ČABR oblast východní Čechy sezóna Povinnosti rozhodčích.

Pravidla volejbalu upravená pro soutěže AVL *
Beach rugby
Hry třetího tisíciletí
Luboš Charvát KTV FPE ZČU v Plzni 2013
Luboš Charvát KTV FPE ZČU v Plzni 2012
Pravidla volejbalu upravená pro soutěže AVL * * Pravidla AVL vycházejí z oficiálních mezinárodních pravidel platných v období UPOZORNĚNÍ: Tento.
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL.
Přehazovaná je míčová hra, která nahrazuje klasický volejbal a současně je k němu vhodnou průpravou. PRAVIDLA HRY ZŠ HORŠOVSKÝ TÝN 1.CÍL HRY: - účelem.
Zpracoval: Mgr. Aladár Dančo
R2R2 R1R1 Základní pohybový systém nejkratší cestou, pokud je to možné, pokračovat přímo za branku nebát se být více v hřišti SPRÁVNĚ Schéma.
BASKETBAL.
Digitalizace výuky Příjemce
Kopaná – průběh hry hry se účastní dva týmy po 11 hráčích na hřišti obdélníkového tvaru na jehož kratších stranách jsou branky hru řídí hlavní rozhodčí,
Fotbal.
Příprava na utkání. Delegace Omluva Životospráva Psychika –zapomeňte na předcházející negativní zážitky, ale ne na poučení z nich –očekávejte úspěšný.
Historie a teorie volejbalu
Moje první Prezentace!!.
Volejbal.
Pravidla „Upravená verze“ (Zpracováno pro použití v soutěžích řízených PVS)
Metodický postup Držení náčiní, chůze a běh s náčiním
 Hokejové hřiště je z ledu  Hřiště má na šířku 26-30m a na délku má m  Ke hře je zapotřebí hlavně puk který má  průměr: 7,62cm tloušťku: 2,54cm.
Fotbal.
Technika řízení LH Přednáška 4 Vladimír Mana. Řady a předpisy ČSLH Soutěžní řád Disciplinární řád Registrační a přestupní řád Směrnice o licencích rozhodčích.
Kopaná - pravidla hrací plocha má tvar obdélníku, délka hřiště je 90 – 120 m, šířka je 45 – 90 m hrací plocha je vyznačena bílými čarami, středová čára.
RINGO PRAVIDLA HRY ZŠ HORŠOVSKÝ TÝN 1.Cíl hry:
Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.
Kondiční příprava a plánování ve volejbale
Aneb sportem ke zdraví.  Je individuální olympijský raketový sport.. Při hře dva protivníci odpalují přes síť pomocí rakety opeřený míček a snaží se.
Filozofie změn  reakce na rychlý vývoj hry;  důraz na plynulost hry;  utkání mají být co nejzábavnější, bezpečná, férová a pochopitelná hráči, trenéry,
PYRAMIDA Celá čísla.
REUVEN VIROVNIK, přeložil Mgr. Robert Vyklický
Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Metodické pokyny pro vyplňování Zápisu o utkání (krajský formát)
Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.1 Brennball.
Historie, pravidla volejbalu a basketbalu Mgr. Jan Charousek Liberec 2011.
Korfbal Ročník: 4. Vzdělávací obor: Tělesná výchova Tematický okruh: Netradiční sportovní hry Téma: Korfbal - pravidla Jméno autora: Mgr. Tomáš Vacek Vytvořeno.
Základní změny a novinky v Pravidlech fotbalu 2016 platných od FIFA a FAČR Školení klubů profesionálních soutěží REVIZE PRAVIDEL FOTBALU.
Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.1 INDIACA.
Ročník:2.. Vzdělávací obor: Tělesná výchova Tematický okruh: Sportovní hry Téma: Volejbal Jméno autora: Mgr. Renata Kynzlová Vytvořeno dne: 15. září 2012.
Indiaca Ročník: 4. Vzdělávací obor: Tělesná výchova Tematický okruh: Netradiční sportovní hry Téma: Indiaca - pravidla Jméno autora: Mgr. Tomáš Vacek Vytvořeno.
Vznik volejbalu * Springfild, stát Massachusetts (USA) * Kanada, Indie, Jižní a Strední Amerika * Japonsko (pan Ohmori) * Čína. V Asii v 16,12,9 hráčích,
Část 3 – ROZHODČÍ A JEJICH POVINNOSTI. 300 – Určení rozhodčích rozhodčí na hřišti – systém dvou rozhodčích (oba stejné pravomoci) – systém tří rozhodčích.
Transkript prezentace:

