Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo a název šablony klíčové aktivity

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo a název šablony klíčové aktivity"— Transkript prezentace:

1 Číslo a název šablony klíčové aktivity
Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada VY_32_INOVACE_16_02_16 Název materiálu Karel Čapek Jméno vyučujícího Mgr. Eva Dékányová Třída 9.A Předmět Český jazyk Datum vytvoření

2 Vzdělávací oblast : Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor : Český jazyk a literatura Tematická oblast: Literární výchova Určeno : pro 9.ročník ZŠ Anotace : žáci si pomocí prezentace osvojí znalosti o životě a díle Karla Čapka -ukázky Čapkových děl mají žáci v učebnici literatury a mluvnice , text Šlépěje je doporučen pro kontrolní diktát -v hodině literatury využity kompetence k učení a občanské Časová dotace 20 minut

3 Úvod – život PhDr. Karla Čapka
Narodil se v Malých Svatoňovicích, potom se s rodiči odstěhoval do Úpice. Otec byl lékař,matka sbírala slovesný folklór. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové,byl pak nucen přestoupit do Brna. Roku 1915 ukončil studium na filozofické fakultě UK v Praze, studoval ještě v Berlíně a Paříži. Pro svou nemoc nebyl odveden do armády a neúčastnil se bojů v 1.světové válce. Působil jako vychovatel ve šlechtické rodině ,byl domácím učitelem. Nastoupil později jako redaktor Národních listů a Lidových novin .

4 Karel Čapek- dramatik 1921-1923 se stal dramaturgem a režisérem
Vinohradského divadla . V letech byl prvním předsedou Československého PEN klubu. Roku 1935 se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Olgou Scheinpflugovou na vinohradské radnici. Mnichovská dohoda znamenala pro Čapka zhroucení jeho činnosti a konec jeho života. Poslední tři roky svého života prožil ve Staré Huti u Dobříše.

5 Karel Čapek – zajímavosti
Čapek byl mimořádně dobrým amatérským fotografem. Vedle známých fotografií v Dášence se dochovalo mnoho snímků s prezidentem T.G. Masarykem. Další zálibou se stala etnická hudba, která vyrostla ze zájmu o cizí kultury vůbec. Po abdikaci prezidenta Beneše často plnil roli obětního beránka.Součástí kampaně se stávaly urážlivé dopisy a telefonáty,ale i vytloukání oken Čapkova domu.Útoky na svou osobu často zdůvodňoval odporem k současné politice. Tvůrcem sloupku-kratší text v pravém sloupci 1.strany novin,tištěn kurzívou ,vtipné zpracování.

6 Karel Čapek – dílo Boží muka Hordubal Trapné povídky Povětroń
Loupežník –hra Obyčejný život R.U.R Válka s Mloky Ze života hmyzu První parta Továrna na absolutno Bílá nemoc Krakatit Matka Věc Makropulos Dášenka Povídky z jedné kapsy Devatero pohádek Povídky z druhé kapsy Život a dílo skladatele Foltýna Italské listy Měl jsem psa a kočku Anglické listy Pudlenka Výlety do Španěl Obrázky Z Holandska

7 Karel Čapek - shrnutí Spisovatel,intelektuál,novinář,dramatik,
překladatel,fotograf ,demokrat,filozof Typická rozmanitá žánrová tvorba,stylistické mistrovství jazyka,myšlenková závažnost děl,vytříbený bohatý jazyk- to vše je velkým přínosem Čapkova díla pro lidstvo . Také slovo robot- které se ujalo na celém světě . V jeho dílech se uplatňuje individualistický přístup , uznávání silných jedinců a neuznání jednoznačné pravdy.

8 Karel Čapek – smrt Zemřel 23.prosince 1938 v Praze na plicní edém několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem. Byl pohřben na vyšehradském hřbitově . Roku 1995 mu byl i memoriam propůjčen Řád T.G. Masaryka. Svou literární činnost zahájil před 1.světovou válkou, která ho velmi ovlivnila, ale vědecko-technická revoluce a obava ze zkázy lidstva a blížící se 2.světová válka mu uspíšila konec života.

9 Karel Čapek –zápis do sešitu
Karel Čapek byl český………………………… Působil jako novinář v ………………………….. Ve Vinohradském divadle pracoval jako…………… Zaujaly mne jeho hry……………………………… Postoj proti fašismu a rasismu je v dílech…………… S bratrem Josefem napsali…………………………… Pro děti byla vydána kniha…………………..pohádek. Vymyslel slovo………….,které znají lidé na celém světě. Vliv na jeho smrt měla……………………………….

10 Zápis do sešitu - řešení
Karel Čapek byl český spisovatel,novinář,dramatik . Působil jako novinář v Národních listech . Ve Vinohradském divadle pracoval jako dramatik. Zaujaly mne jeho hry Matka,R.U.R. ,Krakatit Postoj proti fašismu a rasismu je v dílech Válka s Mloky. S bratrem Josefem napsali Dášenku čili život štěněte. Pro děti byla vydána kniha Devatero pohádek. Vymyslel slovo robot ,které znají lidé na celém světě. Vliv na jeho smrt měla blížící se 2. světová válka.

11 Zdroje ANIMACE zdroj Microsoft office_2010, licence zakoupena školou v roce 2011 Vlastní zdroje autorky prezentace.


Stáhnout ppt "Číslo a název šablony klíčové aktivity"

Podobné prezentace


Reklamy Google