Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Menšina většinou znamená menší část z nějakého celku. Ve státě většinou žije jeden hlavní národ. Mezi námi žijí i příslušníci národnostních menšin. MAJORITA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Menšina většinou znamená menší část z nějakého celku. Ve státě většinou žije jeden hlavní národ. Mezi námi žijí i příslušníci národnostních menšin. MAJORITA."— Transkript prezentace:

1 Menšina většinou znamená menší část z nějakého celku. Ve státě většinou žije jeden hlavní národ. Mezi námi žijí i příslušníci národnostních menšin. MAJORITA MAJORITA = národnostní většina MINORITA MINORITA = národnostní menšina

2 sociálně-psychologické menšiny:  etnická menšina: obvykle vymezená jazykem a kulturou  národnostní menšina: úředně uznávaná etnická menšina  náboženská menšina: určená náboženským vyznáním  jazyková menšina

3 Národnostní menšina v ČR je občan hlásící se k jiné než české společnosti. Nejpočetnější národnostní menšiny: - Slováci, - Poláci, - Romové, - Němci, - Vietnamci, - Ukrajinci, - Židé, - Arabové

4 Příslušníci národa uznávajícího náboženství judaismus. Odnepaměti byli pronásledovaným národem. (ve starověku byli odsuzování za Ježíše Krista, za druhé světové války)

5 Kořeny Romů sahají až do středověké Indie. V ČR žije dnes asi 250 000 – 300 000 Romů. Romové uznávají trochu jiné hodnoty, než většina obyvatel ČR. Významná je pro ně rodina. Žijí pohromadě s celou rodinou.

6 Arabové vyznávají náboženství Islám. Říká se jim muslimové. Nejvýznamnějším muslimským svátkem je ramadán. Každý dospělý muslim se musí během ramadánu zdržovat jídla, pití, kouření, sexu.

7 Jedna z nejpočetnějších menšin žijící na území České republiky. Většinou přicházeli na začátku 80. let za prací.

8 Rasismus – nenávist k jedinci, jen kvůli jeho příslušnosti k určité národnostní rase, nebo skupině. Většinou jde o ponižující a agresivní chování. Toto chování by nemělo být v žádném případě podporováno a tolerováno.

9 Jdeš uličkou rozjetého vlaku a vidíš v kupé sedět osoby, každá je jiná. Vyber si, ke komu se posadíš a proč. Udělej pořadí podle oblíbenosti, kam by si sedl. Své řešení musíš umět vysvětlit. Kupé 1: v něm sedí romský hudebník a černošská studentka Kupé 2: v něm sedí zahalená Arabka a ortodoxní žid Kupé 3: v něm sedí mladý pobuda evropského vzhledu a Indka Kupé 4: v něm sedí Vietnamec a černoch


Stáhnout ppt "Menšina většinou znamená menší část z nějakého celku. Ve státě většinou žije jeden hlavní národ. Mezi námi žijí i příslušníci národnostních menšin. MAJORITA."

Podobné prezentace


Reklamy Google