Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Drogy Ch_065_Přírodní látky_Drogy Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Drogy Ch_065_Přírodní látky_Drogy Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 Drogy Ch_065_Přírodní látky_Drogy Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 9.ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje, vysvětluje učivo – přírodní látky.  Je určen pro předmět chemie a ročník devátý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Novotný,P., za kolektiv. Chemie pro 9.ročník základní školy, SPN a.s., Praha 1998.

3 Přírodní látky D R O G Y

4 Původně drogy sloužili k léčebným nebo rituálným účelům (šamani). Hlavní nebezpečí těchto látek je v tom, že vedou k závislosti a návyku.

5 Drogy jsou uměle připravované nebo přírodní látky, které mění tělesný nebo duševný stav člověka. Obvykle se vdechují (inhalují), pijí ve formě různých roztoků nebo aplykují injekčně.

6 Jak se změní uživatelé drog drog Závislí na metamfetaminu (USA). V závorce je uvedena doba jejich závislosti. Českou variantou této drogy je pervitin.

7 Slovem toxikománie (starší označení je narkomanie) se označuje chorobná potřeba opakovaného příjmu tzv. euforizujících látek (opium, morfín, heroin aj.)

8 Drogy:

9 Ethanol (součást alkoholických nápojů) je při dlouhodobější vyšší spotřebě nebezpečný a vede ke zdravotním problémům, např. nemoci oběhového ústrojí, trávicí a dýchací soustavy, úrazy atd. Po požití je nebezpečný tím, že je příčinou pomalejšího reagování, přeceňování vlastních schopností a nedostatečné opatrnosti, agresivity, bezohlednosti apod.

10 Velice nepříznivé účinky na organismus má kouření tabáku. V tabákovém kouři není škodlivý pouze nikotín, ale i dehet, CO a jiné jedovaté látky. Lehčí otrava tabákem se projevuje bledostí, studeným potem, bolestí hlavy. Dlouhodobé účinky jsou daleko závažnější (zhoubné nádory, nemoci cév a srdce, dýchací soustavy apod.).

11

12 Jen mírně návykový je kofein, často používaný v kávě, čaji a coca-cole. Působí osvěživě a je ze všech uváděných drog zdánlivě nejméně nebezpečný.

13 Přibližný obsah kofeinu ve vybraných nápojích a čokoládě:

14

15 POUŽITÉ ZDROJE: ● Inteligentné tridsiatničky čoraz viac lákajú tvrdé drogy. Zena.centrum.cz [online] [cit ]. Dostupné z: ● Co dělají drogy v mozku?. Indrugs.blog.cz [online] [cit ]. Dostupné z: ● Drogy – brát je, či nebrat?. Zdravi.skk.cz [online] [cit ]. Dostupné z: brat-je-ci-nebrat/ ● Drogy, ano či ne?. Drogyy.wz.cz [online] [cit ]. Dostupné z: ● Základy chemie 2. Praha: Fortuna, ISBN ● Alkohol zabíjí. Veu.sk [online] [cit ]. Dostupné z: svaly-vysusuje-organizmus-nici-rozumove-bunky.html ● Nikotin. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Kofein jako doping. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Jak se změní uživatelé drog. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Kofein. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Předávkování kofeinem. [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Drogy Ch_065_Přírodní látky_Drogy Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google