Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Grafické znázornění souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Grafické znázornění souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Grafické znázornění souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Rozdělení vět v souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. věta hlavní (VH) věta vedlejší (VV)

3 Pravidla grafického znázornění souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.  větu hlavní značíme VH, vedlejší VV, jednotlivé věty číslujeme podle jejich pořadí ve větě

4 Další možnosti grafického znázornění souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Další možnosti grafického znázornění souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Další možnosti grafického znázornění souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 1) Napište souvětí podle následujících schémat : Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A. Nemyslím si, že by to byl takový problém. B A D C B. Když jsem šel domů, potkal jsem Petra. C. Šel jsem domů a zpíval jsem si. D. Chtěl jsem, abychom se učili věcem, o kterých nic nevíme.

8 2) Nakreslete schémata podle následujících vět: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 1. Jestliže budeme zlobit, dostaneme vyhubováno. 2. Když jsem šel domů, potkal jsem Petra. 3. Hrál na počítači, aby se nenudil.

9 3) Spojte jednotlivá schémata a souvětí šipkami: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Protože jsme zaspali, nestihli jsme testy. Člověk, který se často směje, žije déle. Spíme, abychom načerpali nové síly, které budeme potřebovat. Jeď pomalu, aby sis neublížil!

10 4. K souvětím nakreslete schémata a pak doplňte čárky: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. a) Když ráno vyšlo slunce nikdo v celém táboře nebyl. b) Dlouho jsme nemohli zjistit kdo si z nás dělá legraci. c) Před domem právě zastavilo auto které bych okamžitě koupil. d) Někteří mu tehdy chtěli pomoci protože ho litovali. e) Kde skončí jeho riskantní podnik nemohl vloni vůbec tušit. a) b)c) d) e) a) Když ráno vyšlo slunce, nikdo v celém táboře nebyl. b) Dlouho jsme nemohli zjistit, kdo si z nás dělá legraci. c) Před domem právě zastavilo auto, které bych okamžitě koupil. d) Někteří mu tehdy chtěli pomoci, protože ho litovali. e) Kde skončí jeho riskantní podnik, nemohl loni vůbec tušit.

11 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Použité zdroje: Český jazyk, pracovní sešit pro 7. ročník, Tobiáš 2002, ISBN 80-85808-94-3, str. 38


Stáhnout ppt "Grafické znázornění souvětí Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google