Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0713 Název projektu:Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník:Fyzika, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Mechanické kmitání, vlnění. Elektromagnetické vlnění. Sada číslo:ICT-32A Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 20 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-32A-20 Téma vzdělávacího materiálu:Elektromagnetické znečištění Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Mgr. Jana Montágová Anotace: Prezentace se zaměřuje na procvičení učiva o vzniku elektromagnetického vlnění. Při práci lze používat kalkulátor, MFCH tabulky. Metodické poznámky:Materiál je vhodný pro tříleté učební obory Datum vytvoření:13. 2. 2013 Ověření ve výuce:19. 2. 2013

2 Elektromagnetické znečištění

3 je neionizující elektromagnetické záření, které se přirozeně v přírodě nevyskytuje. jeho zdrojem je lidská společnost, která používá moderní technologie. Obr. 1.

4 Elektromagnetické znečištění se často označuje pojmem elektrosmog. Výraz je složen ze dvou slov: elektro a smog. Smog je chemické znečištění atmosféry způsobené lidskou činností. Název pochází z anglického spojení slov smoke - kouř a fog - mlha. Pojem elektrosmog je tedy nepřesný.

5 Vliv na zdraví člověka O možném škodlivém vlivu záření na člověka či životní prostředí se v současné době diskutuje a provádějí se rozsáhlé výzkumy. V současnosti platí hygienické limity pro vystavení intenzivnímu neionizujícímu záření.

6 Hygienické limity V České republice jsou zdravotní limity pro elektromagnetické pole zavedeny nařízením vlády. Státy EU tyto limity převzaly v roce 2000 z doporučení Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením. Velmi podobné limity platí i v USA.

7 Zdroje neionizujícího elektromagnetického vlnění Komunikační vysílače všeho druhu Elektrospotřebiče obecně Vznětové a výbušné motory Přenosové soustavy elektrické sítě

8 Zdroje s nízkou zátěží Domácí elektrické přístroje generují pole, které nepřekračuje zdravotní limity. Základnové stanice pro mobilní telekomunikace a televizní vysílače generují pole, které již ve vzdálenosti 10 m bezpečně splní zdravotní limity.

9 Zdroje s hraniční zátěží jsou těžké průmyslové provozy - generující elektrické proudy řádů stovek až tisíc ampér. Hraniční limity dosahují pouze silné vysílače - vysílací výkony v řádech kilowatů.

10 1.Vysvětlete, co znamená pojem elektromagnetické znečištění. 2.Uveďte důvody, proč není vhodné používat označení elektrosmog. 3.Vyjmenujte základní zdroje neionizujícího elektromagnetického vlnění. 4.Objasněte pojem ionizující záření. 5.Na internetu zjistěte, jaký vliv může mít na živé organismy neionizující záření.

11 Seznam zdrojů Seznam literatury SMETANA, C. Praktická elektroakustika. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1981. BROŽ, J. Fyzikální a matematické tabulky. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1980. KARJAKIN, N., SODOMKA, L. Přehled fyziky. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1970. VYSKOČIL, V., SMEJKAL, E. Fyzika pro střední odborné školy pro pracující. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1982. ŘEŠÁTKO, M., VOLF, I. Fyzika A pro SOU 1. díl, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. ŘEŠÁTKO, M., HLAVIČKA, A. Fyzika A pro SOU 2. díl, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. BEDNAŘÍK, M., SVOBODA, E., KUNZOVÁ, V. Fyzika II pro studijní obory SOU, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1986. MARVÁNEK, L. Radiotechnika v otázkách a odpovědích, Praha: Naše vojsko, 1971. MIKLASOVÁ, V. Přehled fyziky pro tříleté obory SOU technického směru. Opava: SOU stavební. Obrázky a animace Obr.1: DENDROFIL. [cit. 2013-02-13]. Tento soubor podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported na WWW:.Creative CommonsUveďte autora 3.0 Unported

12 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."

Podobné prezentace


Reklamy Google