Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak učit grafiku. Jiří Simmer Pedagogická Fakulta, ZČU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak učit grafiku. Jiří Simmer Pedagogická Fakulta, ZČU."— Transkript prezentace:

1 Jak učit grafiku. Jiří Simmer Pedagogická Fakulta, ZČU

2 Cíle této přednášky Grafické editory, druhy počítačové grafiky Rastrová (bitmapová) grafika Práce s rastrovými obrázky, jejich úprava Vektorová grafika Způsoby získávání grafiky (obrázků) Tisk grafiky, rozlišení (DPI)

3 Bitmapové editory Malování, Painter 25 Vektorové editory CorelDraw, Zoner Calisto 5 Fotoeditory Photoshop, Gimp Grafické editory, druhy grafiky

4 Rastrové (bitmapové) obrázky Co je to rastrový obrázek, z čeho se skládá a jak vzniká. Jak můžeme tvořit a upravovat rastrové obrázky

5 Práce s rastrovými obrázky Úkoly a aktivity pro žáky. 1) Nakreslit dvouhlavou hrací kartu (třeba krále srdcového) 2) Nakreslit housenku alespoň přes půl obrazovky

6 Vektorové obrázky Rozdíl mezi vektorovým a rastrovým obrázkem Pojem vektor Práce s vektorem

7 Digitální fotografie Obdoba rastrového obrázku Mnohonásobně větší rozměry Snadné získávání Aktivita pro žáky: - Učitel během hodiny udělá skupinové foto celé třídy, které si následně všichni žáci otevřou v jednom z editorů rastrové grafiky, např. Malování. Jejich úkolem bude zaměnit obličeje dvou libovolných žáků a obrázek uložit.

8 Získávání grafiky (obrázků) Ze souboru nebo Internetu Kreslením Fotografováním Skenováním Úkol pro žáky: - vzhledem k blížícím se Vánočním svátkům si na příští hodinu přineste jednu klasickou fotografii z některých z předchozích Vánoc, kterou budeme skenovat a přidávat k obrázkům s vánoční tématikou, které dnes nakreslíme a najdeme na internetu. Vytvoříme si tak dokument o našich Vánocích, který doplníme digitální fotografií naší vánočně vyzdobené třídy.

9 Tisk grafiky, rozlišení (DPI) Grafika v dokumentech Tisk fotografií Digitální fotografie z fotolabu Velkoplošné tiskárny Pojem rozlišení (DPI)

10 Použitá literatura ROUBAL, Pavel. Informatika a výpočetní technika 1.díl 1. vyd. Brno: Computer Press, 2000. Učebnice. ISBN 80-7226-237-8 VANÍČEK, Jiří; ŘEZNÍČEK, Petr. Informatika pro základní školy 1. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2004. 88 s. Učebnice. ISBN 80-251-0196-7 VANÍČEK, Jiří. Přednášky z didaktiky informatiky a výpočetní techniky. 2004.


Stáhnout ppt "Jak učit grafiku. Jiří Simmer Pedagogická Fakulta, ZČU."

Podobné prezentace


Reklamy Google