Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Měření fyzikálních veličin – Hustota

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Měření fyzikálních veličin – Hustota"— Transkript prezentace:

1 Měření fyzikálních veličin – Hustota
Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_156, 8. sada, F ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin – Hustota“, je doplněna obrázky k tématu a obsahuje vzorové příklady pro výpočet hustoty, otázky a úkoly k procvičení daného tématu. Druh učebního materiálu DUM Očekávané výstupy Žák je seznámen s pojmem – hustota, jednotka hustoty. Umí použít vztah pro výpočet hustoty a počítá hustotu látky. V rámci procvičení učiva odpovídá na otázky a počítá hustotu látky. Pro koho je materiál určen  Žáci 6. ročníku ZŠ Autor  Ing. Jana Homolková Datum vzniku   Vzdělávací oblast  Člověk a příroda Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková

2 MĚŘENÍ FYZIKÁLNÍCH VELIČIN Hustota Fyzika – 6. ročník
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Hustota látky je určena hmotností 1 cm3 této látky.
1 cm Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Určení hustoty m V Hustota = hmotnost tělesa : objem tělesa
Hustotu označujeme řeckým písmenem  (ró) = m : V nebo  = m … hmotnost tělesa V … objem tělesa m V Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Vztahy mezi jednotkami:
Jednotky hustoty gram na centimetr krychlový g/cm3 kilogram na metr krychlový kg/m3 Vztahy mezi jednotkami: 1 g/cm3 = kg/m3 1 kg/m3 = 0,001 g/cm3 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Výpočet hustoty látky Vzorový příklad Zadání: Křemenný oblázek má objem 5,2 cm3 a hmotnost 13,52 g. Určete hustotu křemene. Postup: pozorně si přečteme zadání vypíšeme si známé veličiny napíšeme veličinu, kterou chceme vypočítat zkontrolujeme jednotky známých veličin, pokud je třeba převedeme je na základní veličiny! napíšeme si vzorec pro výpočet do vzorce dosadíme číselné hodnoty a provedeme výpočet uvedeme výsledek, nezapomeneme napsat jednotku! napíšeme odpověď Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Hustota křemene je 2600 kg/m3.
Výpočet hustoty látky Vlastní výpočet: m = 13,52 g V = 5,2 cm3 = ? = m : V = 13,52 : 5,2 = 2,6 g/cm3 = 2600 kg/m3 Hustota křemene je 2600 kg/m3. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Určení hmotnosti tělesa výpočtem
Stejnorodé těleso – těleso z téže látky, nejsou v něm dutiny Hmotnost tělesa určíme, když násobíme hustotu látky, ze které je těleso, objemem tohoto tělesa. Hmotnost tělesa = hustota . Objem tělesa m =  . V

9 Výpočet hmotnosti látky
Vzorový příklad Zadání: Stříbrný náramek má objem 2 cm3. Hustota stříbra je 10,5 g/cm3. Jakou hmotnost má náramek? Postup: - dodržujeme stejné zásady jako při výpočtu hustoty Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

10 Výpočet hmotnosti látky
Vlastní výpočet: V = 2 cm3 = 10,5 g/cm3 m = ? m =  × V m = 10,5 × 2 m = 21 g Náramek má hmotnost 21 g. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

11 Převeď jednotky hustoty
měď 8,96 g/cm3 = kg/m3 zlato 19, 3 g/cm3 = kg/m3 železo 7870 kg/m3 = g/cm3 voda 998 kg/m3 = g/cm3 korek 0,25 g/cm3 = kg/m3 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

12 Otázky k procvičení učiva
Jaká je značka fyzikální veličiny hustota látky? Jak se nazývá jednotka hustoty látky a jaká je značka této jednotky? Co znamená, že ocel má hustotu 7,8 g/cm3? Které těleso je stejnorodé? Jaké veličiny potřebuješ znát pro výpočet hustoty? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

13 Použité zdroje [ ] Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, ISBN s PEŠKA, M., Sbírka úloh z fyziky – fyzikální veličiny, hustota. Kabinet fyziky ŠÚ Brno-venkov, s Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Měření fyzikálních veličin – Hustota"

Podobné prezentace


Reklamy Google