Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR. Název SŠ:SOU Uherský Brod Autoři:Ing. Petr Kundrata Název prezentace: (DUMu) Hlava válců Tematická oblast:Motory – pevné části Ročník: 2. ročník oboru Mechanik opravář motorových vozidel Číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0369 Datum vzniku:březen 2013

2 Anotace  Záměrem této sady výukových materiálů s názvem Motory – pevné části je poskytnout žákům informace o základních částech konstrukce motorů a podpora výuky ve vyučovacích hodinách.  Jednotlivé DUMy (prezentace a pracovní listy) v této sadě popíší postupně tematické oblasti, které jsou probírány v předmětu Automobily.  Tato prezentace je konkrétně zaměřena na tematický celek Hlava válců.

3 Účel Hlava válců uzavírá spalovací prostor. Vytváří společně s válci a písty spalovací prostory, u čtyřdobých motorů obsahuje části rozvodového mechanismu, sací a výfukové kanály, mazací kanál. Je zde otvor se závitem pro upevnění zapalovací svíčky zážehového motoru nebo žhavící svíčky vznětového motoru, vstřikovače. Hlavy chlazené kapalinou dále obsahují chladící kanály.

4 Obrázek 1: Hlava válců

5 Namáhání Hlava válců patří k nejchoulostivějším částem motoru, je namáhána vysokým tlakem, teplotou, působení spalin.

6 Materiál a výroba Hlava válců se vyrábí z šedé litiny, legované šedé litiny, nebo z hliníkové slitiny. Hlava válců se vyrábí přesným tlakovým litím. Po odlití a očištění se jednotlivé funkční plochy opracují frézováním, vrtáním a vystružováním. Hlava válců může být samostatná pro každý válec, společná pro více válců, společná pro celý motor.

7 Hlava chlazená vzduchem Hlava chlazená vzduchem je opatřena žebrováním pro lepší odvod tepla, bývá nejčastěji samostatná pro každý válec. Obrázek 2: Hlava válců chlazená vzduchem

8 Zdroje [1] ANDRT, Jaroslav. Údržba a opravy automobilů Škoda 105, 120, 125, 130, 135, 136, Garde, Rapid. 2., nezm. vyd. Praha: T. Malina, 1995, 510 s. ISBN 80-900-7598-3. [2] KLŮNA, Jindřich a Jiří KOŠEK. Příručka opraváře automobilů. Vyd. 2. Brno: Littera, 1993, 482 s. ISBN 80-030-0568-X. [3] PILÁRIK, Milan a Jiří PABST. Automobily II. Praha: Informatorium, 2000, 136 s. ISBN 80-86073-64-6.

9 Zdroje obrázků [1] AUTOR NEUVEDEN. http://www.ochranamotoru.cz [online]. [cit. 23.3.2013]. Dostupný na WWW: http://www.ochranamotoru.cz/images/cylinder%20head.jpg [2] AUTOR NEUVEDEN. http://atv-moto-shop.cz [online]. [cit. 23.3.2013]. Dostupný na WWW: http://atv-moto- shop.cz/images/hlava_valce_bez_ventilu.jpg


Stáhnout ppt "Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google