Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předseťová příprava půdy

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předseťová příprava půdy"— Transkript prezentace:

1 Předseťová příprava půdy
Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/ Předseťová příprava půdy Mechanizační prostředky pro přípravu seťového lůžka

2 PPP Smyky Brány Kypřiče Válce Aktivní Pasivní S pevnou slupicí
S pružinovou slupicí Válce Hladké Profilované

3 PPP - smyky Významem smykování je rozdrtit velké hroudy a urovnat povrch po orbě. Jarní smykování má za úkol taky ničit mělce kořenící plevele. Používají se smyky deskové. Tvoří je dvě ocelové ozubené desky, přičemž úhel první desky je nastavitelný. Zadní deska je šikmá a napevno.

4 PPP - smyky

5 Smyky - rozdělení Deskové hladké Deskové zubaté Luční

6 Smyky – rozdělení

7 Brány Úkolem vláčení je prokypřit a provzdušnit půdu, rozdrtit hroudy, urovnat povrch, ničit plevele, popř. zapravit osivo a hnojivo.

8 Brány - hřebové –základem je dílec, tvořený podélníky a příčkami, navzájem spojenými hřeby. Dle postavení hřebů rozlišujeme vláčení na ostro, kdy hrot hřebu je nastaven po směru jízdy /hlubší kypření, prosvětlování porostu/, nebo na tupo – hrot směřuje proti směru jízdy /mělčí kypření, podpora odnožování/.

9 Brány - hřebové

10 Brány - talířové (diskové)
Talířové – tvořeny dvěma řadami talířů kde úhel mezi nimi se dá nastavit, čímž regulujeme kvalitu vláčení / lepší promísení kontra krájení hrud/. Talíře v první řadě jsou vykrajované, ve druhé celistvé. Vydutí talířů v obou řadách je opačné.

11 Brány - talířové (diskové)

12 Brány - talířové (diskové)

13 Brány – síťové a prutové
Pro použití během vegetace – kypřicí jednotky jsou lehčí konstrukce, aby se neponičil vláčený porost. Patří zde prutové a síťové brány. Ty velice dobře kopírují terén a jsou vhodné do brambor.

14 Brány – síťové a prutové

15 Brány – síťové a prutové

16 Brány – síťové a prutové

17 Brány – aktivní (rotační a vířivé)
Poháněné aktivně vývodovým hřídelem Vertikální osa rotace i orientace nožů

18 Brány – aktivní (rotační a vířivé)

19 Brány – aktivní (rotační a vířivé)

20 Brány – aktivní (rotační a vířivé)

21 Brány – aktivní (rotační a vířivé)

22 Brány – aktivní (rotační a vířivé)

23 Válce Mají za úkol utužit půdu, zvýšit kapilaritu a tím podpořit vzlínavost vody, ničit přeschlé hroudy popř. půdní škraloup.

24 Válce - rozdělení Hladké – je to v podstatě ocelový plášť, vyplněný zpravidla vodou, můžou být polní / průměr 500mm / a luční /1300mm/. Profilované – Kotoučové – hřídel s naklínovanými kotouči s břity po obvodu, utužují půdu do větší hloubky a povrch nechají jemně prokypřený, snižuje se tak výpar vody do ovzduší Cambridgeské – střídá se vždy pevný kotouč s ozubeným, mají různé průměry Ježkové, hrotové – hladké válce s navařenými „ostny“ nebo hroty, slouží k ničení půdního škraloupu Crosskilské – litinové kotouče, po jejichž vnitřním obvodu jsou zuby, jimiž dva a dva kotouče do sebe zapadají Hrudořezy – kotouče na hřídeli /dále od sebe/ po obvodu s hroty, použití k drcení přeschlých hrud Prutové – boční talíře spojené spirálovitě vedenými pruty, jsou součástí kombinátorů a jejím úkolem je urovnat nakypřený povrch

25 Válce hladké

26 Válce profilované Cambridge válce

27 Válce profilované Crosskill

28 Válce profilované

29 Válce profilované Hrudořezy

30 Válce profilované Spirálové

31 Válce profilované Prutové

32 Kypřiče Slouží k prokypření a provzdušnění půd, ničení plevelů, drcení hrud, urovnání povrchu, popř. zapravení hnojiv. V podstatě mají totožný význam jako brány, ale kypří do větší hloubky.

33 Kypřiče - rozdělení Pasivní/kultivátory/ - jsou to dlátovité, nožové nebo šípové/tzv.plochořezné/ radličky, které jsou prostřednictvím pevných nebo pérovitých slupic připojeny k rámu. Aktivní/rotavátory/ - hřídel s připevněnými noži či hroty, rotující ve vertikálním či horizontálním směru. Používají se pro nejhlubší kypření.

34 Kypřiče pasivní S pevnou slupicí

35 Kypřiče pasivní S pevnou slupicí - podrýváky

36 Kypřiče pasivní S pružinovou slupicí

37 Kypřiče pasivní S pružinovou slupicí

38 Kypřiče aktivní – rotavátory


Stáhnout ppt "Předseťová příprava půdy"

Podobné prezentace


Reklamy Google