Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 1.06 Cytoplazmatické organely - jádro Vytvořeno:10.06.2013 Ověřeno: 18.09.2013 Třída: Ve 1

2 Biologie jako vědní disciplína Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:1. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace o vzniku života učebnice Klíčová slova:jádro, chromozom, rybozom, chromatim Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – cytologie.

3 Cytoplazmatické organely Jádro

4 Bakterie, sinice- prokaryotní organizmy. Jádro je tvořeno jedním chromozomem. Ostatní organizmy – jádro více chromozomů s jadernou membránou. Funkce jádra řídící, je zdrojem genetické informace.

5 Obal V jaderném obalu jsou: Jaderné póry- otvory. Obal je tvořen dvěma vrstvami. Hlavní obsah jsou chromozomy. Hmota chromozomu se nazývá chromatin – směs DNA a bílkovin. V jádře je několik jadérek – z bílkovin a RNA.

6 Rybozómy Rybozomy – produkují jadernou bílkovinu.

7 Mytochondrie Tyčinkovité útvary, v jedné buňce až několik set. Skládá se ze dvou biomembrán. Vnější tvoří obal, vnitřní je zřasena a vytváří neúplné přehrádky. V mytochondriích se uvolňuje energie.

8 Plastidy U rostlinných buněk. Chromoplasty jsou barevné – chloroplasty – zelené. Nejdůležitější pro fotosyntézu. Jsou tvořeny zploštělými měchýřky- thylakoidy na ně se vážou molekuly chlorofilu. Leukoplasty – bezbarvé- amyloplasty.

9 Otázky a odpovědi 1. Co jsou to mytochondrie? Tyčinkové útvary. 2.Co dávají rostlinám plastidy? Barvy. 3.Kdo produkuje jadernou energii? Rybozomy. 4.Co jsou prokaryotní organizmy? Bakterii a sinici a její jádro je jeden chromozom.

10 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. http://www.biology.webz.cz/bunorganely.php Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google