Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kvasinky. Kvasinky obecn ě Kvasinky jsou jednobuněčné houbové mikroorganismy. množí se zejména nepohlavně a je pro ně charakteristický způsob dělení buněk,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kvasinky. Kvasinky obecn ě Kvasinky jsou jednobuněčné houbové mikroorganismy. množí se zejména nepohlavně a je pro ně charakteristický způsob dělení buněk,"— Transkript prezentace:

1 Kvasinky

2 Kvasinky obecn ě Kvasinky jsou jednobuněčné houbové mikroorganismy. množí se zejména nepohlavně a je pro ně charakteristický způsob dělení buněk, takzvané pučení. Kvasinky jsou hojně využívány v potravinářství a biotechnologiích. Používají se například při výrobě vína, piva nebo chleba. Využívá se jejich schopnosti kvašení. Jsou ale mezi nimi i původci nemocí. Tyto buňky mají vejčitý tvar a jsou viditelné pouze pod mikroskopem, jejich velikost nepřesahuje 6 až 8 tisícin milimetru Snímek Kvasinek

3 Výzkum První jednotlivé kvasinky poprvé pozoroval Antoni van Leeuwenhoek [líuvnhuk], který popsal ve svých dopisech Královské společnosti v Londýně výsledky pozorování malých kuliček v pivě pomocí primitivního mikroskopu.

4 Význam a vyu ž ití Kvasinky jsou mikroorganismy v mnohém směru pro člověka velmi užitečné. Už pojmenování „kvasinky“ ukazuje na jejich vztah ke kvasným procesům. Prvořadý význam mají dnes v kvasném průmyslu při výrobě lihu, piva, vína, pekařského droždí.

5 Nemoc Kvasinek  Jde o nadměrné pomnožení kvasinek ve střevech, krvi a orgánech je parazitická kvasinka, která osídluje střeva, pohlavní ústrojí, ústa, jícen a krk. Tato kvasinka žije za normálních podmínek v rovnováze s ostatními bakteriemi a kvasinkami v lidském organismu. Za určitých podmínek se však množí, oslabuje imunitní systém a způsobuje infekci známou jako kandidóza. Mikroorganismus může cestovat krevním oběhem do mnoha tělních orgánů.

6 Struktura

7 Obrázky Usušená kvasničná kultura Rozmnožování kvasinek Pivovarské kvasinky

8 Otázky  Co jsou Kvasinky ??  Jak se jmenuje proces rozmnožování ??  Jak se jmenuje jejich schopnost ??  Kdo pozoroval jako první Kvasinky ??  Na jaké výrobky se využívají Kvasinky ??  Čím se dají pozorovat ??  Jak se nazývá jejich ochranný obal ??  Kde jsou využívány Kvasinky ??  Co způsobuje nemoc Kvasinek ??  Jakou Kvasinky můžou způsobovat infekci ??


Stáhnout ppt "Kvasinky. Kvasinky obecn ě Kvasinky jsou jednobuněčné houbové mikroorganismy. množí se zejména nepohlavně a je pro ně charakteristický způsob dělení buněk,"

Podobné prezentace


Reklamy Google