniny, dovolená se v americké angličtině řekne „vacation“ „going to“ nepoužíváme se slovesy „go“ a „come“. Místo toho používáme přítomný čas průběhový. We are going to Vienna. NE: We are going to go to Vienna. She is coming for a visit. NE: She is going to come for a visit.

9 Make guestions and negatives I´m going to spend the evening at home. They are going to buy some food. He´s going to meet his friends. Where are you going to spend the evening? I´m not going to spend the evening at home. Where are you going to spend the evening? I´m not going to spend the evening at home. What are they going to buy? They aren´t going to buy any food. What are they going to buy? They aren´t going to buy any food. Who is he going to meet? He isn´t going to meet his friends. Who is he going to meet? He isn´t going to meet his friends.

10 Použité zdroje a literatura KOLEKTIV ANGLIČTINA.COM. Angličtina pro samouky a věčné začátečníky. Brno: Computer press, a.s., 2009.


Stáhnout ppt "Listening 2 vypracovala: Mgr. Monika Štrejbarová."

Podobné prezentace


Reklamy Google