Úvod Přednáška I – historie a teorie volejbalu Přednáška II – roční tréninkový plán Přednáška III – pravidla volejbalu, činnost rozhodčího Mgr. Jindřich Pavlík pavlikj@fsps.muni.cz

Téma přednášky Pravidla volejbalu Rozhodčí a jeho činnost v utkání

Pravidla volejbalu Vydává FIVB Inovace pravidel schvalována kongresem a správní radou FIVB (MS nebo OH) Poslední změna pravidel od 1. července 2013 na období 2013 – 2016

… vybráno z pravidel Teplota – nesmí klesnout pod 10 st.C Výška sítě: muži 243 cm, ženy 224 cm Volejbalová síť: - široká 1,00 m - dlouhá 9,50 – 10,00 m - horní páska široká 7 cm - postranní páska 5cm široká a 1m dlouhá Anténka – ohebná tyčka 1,80 m dlouhá Míč – 65-67 cm obvod, 260-270g váha, 0,300-0,325 kg/cm2

… vybráno z pravidel Oddechový čas – trvá 30 sekund, maximálně dva v setu Technický oddechový čas – trvá 60 sekund, automaticky se použijí, když se dosáhne 8 a 16 bodů Střídání – maximálně šest v setu Přestávka mezi sety 3 minuty

Složení družstva Družstvo tvoří 12 hráčů, plus: - skupiny trenérů: jeden trenér a maximálně dva asistenti trenéra, - lékařské zabezpečení: jeden fyzioterapeut a jeden lékař Počet hráčů na hřišti 6 Nově mohou být ve složení družstva dvě libera Zdroj: http://cdn.volleycountry.com/cz/images/stories/zeny-2013.jpg

Výstroj družstva Výstroj – tričko,trenýrky,ponožky,sportovní obuv jednotná. Čísla dresů 1 – 20 Výstroj libera – musí být oblečeno dres s odlišně dominantní barvou od jakékoliv barvy dresu ostatních hráčů družstva Kapitánská páska – pod číslem na prsou Zdroj: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRqIoBrOOZOLvE-DschOPCgfiMlrLbUwZ7uNVi-GoBZm6sI-ibCcg

Uspořádání hry Zisk bodu - úspěšný míč v poli soupeře - soupeř se dopustí chyby - soupeři je udělen trest Vítězství v setu - dosažení 25 bodů (rozdíl o dva) Vítězství v utkání - družstvo vyhrálo tři sety - za stavu 2:2, zkrácený set do 15 b.

Struktura hry Losování Oficiální rozcvičení Sestava družstva Postavení Chyba v postavení Střídání hráčů Výjimečné střídání – z důvodu zranění Trest – vyloučení – diskvalifikace

Rozhodčí Sbor rozhodčích se skládá z: - první rozhodčí - druhý rozhodčí - zapisovatel - čtyři (dva) čároví rozhodčí

Rozhodčí – procedury První rozhodčí signalizuje: - družstvo, které bude podávat - podstatu chyby - chybujícího hráče Druhý rozhodčí signalizuje:

První rozhodčí Plní své úkoly – vsedě/vstoje Řídí utkání od začátku do konce Řídí činnost sběračů míčů, utěračů podlahy Před utkáním: - KO hřiště, míčů a dalšího vybavení - provádí losování s kapitány - dohlíží na rozcvičení družstev Během utkání: - napomenutí,sankce,chyby hráčů

Sankce – využití karet Napomenutí: bez sankce - fáze 1 – slovní napomenutí - fáze 2 – žlutá karta Trest: sankce – červená karta Vyloučení: sankce – žlutá a červená karta společně (do konce setu) Diskvalifikace: sankce – žlutá a červená karta odděleně (do konce utkání)

Druhý rozhodčí Plní své úkoly vstoje Pomocník prvního rozhodčího Dohlíží na: - práci zapisovatelů - členy družstva na lavičce - hráče v rozcvičovací zóně - stav hrací plochy Píská a signalizuje: - přešlap pod sítí, dotek sítě, chyby v postavení, dotek anténky