Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Postavení národnostních menšin v ČR učebnice str. 41 1. Kolik procent obyvatelstva se hlásí k české národnosti? 2. Napiš název 5 národnostních menšin v.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Postavení národnostních menšin v ČR učebnice str. 41 1. Kolik procent obyvatelstva se hlásí k české národnosti? 2. Napiš název 5 národnostních menšin v."— Transkript prezentace:

1 Postavení národnostních menšin v ČR učebnice str. 41 1. Kolik procent obyvatelstva se hlásí k české národnosti? 2. Napiš název 5 národnostních menšin v ČR od nejpočetnější k méně početné, podle sčítání lidu z roku 2001. 3. Liší se oficiální počet Romů (ze sčítání r. 2001) od skutečného počtu? Jak? 4. Jak dlouho žijí Romové v ČR? 5. Odkud pochází Romové?

2 Postavení národnostních menšin v ČR - odpovědi 1. K české národnosti se hlásí 90% 2. K nejpočetnější národnostní menšině patří národnost moravská, slovenská, polská, německá, ukrajinská. 3. Ano. Při sčítání se k romské národnosti nehlásili. 4. V ČR jsou Romové 100 let. 5. Romové pochází z Indie.

3 Filosofie a náboženství v životě člověka učebnice str. 42-43 1. Co je to ateismus? 2. Kolik věřících mají jednotlivé církve v ČR. Kolik lidí je bez vyznání či nezjištěno? Spočítej %.

4 Filosofie a náboženství v životě člověka – odpovědi: 1. Ateismus je světový názor založeny na otevřeném popírání boha a božstev, odmítání všeho nadpřirozeného, kteréhokoli náboženství a na popírání jeho smyslu 2. Církve: - věřící 32 % ► Římskokatolická 26 % ► Československá husitská 1 % ► Českobratrská evangelická 1, 2 % ► Pravoslavná církev v českých zemích 0,2 % ► Náboženská společnost Svědkové Jehovovi 0.2 % ► Bez vyznání 59 % ► Nezjištěno 8.8 %

5 Prolínání světových kultur 1. Vypiš názvy 9-ti civilizací v dnešním světě. 2. K čemu dochází v místech kde se tyto civilizace protínají? 3. Vypiš podle mapy na str. 45 místa konfliktů ve světě – zvlášť národnostní a zvlášť etnické. 4. Co je to terorismus? 5. Napiš název alespoň jedné teroristické organizace

6 Prolínání světových kultur - odpovědi 1. západní, pravoslavná, latinskoamerická, čínská, japonská, hinduistická, buddhistická, islámská, africká 2. V oblasti kde se prolínají civilizace může docházet ke konfliktům. 3. Národnostní konflikty – Turecko,


Stáhnout ppt "Postavení národnostních menšin v ČR učebnice str. 41 1. Kolik procent obyvatelstva se hlásí k české národnosti? 2. Napiš název 5 národnostních menšin v."

Podobné prezentace


Reklamy Google