Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Znaménková konvence Ročník:4. Datum vytvoření:Listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_07.2.11.FYZ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Znaménková konvence Ročník:4. Datum vytvoření:Listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_07.2.11.FYZ."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Znaménková konvence Ročník:4. Datum vytvoření:Listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_07.2.11.FYZ Anotace: Znaménková konvence, dosazování do zobrazovací rovnice. Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk výuky a využívá aktivizujících možností multimediálních prostředků včetně hypertextových odkazů. Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Multimediální výuka svou přehledností a názorností podporuje zájem a aktivitu i u slabších žáků. Metodický pokyn: Prezentace primárně slouží pro výklad v hodině, ale může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i pro písemné ověření jejich znalostí. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC a dataprojektoru.

2 Znaménková konvence Znaménková konvence představuje soubor pravidel pro dosazování do zobrazovací rovnice. Při řešení příkladů je třeba pozorně číst zadání. Je-li například v zadání: Na stínítku vzniká obraz, je nutno toto chápat tak, že vzniká obraz skutečný (na stínítku).

3 Znaménková konvence pro kulová zrcadla Všechny vzdálenosti nacházející se před zrcadlící plochou jsou kladné (+). Všechny vzdálenosti za zrcadlící plochou jsou záporné (-). Ohnisková vzdálenost dutého zrcadla je kladná, vypuklého záporná. Vzniká-li obraz přímý, pak má velikost obrazu znaménko kladné, převrácený záporné.

4 Znaménková konvence pro čočky Předmětová vzdálenost má vždy znaménko kladné (+). Obrazová vzdálenost má znaménko kladné, je-li ve směru paprsků procházejících čočkou (obraz za čočkou). Obrazová vzdálenost má znaménko záporné, je-li obraz ve stejné části prostoru jako předmět (obraz před čočkou).

5 Ohnisková vzdálenost spojky je kladná. Ohnisková vzdálenost rozptylky je záporná. Vzniká-li obraz přímý, pak velikost obrazu má znaménko kladné. Vzniká-li obraz převrácený, pak velikost obrazu má znaménko záporné. Při řešení příkladu je vždy vhodné načrtnout si obrázek pro kontrolu správnosti výpočtu. Znaménková konvence pro čočky

6 Řešený příklad 1 Ve vzdálenosti 20 cm od dutého kulového zrcadla s ohniskovou vzdáleností 15 cm je umístěn předmět vysoký 10 cm. Určete vlastnosti obrazu. Je nutno zjistit, kde se obraz nachází, jak je velký a zda je přímý nebo převrácený.

7

8

9 Kontrolní otázky K čemu slouží znaménková konvence? Jaké znaménko mají všechny vzdálenosti nacházející se před zrcadlem? Jaké znaménko má ohnisková vzdálenost rozptylky?

10 Kontrolní otázky-odpovědi K čemu slouží znaménková konvence? Soubor pravidel pro dosazování do zobrazovací rovnice. Jaké znaménko mají všechny vzdálenosti nacházející se před zrcadlem? Jsou kladné (+). Jaké znaménko má ohnisková vzdálenost rozptylky? Ohnisková vzdálenost rozptylky je záporná.

11 Použité zdroje: SVOBODA, Emanuel a kol. Přehled středoškolské fyziky. 3. vyd. Praha: Prometheus, 1996, ISBN 80-7196-116-7. LEPIL, Oldřich; BEDNAŘÍK, Milan; HÝBLOVÁ, Radmila. Fyzika pro střední školy II. Praha: Prometheus, 2002, ISBN 80-7196-185-X BARTUŠKA, Karel. Sbírka řešených úloh z fyziky IV.. Praha: Prometheus, 2000, ISBN 80-7196-037-3. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jiří Šťastný.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Znaménková konvence Ročník:4. Datum vytvoření:Listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_07.2.11.FYZ."

Podobné prezentace


Reklamy Google