Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pravidla fotbalu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pravidla fotbalu."— Transkript prezentace:

1 Pravidla fotbalu

2 Hrací plocha

3 Hrací plocha Rozměry Hrací plocha musí mít tvar obdélníku.
Délka: 90 m (100 yardů) m (130 yardů) Šířka: 45 m (50 yardů) - 90 m (100 yardů)

4 Míč musí být kulatý, musí být zhotovený z kůže nebo jiného schváleného materiálu, nesmí mít obvod větší než 70 cm (28 palců) a menší než 68 cm (27 palců), na začátku hry nesmí mít hmotnost větší než 450 g a menší než 410 g, musí mít vnitřní tlak mezi 0,6-1,1 atm, tj g/cm2 (měřeno na úrovni moře). O způsobilosti míče rozhoduje výhradně rozhodčí.

5 Hráči 11 z nichž 1 je brankář Min. 7 Střídání hráčů (3)
Základní výstroj Povinnou základní výstroj hráče tvoří dres nebo tričko, trenýrky (pokud jsou pod nimi termokalhoty, musí být stejné barvy jako trenýrky nebo barvy, která na trenýrkách převládá), stulpny (podkolenky) chrániče holení, kopačky. Oblečení brankářů se musí lišit barvou od oblečení ostatních hráčů, rozhodčího a jeho asistentů.

6 Rozhodčí Utkání řídí rozhodčí a jeho dva asistenti.

7 Hrací doba Doba hry pro soutěžní utkání je stanovena takto:
muži 2 poločasy po 45 minutách, starší dorost 2 poločasy po 45 minutách, mladší dorost 2 poločasy po 40 minutách, starší žáci 2 poločasy po 35 minutách, mladší žáci 2 poločasy po 30 minutách přípravky a minifotbal 2 poločasy po 25 minutách, ženy 2 poločasy po 45 minutách, žákyně 2 poločasy po 35 minutách.

8 ZAHÁJENÍ HRY Výkop na začátku utkání, po dosažení branky,
na začátku druhého poločasu utkání, na začátku každé poloviny prodloužení, pokud utkání pokračuje prodloužením doby hry. Přímo z výkopu může být dosaženo branky. Míč je ve hře, jestliže se po provedení výkopu pohne směrem dopředu.

9 MÍČ VE HŘE A ZE HRY Míč je ze hry, jestliže
přejde po zemi nebo ve vzduchu úplně brankovou nebo pomezní čáru, nebo rozhodčí hru přeruší. Míč je ve hře v každou jinou dobu, a to i tehdy odrazí-li se od brankové tyče, od břevna nebo od rohového praporku zpět do hrací plochy, nebo odrazí-li se od rozhodčího nebo od asistenta rozhodčího, který je na hrací ploše, zpět do hrací plochy.

10 DOSAŽENÍ BRANKY Branky je dosaženo, jestliže míč úplně přejde brankovou čáru mezi brankovými tyčemi a pod brankovým břevnem a útočící družstvo předtím neporušilo žádné pravidlo. Rozhodčí branku uzná.

11 OFSAJD Ofsajdová pozice
Ofsajdová pozice hráče není sama o sobě porušením pravidla. Hráč je v ofsajdové pozici, je-li blíže k soupeřově brankové čáře než míč a než předposlední hráč soupeře. Hráč není v ofsajdové pozici, jestliže je na vlastní polovině hrací plochy, nebo je ve stejné vzdálenosti od soupeřovy brankové čáry jako předposlední hráč soupeře, nebo je ve stejné vzdálenosti od soupeřovy brankové čáry jako poslední dva hráči soupeře.

12 OFSAJD Ofsajd Hráč, který je v ofsajdové pozici, bude potrestán za ofsajd jen tehdy, jestliže v okamžiku, kdy míčem zahraje nebo se míče dotkne některý z jeho spoluhráčů, je podle názoru rozhodčího aktivně zapojen do hry tím, že ovlivňuje hru, nebo ovlivňuje soupeře, nebo získává ze svého postavení výhodu.

13 OFSAJD Není ofsajd Hráč nebude potrestán za ofsajd, dostane-li míč přímo z kopu od branky, nebo z vhazování, nebo z kopu z rohu.

