Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Petr Kindelmann Název materiálu: Thomas Alva Edison

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Petr Kindelmann Název materiálu: Thomas Alva Edison"— Transkript prezentace:

1 Autor: Petr Kindelmann Název materiálu: Thomas Alva Edison
Škola: Základní škola Kladruby Husova 203, Kladruby, Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Modernizace výuky Autor: Petr Kindelmann Název materiálu: Thomas Alva Edison Šablona: III/2 Sada: III2_C.01 Předmět: Fyzika Třída: VI.

2 Anotace: Tento výukový materiál je zaměřen na Thomase Alvu Edisona
Anotace: Tento výukový materiál je zaměřen na Thomase Alvu Edisona. Prezentace doplňuje školní učivo, seznamuje žáky s vynálezci a vynálezy, motivuje žáky k zájmu o předmět, poukazuje na historické souvislosti a podporuje mezipředmětové vazby. Klíčová slova: fonograf žárovka uhlíkový mikrofon stejnosměrný elektrický proud

3 Thomas Alva Edison Thomas Alva Edison, americký vynálezce ( )

4 Život Narozen 11.2.1847 v Miláně. Zemřel 18.10.1931 ve West Orange.
Americký vynálezce a podnikatel, průkopník všestranného využití elektrické energie. Začal ve dvanácti letech jako roznašeč novin, žurnalista a telegrafní úředník.  Zakladatel dodnes vydávaného prestižního časopisu Science. Získal 1300 patentů.

5 Život Edisona Edisonové pocházeli z Holandska.
Malý Thomas se narodil manželům Edisonovým jako třetí dítě v Milanu ve státě Ohio Školní docházka trvala jen tři měsíce, pak ho učitel odmítl učit, dál ho učila matka. Často byl nemocný, částečně ohluchl. Od 10 let prováděl chemické pokusy. Byl dvakrát ženatý a měl celkem 6 dětí.

6 Fonograf Na podzim roku 1877 vynalezl fonograf. Edisonova manželka Mary pak mohla říci do dřevěného trychtýře dětskou básničku "Mařenka měla ovečku a její vlna je měkká a bílá…". Tak vznikl první fonografický záznam lidského hlasu. Téměř hluchý Edison vymyslel přístroj, který přinesl zvuk milionům uší na celém světě.

7 Princip Dopadnou-li zvukové vlny na pružnou membránu, začne kmitat shodně s vlnovými nárazy. Připevníme-li na tuto membránu (například pergamenovou, jako to učinil Edison) hrot, kmitá tento shodně s membránou. Hrot sledující přesně výkyvy membrány vyrývá do voskového (při prvních pokusech do cínového) povrchu válce prohloubeniny sinusového průběhu, které jsou věrným otiskem zvukové vlny, zaznamenané postupně v reálném čase. Válec při záznamu i reprodukci rotuje a přitom se plynule posouvá zleva doprava. Na povrchu válce se tedy při záznamu vytváří šroubovice s nepatrným stoupáním. Membrána s hrotem je přitom umístěna kolmo k ose válce.

8 Edisonův jev Objevil 1883 V roce 1883 Edison pozoroval, že když na vakuovou žárovku nanese kovovou elektrodu a připojí na ni kladné napětí vzhledem k vláknu žárovky, začne po rozsvícení žárovky protékat elektrický proud. Při změně polarity zdroje proud neprotéká. Příčinou je tepelná emise elektronů z rozžhaveného vlákna žárovky. Tento jev se stal základem činnosti vakuových elektronek, které ovládaly elektroniku po dobu 50 let. Edisonův jev je důkazem tepelné emise elektronů z rozžhavených látek, zejména kovů.

9 Edisonův jev -Pokus Na jev, který při své činnosti elektronky využívají, přišel zcela náhodou Thomas Alva Edison při pokusech se svými žárovkami. Edison se snažil vypátrat příčiny krátké životnosti jeho žárovek a černání baněk, přičemž do pokusné žárovky zatavil nad vlákno ještě jednu pomocnou kovovou destičku. Na vlákno připojil tehdy obvyklé ss napětí 100 V a mezi vlákno a pomocnou destičku zapojil citlivý galvanometr (mikroampérmetr). Zjistil, že pokud je na pomocnou destičku připojen záporný potenciál zdroje, galvanometr neukazoval žádný proud. Jakmile byl ale na destičku připojen kladný pól, procházel z vlákna na pomocnou destičku a tím také praktickým vzducho-prázdnem baňky jistý proud. Sám Edison si tento jev nedovedl vysvětlit a objasnil jej až J.Thomson, který na tomto principu později zkonstruoval první použitelný usměrňovač. Takto vytvořený systém byla vlastně elektronka o dvou elektrodách, tzv. dioda.

10 Žárovka V roce 1879 začaly první zkoušky snad největšího Edisonova vynálezu. První žárovka na malou chvíli zablikala právě na jaře V říjnu použil zuhelnatělou nit z bavlny. Téměř dva dny se technici snažili v peci získat zuhelnatělé vlákno a to zatavit do skleněné baňky. Celá cívka, jediné vlákno a sklářovi se malý kousek uhlíku zlomil v rukou. Až 21. října 1879 se naplno rozzářila první žárovka. První žárovky ale svítily jen několik hodin. Edison proto započal se sérií testů s cílem přiblížit svůj vynález praktickému využití. Edison ovšem vytvořil nejen žárovku, ale celý systém nutný pro její "rozsvícení". Bylo třeba postavit elektrárnu, elektřinu rozvést (1882).

11 Uhlíkový mikrofon Roku 1875 byl objeven telefon.
Bell sloučil mikrofon a reproduktor, který se při hovoru klade k uchu do jednoho celku. Edison vynalezl uhlíkový mikrofon a výrazně tak přístroj zdokonalil.

12 Další vynálezy tiskací telegraf (1869) psací stroj (1871),
duplexní a automatický telegraf uhlíkový reostat (1876) mikrofon (1878) regulátor elektrických strojů elektrická lokomotiva elektroměr elektrické dynamo (1881) elektrická centrála (1882) pojistka (1885) kinematograf (1891) elektrický akumulátor (1900) elektromobil (1902) rotační cementářská pec (1903) vrtulník (1908)

13 Zdroj http://cs.wikipedia.org/wiki/Thomas_Alva_Edison, 2.5.2013
, , , , ,


Stáhnout ppt "Autor: Petr Kindelmann Název materiálu: Thomas Alva Edison"

Podobné prezentace


Reklamy Google