Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál vytvořený v rámci projektu „EU peníze školám“

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál vytvořený v rámci projektu „EU peníze školám“"— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál vytvořený v rámci projektu „EU peníze školám“
Škola: Střední škola právní – Právní akademie, s.r.o. Typ šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Projekt: CZ.1.07/1.5.00/ Tematická oblast: Obchodní korespondence Autor: Ing. Vlasta Straková Téma: Obchodní dopis Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_OK_09_obchodní dopis Datum tvorby: Anotace: Prezentace je určena pro žáky 2. a 3. ročníku SŠ, slouží procvičení učiva a ověření znalostí žáků. Klíčová slova: struktura obchodního dopisu

2 Struktura obchodního dopisu
Záhlaví Odvolací údaje Adresa Téma a oslovení Tělo dopisu Pozdrav Podpis Přílohy Zápatí

3 POZOR Psaní dopisů upravují Česká státní normy (ČSN), které se v průběhu doby mění. Je potřeba se vždy seznámit s aktuální normou. ALE Ve většině firem existuje určitá (a toleratovatelná) odchylka od normy. V praxi je třeba se této zvyklosti držet.

4 Obchodní dopis Záhlaví
vždy bude uveden název firmy, právní forma a sídlo firmy, max. na 2 řádky (praxi budou mít firmy přetištěné formuláře)

5 Obchodní dopis Odvolací údaje
 svislé odvolací údaje budou vždy zarovnávat k levé svislici  Váš dopis ze dne a Vaše značka bude vyplněna pouze v případě, kdy odpovídáme na jiný dopis  vyřizuje – vždy příjmení žáka  pozor – pokud odpovídáme na jiný dopis, nesmí být shodné datum (Váš dopis ze dne ≠ datum)

6 Obchodní dopis Téma a oslovení Tělo dopisu
téma – vždy tučně, první písmeno velké oslovení – vždy v 5. pádě, pozor nezaměnit fyzickou a právnickou osobu Tělo dopisu zásada 1 myšlenka = 1 odstavec musí být gramaticky správně, adresátovi nepodlézat, omezit podmiňovací způsob

7 Obchodní dopis Pozdrav vždy text „S pozdravem“ Podpis 3 řádky
pozdrav je považován za samostatný odstavec následuje 4-5 volných řádků (pro razítko) Podpis 3 řádky samotný podpis („psacím písmem“) titul, jméno, příjmení funkce (počáteční písmeno malé)

8 Obchodní dopis Přílohy - 3 způsoby
1. uvést jen počet tučně (musí být ale uvedeny v textu) 4 přílohy 2. vyjmenovat přílohy (tučně) Číselník Ceník 3. napsat tučně Přílohy a netučně přílohy vyjmenovat Přílohy

9 Obchodní dopis Zápatí Od 1. ledna 2001 je zákonem stanoveno, že každý podnikatelský subjekt musí mít na všech obchodních dopisech, objednávkách a fakturách uvádět kromě názvu firmy a identifikačního čísla nebo jména a příjmení také údaj o sídle nebo místu podnikání. Osoby, které jsou zapsány v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci také údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky.

10 ÚKOL 1. Najděte na netu právě platné ČSN, které upravují psaní obchodních dopisů 2. Požádejte rodiče a přineste do školy dopis od nějaké firmy (např. telefonního operátora, ČEZ, městského úřadu atd.). Je na jeho zpracování něco neobvyklého? Jiného?

11 Zdroje Kroužek J., Kuldová O.: Písemná elektronická komunikace pro střední školy a veřejnost 1, Praha, Fortuna 2003, ISBN Fleischmannová E. a kol: Písemná elektronická komunikace pro střední školy a veřejnost 2, Praha, Fortuna 2005, ISBN Kuldová O., Kroužek J.: Písemná elektronická komunikace pro střední školy a veřejnost 3, Praha, Fortuna 2007, ISBN Gafronová J., Bečka J. V: Stylizace obchodních dopisů (praktická příručka), Praha, SPN 1993, ISBN Kuldová O., Fleischmannová E.: Jak psát obchodní dopisy a jiné písemnosti, Praha, Fortuna 2001, ISBN Fleischmannová E. a kol.: Obchodní korespondence pro střední školy, Praha, Fortuna 2005, ISBN X Není-li uveden zdroj, je použitý materiál z vlastních zdrojů autorky.


Stáhnout ppt "Výukový materiál vytvořený v rámci projektu „EU peníze školám“"

Podobné prezentace


Reklamy Google