Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KVETOUCÍ ROSTLINY JSOU TO: DŘEVINY A BYLINY.. BYLINY - mají dužnatý stonek, kořeny, listy, květy a plody. Části rostlinného těla A - (o)květní lístky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KVETOUCÍ ROSTLINY JSOU TO: DŘEVINY A BYLINY.. BYLINY - mají dužnatý stonek, kořeny, listy, květy a plody. Části rostlinného těla A - (o)květní lístky."— Transkript prezentace:

1 KVETOUCÍ ROSTLINY JSOU TO: DŘEVINY A BYLINY.

2 BYLINY - mají dužnatý stonek, kořeny, listy, květy a plody. Části rostlinného těla A - (o)květní lístky B - kališní lístky C - tyčinky D - pestík E - list F - stonek G - kořen

3 KO Ř ENY  tvoří podzemní část  upevňují rostlinu v půdě  přijímají vodu a živiny  buď hlavní kořen s postranními kořeny (pampeliška)  nebo tvoří svazek (tráva)

4 PODZEMNÍ ČÁSTI  kořeny  přeměněné části těla (např. stonku nebo listu)  CIBULE (sněženka, bledule, tulipán, narcis) viz obrázek  ODDENEK (sasanka)  HLÍZA (brambor)

5 ODDENEK A HLÍZA

6 STONKY stvol (stonek bez listů) lodyha (stonek s listy stéblo (duté s listy, s kolénky)(

7 LISTY Vyrůstají ze stonku nebo tvoří přízemní růžici. Zajišťují dýchání rostlin, příjem sluneční energie a oxidu uhličitého. Vyrábějí potravu (cukr). Jsou jednoduché nebo složené. Mají čepel a řapík (stopku). Složené listy mají čepel z více lístků.

8 KVĚTY Slouží k rozmnožování rostliny. Opylení je přenesení pylu z tyčinek na pestík jiného květu. Po opylení a oplození (tj. splynutí samčí a samičí pohlavní buňky) vzniká z pestíku plod. Opylovači jsou nejčastěji hmyz nebo vítr.

9 PLODY Najdeme je u bylin a listnatých dřevin. Jsou v nich uložena semena. Ze semene vyroste nová rostlina. Mohou být suché nebo dužnaté. U ovocných stromů a keřů známe peckovice, malvice a bobule.


Stáhnout ppt "KVETOUCÍ ROSTLINY JSOU TO: DŘEVINY A BYLINY.. BYLINY - mají dužnatý stonek, kořeny, listy, květy a plody. Části rostlinného těla A - (o)květní lístky."

Podobné prezentace


Reklamy Google