Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CorelDRAW Začínáme… Grafika této prezentace byla vytvořena v programu CorelDRAW.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CorelDRAW Začínáme… Grafika této prezentace byla vytvořena v programu CorelDRAW."— Transkript prezentace:

1 CorelDRAW Začínáme… Grafika této prezentace byla vytvořena v programu CorelDRAW.

2 Obecný a nezbytný úvod

3 Počítač hovoří jednoznačnou a logickou řečí
S počítačem se dorozumíváte prostřednictvím klávesnice anebo myši. Každým stisknutím klávesy anebo tlačítka myši jste počítači něco sdělili. Počítač myslí v kategoriích ANO – NE. Jednička nebo nula. Proto musí i vaše sdělení být jednoznačné.

4 Platí pro veškerou práci na počítači!
Zásada číslo 1: Platí pro veškerou práci na počítači! Netiskněte žádnou klávesu ani tlačítko myši pokud nevíte, co a proč právě děláte.

5 Nástroje Obrazovka programu je vaším pracovním stolem.
Na stole obvykle máte úhledně rozmístěny pracovní nástroje. Chcete nakreslit čáru? Musíte uchopit tužku. Chcete vidět obrázek zvětšený? Musíte uchopit lupu…

6 Nástroje jsou označeny malými ikonkami, které názorně vystihují jejich funkci.
Nástroj „uchopíme“ kliknutím myší na jeho ikonku Místo myši lze některé nástroje uchopit pomocí definovaných kláves (F6, F7 atd.) Podržíme-li myš na ikoně nástroje, objeví se jeho další, rozšiřující nabídka. Informace o vybraném nástroji vidíme na tzv. stavovém řádku (dole). Po vybrání nástroje se nám jeho jednoduchá ikonka objeví přímo na kurzoru, kterým pohybujeme po pracovní ploše.

7 Nástroje CorelDRAW Nejdůležitější je hned ten první
Většina grafických programů (Corel,Photoshop, Zoner) má nástroje umístěny ve svislém pruhu vlevo. Nejdůležitější je hned ten první z nich - výběrový nástroj. Nástroj „uchopíme“ kliknutím myši na jeho ikonku.

8 objekty označujeme (tedy vybíráme pro další práci), dále je
Výběrovým nástrojem objekty označujeme (tedy vybíráme pro další práci), dále je přemisťujeme, otáčíme, měníme jejich velikost i tvar. K výběrovému nástroji se můžeme odkudkoliv vrátit stisknutím mezerníku.

9 Kreslící nástroje - Elipsa

10 Kreslící nástroje - Obdélník

11 Na ploše máme vytvořené dva objekty.
Pro další práci s nimi musíme: Vědět, čeho chceme dosáhnout Označit objekt(y), kterých se další práce bude týkat Vybrat potřebný postup (efekt, barvu atd.)

12 Objekt vybraný výběrovým nástrojem je ohraničen malými čtverečky
Objekt vybraný výběrovým nástrojem je ohraničen malými čtverečky. Nyní můžeme tahem za čtverečky měnit jeho velikost.

13 Klepneme-li na vybraný objekt ještě jednou, případně na neoznačený 2x, můžeme jej tahem za příslušné značky otáčet anebo zkosit.

14 Zde jsou vybrané oba objekty
Zde jsou vybrané oba objekty. Toho dosáhneme, když při postupném výběru držíme SHIFT anebo tak, že výběrovým nástrojem nakreslíme kolem objektů rámeček.

15 Rámeček, který vytváříme výběrovým nástrojem,
nic reálně nekreslí (ani čáru, ani obdélník!) Pouze jím vymezujeme oblast, které se budou týkat další efekty (vložení barvy, deformace atd.)

16 Skupinu objektů označujeme výběrovým nástrojem jako celek.
Chceme-li označit pouze některý z objektů skupiny, držíme při klepnutí na příslušný objekt klávesu CTRL. Jednotlivé objekty můžeme přidávat do výběru postupně, držíme přitom SHIFT. Pro výběr všech objektů najednou poslouží klávesová zkratka CTRL+A

17 Záchrana Pokud potřebujeme předchozí krok vrátit
(a to včetně kroku, kterým jsme něco vymazali) použijeme klávesovou zkratku CTRL+Z (tedy vracíme se zpět).

18 Jednoduché ukázky

19 Dagmar Frgalová


Stáhnout ppt "CorelDRAW Začínáme… Grafika této prezentace byla vytvořena v programu CorelDRAW."

Podobné prezentace


Reklamy Google