14 HERNÍ TRESTY Přímý volný kop nařídí rozhodčí ve prospěch soupeřova družstva, jestliže se hráč na hrací ploše a v době, kdy je míč ve hře, dopustí některého z dále uvedených šesti přestupků způsobem, který je podle názoru rozhodčího bezohledný, riskantní nebo který je proveden za použití nepřiměřené síly: kopne nebo se pokusí kopnout soupeře, podrazí nebo se pokusí podrazit soupeře, skočí na soupeře, vrazí do soupeře, udeří nebo se pokusí udeřit soupeře, strčí do soupeře. při odebírání míče se tělem dotkne soupeře dříve než míče, drží soupeře, plivne na soupeře, úmyslně hraje míč rukou (vyjma brankáře v jeho vlastním pokutovém území).

15 HERNÍ TRESTY Pokutový kop
Pokutový kop ve prospěch soupeřova družstva rozhodčí nařídí, dopustí-li se hráč v době, kdy je míč ve hře, některého z výše uvedených přestupků ve vlastním pokutovém území, bez ohledu na to, na kterém místě hrací plochy byl míč v okamžiku přestupku.

16 HERNÍ TRESTY Nepřímý volný kop Signalizace rozhodčího
Nařízení nepřímého volného kopu signalizuje rozhodčí paží zvednutou nad hlavu. Drží ji zvednutou až do provedení kopu a potom tak dlouho, dokud se některý jiný hráč míče nedotkne nebo dokud není míč ze hry. Míč skončí v brance Branky z nepřímého volného kopu může být dosaženo jen v případě, že dříve, než míč přejde do branky, se ho dotkne jiný hráč než ten, který nepřímý volný kop provedl. Jestliže se přímo po provedení nepřímého volného kopu míč dostane do soupeřovy branky, rozhodčí nařídí ve prospěch soupeře kop od branky. Jestliže se přímo po provedení nepřímého volného kopu míč dostane do vlastní branky, rozhodčí nařídí ve prospěch soupeře kop z rohu.

17 HERNÍ TRESTY Nepřímý volný kop ve prospěch soupeřova družstva rozhodčí nařídí, jestliže se brankář ve vlastním pokutovém území dopustí některého z následujících přestupků: má míč v rukou pod kontrolou déle než šest sekund před tím, než se ho zbaví, rukama se míče znovu dotkne poté, co se jej zbavil a míče se mezitím nedotkl jiný hráč, dotkne se míče rukou poté, co mu jej úmyslně nohou přihrál jeho spoluhráč, jako první hráč se dotkne míče rukou poté, co jeho spoluhráč provedl vhazování, Nepřímý volný kop ve prospěch soupeřova družstva rozhodčí také nařídí, jestliže se hráč podle názoru rozhodčího dopustí některého z následujících přestupků: hraje nebezpečným způsobem, brání soupeři v pohybu, znemožňuje brankáři, který má míč v rukou, aby se míče zbavil, dopustí se jiného přestupku, který sice není vyjmenován v pravidle XII, ale pro který rozhodčí přeruší hru, aby udělil osobní trest.

18 VHAZOVÁNÍ Vhazování je jedním ze způsobů navázání hry.
Přímo z vhazování nemůže být dosaženo branky. Rozhodčí nechá provést vhazování jestliže míč přejde po zemi nebo ve vzduchu celým objemem pomezní čáru, v místě, kde míč přešel přes pomezní čáru, hráčem družstva, jehož hráč se nedotkl míče jako poslední.

19 VHAZOVÁNÍ Provedení vhazování
V okamžiku, kdy provádí vhazování, musí vhazující hráč být obrácen čelem k hrací ploše, alespoň částí obou nohou stát buď na pomezní čáře nebo za pomezní čárou mimo hrací plochu, hodit míč oběma rukama, hodit míč zezadu přes hlavu.

20 KOP OD BRANKY Kop od branky je jedním ze způsobů navázání hry.
Přímo z kopu od branky je možno dosáhnout branky (ne vlastní). Kop od branky nařídí rozhodčí, jestliže míč, kterého se jako poslední dotkl hráč útočícího družstva, přešel po zemi nebo ve vzduchu celým svým objemem brankovou čáru a nebylo přitom dosaženo branky podle pravidla X.

21 KOP OD BRANKY KOP OD BRANKY

22 KOP Z ROHU jestliže míč, kterého se jako poslední dotkl hráč bránícího družstva, přešel po zemi nebo ve vzduchu celým svým objemem brankovou čáru a nebylo přitom dosaženo branky


Stáhnout ppt "Pravidla fotbalu."

Podobné prezentace


Reklamy Google