Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Detergenty Ch_073_Detergenty a pesticidy_Detergenty Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Detergenty Ch_073_Detergenty a pesticidy_Detergenty Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."— Transkript prezentace:

1 Detergenty Ch_073_Detergenty a pesticidy_Detergenty Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 9.ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje, vysvětluje učivo – detergenty a pesticidy.  Je určen pro předmět chemie a ročník devátý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Novotný,P., za kolektiv. Chemie pro 9.ročník základní školy, SPN a.s., Praha 1998.

3 DETERGENTY

4 Detergent ● Je čistící prostředek. ● Je to chemická látka určená k čištění.chemická látkačištění ● Termín "detergent" se někdy používá pro odlišení mezi mýdlem a jinými tenzidy (saponáty) používanými k čištění. mýdlemtenzidy ● Obecně "detergentní" (též "deterzivní") znamená "čisticí" nebo "mající čisticí vlastnosti"; "detergence" udává přítomnost nebo stupeň čisticích vlastností.

5 Detergenty se využívají: a) k osobní hygieně (mýdla, šampony na vlasy, zubní pasty aj.) b) jako mycí prostředky (na mytí nádobí, praní prádla, čištění strojů a nářadí apod.)

6 Historie Nejznámějším detergentem je mýdlo. Mýdlo je známé už od 6.stol.př. našim letopočtem, kdy Feničané připravili ze skopového loje na dřevného popela hrudkové mýdlo. Použití mýdla se rozšířilo až v 18. století.

7 Výroba mýdla Mýdlo se připravuje alkalickou hydrolýzou = zmýdelněním živočišných tuků. Tuky se vaří s hydroxidem nebo uhličitanem sodným nebo draselným ve velkém přebytku vody. Na konci varu se přidá NaCl nebo KCl, kterým se vysráží čisté soli mastných kyselin. Mýdlová sraženina se suší, parfemuje a lisuje do kostek.

8 Obvykle se do mýdel přidávají ještě další složky – barviva, vonné oleje do toaletních mýdel, antiseptické látky do medicinálních mýdel, pemza do brusných mýdel nebo vzduch do plovoucích mýdel. https://www.youtube.com/watch?v=hR9Ojxn8Jik

9 Tenzidy ● jsou povrchově aktivní látky ● snižují povrchovou či mezifázovou energii a proto se samovolně koncentrují ve fázovém rozhraní Synteticky připravené tenzidy se také nazývají saponáty (jejich nevýhodou je skutečnost, že na rozdíl od mýdel, která se působením mikroorganismů v odpadních vodách rozkládají, probíhá jejich rozklad velice pomalu; protože se při čištění vody odstraňují obtížně, jsou závažnou složkou znečišťování životního prostředí). ● jelikož tenzidy snižují povrchové napětí rozpouštědel, usnadňují tak rozpouštění a odstraňování nečistot, proto se často používají v čisticích a pracích prostředcích

10 Použité zdroje: - Mydlá a pracie prostriedky. In: [online] [cit ]. Dostupné z: - Tenzidy. In: Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: - Čisticí prostředek. In: Cs.wikipedia.org [online] [cit ]. Dostupné z: - Detergenty.ppt. In: [online] [cit ]. Dostupné z: - Recept na domácí mýdlo – jde to i bez chemie. In: [online] [cit ]. Dostupné z: - Video: Jak se vyrábí přírodní mýdlo nebo pivní šampon. In: Ekonomika.idnes.cz [online] [cit ]. Dostupné z: /ekoakcie.aspx?c=A090415_155711_ekoakcie_pin - Stock Photo - Detergent bottles isolated on white. In: [online] [cit ]. Dostupné z: - Základy chemie 2. Praha: Fortuna, ISBN Drogerie. [online] [cit ]. Dostupné z: uharcovny.com/drogerie.htm - Moje BALEA sbírka. [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Detergenty Ch_073_Detergenty a pesticidy_Detergenty Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."

Podobné prezentace


Reklamy Google