Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Společenská kultura Lidové umění ; VY_32_INOVACE_D3_06

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Společenská kultura Lidové umění ; VY_32_INOVACE_D3_06"— Transkript prezentace:

1 Společenská kultura Lidové umění ; VY_32_INOVACE_D3_06 Interaktivní výklad: Lidové umění jako pojem, lidová architektura, řemesla, lidové zvyky. 1.A.; Mgr. Ludmila Muchová

2 Lidové umění

3 Lidová architektura: Druhy lidových staveb: Obytné
Hospodářské - salaše, humna, stáje, chlévy, stodoly, sklepy, ... Výrobní - mlýny, hrnčířské domy, pekárny, kovárny, výhně, ... Sakrální - kapličky, kostely, boží muky, zvonice, ... Veřejné - mosty, lávky, převozy, hatě, ...

4 Lidová architektura Obr. č. 1 - Obytná budova v Muzeu kysucké vesnice.

5 Lidová architektura: Obr. č. 2 - Svatobořice - lidová architektura

6 Lidové písně: Jsou to písně, u kterých není znám jejich původní autor
Předávaly se z generace na generaci

7 Lidová řemesla: Kovář a podkovář Brusič skla Košíkář
Keramika, hrnčířství Krajkářství Perníkářství Tkalcovství Vyšívání Zpracování slámy

8 Lidové zvyky - jaro Masopust - Třídenní svátek, který předcházel popeleční středě, jíž začínal čtyřicetidenní půst končící o velikonocích Škaredá středa - Škaredá je nazývána proto, že tento den Jidáš zradil Krista Zelený čtvrtek - Na zelený čtvrtek se dodržoval přísný půst. Povoleno bylo jediné syté jídlo bez masa a jiných produktů z teplokrevných zvířat. Jedla se tedy pouze zelenina - proto Zelený čtvrtek

9 Lidové zvyky - jaro Velký pátek - Velký pátek je hustě obestřen kouzlem lidové poezie. Věří se, že země vydává poklady, že se na několik hodin otvírá Blaník. Nesmělo se hýbat zemí, proto se nekonaly žádné práce na poli. Bílá sobota - Bílá sobota je posledním dnem čtyřicetidenního postu a bílou se nazývá podle bílého oděvu těch, kteří byli tento den křtěni. Je také označována jako den světla.

10 Lidové zvyky - jaro Boží hod velikonoční - Při mši v neděli velikonoční světí kněz pokrmy, které do kostela sebou přinesou hospodyně a položí k oltáři. Tyto posvěcené pokrmy hospodyně opět domů odnesou a při slavnostním obědě je rodina obřadně sní Pondělí velikonoční - Je dnem uvolnění a veselí, dnem vzývajícím nový život a zajišťujícím zdraví. Pošlehávání čerstvými pruty, které mohou být i umě spletené (označení "pomlázka" je od slova pomladit), má zajistit přenesení posilující životadárné mízy stromů do těla člověka. Odměnou za toto pošlehání je zdobené vajíčko.

11 Lidové zvyky - léto Letnice - Jsou to také svátky pohyblivé. Slaví se 50 dní po Velikonocích, tedy deset dnů po tzv. Nanebevzetí Páně. Nejznámějším letničním zvykem jsou jízdy králů Období vyvrcholení zemědělských prací - V tomto období se konala řada pověrečných praktik, které měly podpořit plodnost dobytka, zdar úrody. Zemědělské práce vrcholily slavností dožínek, vinobraním, dočesnou chmele apod.

12 Lidové zvyky – podzim Dušičky - Od roku 998 se konají svátky zesnulých 1. a 2. listopad. Venkovské, ale i městské hřbitovy, byly v minulosti v katolických oblastech doslova naplněny kovanými železnými kříži se středovou schránkou i bez ní. Tyto kříže představují jeden z nejvýznamnějších projevů lidového řemeslného umění. V některých obcích se peklo i zvláštní pečivo, nazývané "dušičky" pro žebráky, pocestné a vůbec chudý lid. Dnes se hroby zdobí květinami, věnci a zapálenými svíčkami.

13 Lidové zvyky - podzim Sv. Martin – 11. listopadu - "Sv. Martin přijíždí na bílém koni". Znamenalo to první sníh a posvícenskou husu

14 Lidové zvyky - zima Advent - Adventní doba (období čtyř neděl před vánočními svátky) je dobou postní, kdy se zpívají "roráty", což je odvozeno z latinského pojmu "rosy nebeské". Vázaly se adventní věnce, kterými se zdobily domy (připevňovaly se na dveře).

15 Lidové zvyky – zima Mikuláš – 6. prosince - V předvečer chodí průvod Mikuláše, anděla a čerta. S těmito pochůzkami je spjata nejenom řada písní a koled, ale i zvyků. Čert nikdy nenaděluje, ale má mít krásnou divokou masku. Dětem naděluje s příslušným napomenutím pouze anděl. Mikuláš má mít nějaké to jablíčko a nejvíc se zavděčí, má-li při sobě množství různých figurek, dřevěných hraček, píšťalek, nožíků i hrníčků, prostě všeho, co pak dává andělovi a pověřuje ho, aby to rozdal. Děti mají mít za oknem, pod polštářem, v síni, na klice punčošku ještě pro noční dárky od Mikuláše.

16 Lidové zvyky –zima Vánoce - S vlastním průběhem Vánoc je spojena řada zvyků. Kdo se na Štědrý den postil, viděl zlaté prasátko. Štědrovečerní stůl byl svátečně upraven a obložen symboly hojnosti a ochrany (chléb, jablka, ořechy, med aj.). S Vánoci je spojeno vánoční jmelí, s nímž se tehdy posvátně čarovalo. Vánoční stromek, jeden z nejhezčích a nejpoetičtějších symbolů Vánoc, je velmi mladým prvkem. První zprávy o něm v Evropě máme až z počátku 19. století. Užití stromků nebo větví však u nás mělo poměrně dlouhou tradici. Na Valašsku zavěšovali nad stůl jehličnatý stromek, jinde zdobili světnici či stůl chvojím.

17 Použitá literatura: Řemesla, zvyky, tradice. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Lidová architektura. In: [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Společenská kultura Lidové umění ; VY_32_INOVACE_D3_06"

Podobné prezentace


Reklamy Google