Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Rosice, okres Chrudim

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Rosice, okres Chrudim"— Transkript prezentace:

1 Základní škola Rosice, okres Chrudim
Rosice 97, Rosice; IČO: ; tel.: ; Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu: Každý je jedinečný Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Název vzdělávacího materiálu: Kraj Vysočina Číslo materiálu v sadě, (šablona, sada): 18, (III/2, sada C) Autor materiálu: Marek Odstrčil Vzdělávací oblast, vzdělávací obor, vyučovací předmět, ročník/y: Člověk a příroda, Zeměpis, Zeměpis, 6. ročník Klíčová slova: Česká republika, kraje ČR, kraj Vysočina Anotace: Žáci získají základní informace o kraji Vysočina a seznámí se s jeho nejznámějšími pamětihodnostmi. Materiál lze využít během výkladu učitelem na interaktivní tabuli nebo s ním pracují žáci samostatně na PC. K pohybu v prezentaci slouží tlačítka Materiál byl vytvořen (datum, období): Ověření ve výuce: Datum: Třída: 6. Ověřil/a: Marek Odstrčil Prohlášení Prohlašuji, že při tvorbě výukového materiálu jsem respektoval(a) všeobecně užívané právní a morální zvyklosti, autorská a jiná práva třetích osob, zejména práva duševního vlastnictví (např. práva k obchodní firmě, autorská práva k software, k filmovým, hudebním a fotografickým dílům nebo práva k ochranným známkám) dle zákona 121/2000 Sb. (autorský zákon). Nesu veškerou právní odpovědnost za obsah a původ svého díla. Prohlašuji dále, že výše uvedený materiál byl ověřen ve výuce a proveden o tom zápis do TK. Dávám souhlas, aby moje dílo bylo dáno k dispozici veřejnosti k účelům volného užití (§30 odst. 1 zákona 121/200 Sb.), tj. že k uvedeným účelům může být kýmkoliv zveřejňováno, používáno, upravováno a uchováváno.

2 Kraj Vysočina Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

3 Základní údaje Název kraje je odvozen od Českomoravské vrchoviny neboli Vysočiny, která vyplňuje většinu jeho území. Kraj je významnou pramennou oblastí, pramení zde např. řeky Sázava, Oslava, Jihlava a Svratka. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

4 Přírodní podmínky Většinu území kraje vyplňuje Českomoravská vrchovina s nejvyššími vrchy Javořice (837 m n. m.) a Devět skal (836 m n. m.). V kraji nejsou žádné nížiny, většina území leží v nadmořské výšce nad 600 m. Krajem prochází hlavní evropské rozvodí. Řeka Sázava odvádí vodu přes Vltavu a Labe do Severního moře, Svratka, Jihlava a Moravská Dyje přes Dunaj do Černého moře. Největším rybníkem kraje je Velké Dářko u Žďáru nad Sázavou. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

5 Obyvatelstvo Vysočina patří k nejřidčeji osídleným krajům České republiky. Krajským městem je Jihlava, dalšími významnými městy jsou Třebíč, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

6 Hospodářství Nejvýznamnějším odvětvím průmyslu je strojírenství – např. Bosch-Diesel v Jihlavě, ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou. V Dukovanech se nachází jedna z našich dvou jaderných elektráren. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

7 Zajímavosti Památky UNESCO – městská památková rezervace Telč, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a židovská čtvrť se hřbitovem a bazilikou sv. Prokopa v Třebíči. K zajímavostem kraje patří také hrad Pernštejn a zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

8 Na následujících snímcích urči názvy vyobrazených památek a zajímavostí kraje Vysočina
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

9 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Třebíč – Komenského náměstí Jihlava – Masarykovo náměstí Havlíčkův Brod – Havlíčkovo náměstí [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

10 Telč Třebíč Pelhřimov [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

11 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Havlíčkův Brod Židovská čtvrť v Třebíči Žďár nad Sázavou [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

12 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Třebíč – bazilika sv. Václava Třebíč – bazilika sv. Vojtěcha Třebíč – bazilika sv. Prokopa [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

13 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Hrad Potštejn Hrad Pernštejn Hrad Lipnice nad Sázavou [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

14 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Hrad Kámen Hrad Kost Hrad Kokořín [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

15 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou Zámek Rychnov nad Kněžnou Zámek Benátky nad Jizerou [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

16 kostel sv. Ignáce z Loyoly na Bílé hoře
kostel sv. Anežky České na Černé hoře kostel sv. Ignáce z Loyoly na Bílé hoře kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

17 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Jaderná elektrárna Temelín Jaderná elektrárna Dukovany Tepelná elektrárna Chvaletice [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

18 [cit. 2012-02-14]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:
Vodní nádrž Seč Vodní nádrž Orlík Vodní nádrž Mohelno [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

19 Konec prezentace! Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

20 Použité zdroje Zdroje tištěné: Zdroje elektronické:
Borecký D., Chalupa P., Novák S. ZEMĚPIS pro 8. ročník, 2. díl, Česká republika. 1. vyd. Brno : NOVÁ ŠKOLA, ISBN s. 68 – 70. Zdroje elektronické: [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < < < < < < < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

21 Použité zdroje Zdroje elektronické:
[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: < < < < Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

22 Toto není správná odpověď. Zkus to znovu!
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.


Stáhnout ppt "Základní škola Rosice, okres Chrudim"

Podobné prezentace


Reklamy Google