Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Vladimír Mikulík. Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace. Vzdělávací materiál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Vladimír Mikulík. Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace. Vzdělávací materiál."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Vladimír Mikulík. Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace. Vzdělávací materiál byl vytvořen v rámci OP VK 1.5 – EU peníze středním školám. Zemětřesení VY_52_INOVACE_ ledna 2014

2 2 Náhlé otřesy zemského povrchu způsobené uvolněním velkého množství energie. Místo vzniku zemětřesení je označováno jako ohnisko, popř. hypocentrum. Jeho kolmý průmět na zemský povrch se nazývá epicentrum.

3 3 Obr. 1

4 Druhy zemětřesení přírodní a antropogenní dle původu – řítivá 3 % – sopečná 7 % – tektonická 90% 4

5 Měření  na základě pozorovaných dopadů se určuje intenzita zemětřesení. Používá se MCS (MSK-64) stupnice.  na základě měření seismografu se stanovuje tzv. magnitudo zemětřesení – udává množství energie uvolněné při zemětřesení. Používá se Richterova stupnice 5 Obr. 2

6 6 Mercalliho stupnice PojmenováníPopis Richterova stupnice INepozorovatelnéČlověk nerozpozná, pouze přístroje2 IIVelmi slabé Rozpoznatelné v horních patrech budov citlivými lidmi (2,6 - 5 mm.s-2). 3 IIISlabé Vibrace, lustry se pohybují; srovnatelné s vibracemi způsobenými projíždějícím těžkým nákladním automobilem. IVMírné Drnčení oken, cinkot příborů a nádobí, zdi vydávají praskavé zvuky. VMálo silné Lze rozpoznat v krajině, probouzí spící, praskání oken, kyvadlové hodiny se mohou zastavit ( mm.s-2). 4 VISilné Vrávorání při chůzi, padají předměty, rozbíjí se nádobí, praskliny v omítce. VIIVelmi silnéLze jen obtížně stát, zvony zvoní, trhliny ve zdech. VIIIBořivé Padají komíny, poškození budov, pohybující se těžký nábytek. 5 IXPustošivéPanika, vážné poškození domů, větší trhliny v půdě.6 XNičivéZničené budovy, porušení přehrad, velké trhliny v půdě.7 XIKatastrofickéRoztržení kolejí a potrubí, zničené mosty, změny terénu.> 8 XIIGlobální Velké předměty létají vzduchem, úplné zničení, rozsáhlé terénní změny (více než 500 mm.s-2).

7 Jak se chovat při zemětřesení? 7 uvnitř budov: schovat se pod pevný nábytek, nebo se skrčit ve dveřním rámu nebo některém z vnitřních rohů budovy co nejdál od oken, těžkého nábytku zavřít hlavní uzávěry rozvodů elektřiny a plynu nepoužívat výtah ve volném prostoru: vyhledat otevřená prostranství dále od budov a jiných staveb

8 „vlna v přístavu“ délka: stovky km rychlost: až 700 km/hod výška: desítky metrů Tsunami 8 Obr. 3

9 pobřeží jihovýchodní Asie. Vlna o velikosti až 15 metrů zabila asi 230 tisíc a postihla miliony lidí a způsobila rozsáhlé škody na tisících km pobřeží. 30. září souostroví Samoa v Tichém oceánu. Konečný počet obětí je okolo 150. Byly stovky zraněných, ale většina z ohrožených stihla utéct na bezpečné vyvýšeniny. 11. března východní pobřeží japonského ostrova Honšú. 38 m vysoká vlna tsunami usmrtila nejméně 28 tisíc lidí. Vlny poškodily i několik jaderných elektráren, zdaleka nejvíce Fukušimu. Vlna místy zasáhla až 10 km do vnitrozemí a způsobila rozsáhlé škody na infrastruktuře, stavbách a průmyslu. [2 [2 9 Obr. 4

10 Citace: 10 Obr. 1 File: Quake epicenters jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Obr. 2 File:Kinemetrics seismograph.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Obr. 3 File:Tsunami-vyvoj.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Obr. 4 File:2004-tsunami.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Vladimír Mikulík. Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace. Vzdělávací materiál."

Podobné prezentace


Reklamy Google