Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KROKODÝ LI. Krokodýli žijí na naší planetě již 200 milionů let. Krokodýli jsou velmi starý řád plazů, mezi které patří krokodýli, aligátoři, kajmani a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KROKODÝ LI. Krokodýli žijí na naší planetě již 200 milionů let. Krokodýli jsou velmi starý řád plazů, mezi které patří krokodýli, aligátoři, kajmani a."— Transkript prezentace:

1 KROKODÝ LI

2 Krokodýli žijí na naší planetě již 200 milionů let. Krokodýli jsou velmi starý řád plazů, mezi které patří krokodýli, aligátoři, kajmani a gaviálové, celkem asi 23 druhů. Jde o pozůstatek z prehistorické doby, který dodnes přežívá jako člen čeledi plazů, do které patřili i dinosauři. Je to dravec který vzbuzuje respekt u lidí i zvířat. Vlastním životním prostředím krokodýlů je voda. Některé druhy, např. krokodýl mořský, žije však i v moři u pobřeží. Nejčastěji je můžeme vidět v Africe v povodí Nilu, v jižní části severní Ameriky a ve východní části Asie a na severu Austrálie.

3 STAVBA TĚLA Krokodýli jsou mohutní plazi s dlouhým silným ocasem. Lebka je diapsidní, mohutná, ale částečně pneumatizovaná (=kosti jsou duté). Tělo krokodýlů je kryto rohovitými štíty, pod kterými leží kostěné desky. Krokodýli plavou pomocí silného, ze stran zploštělého ocasu, končetiny mají přitisknuté k tělu. Svaly jsou nejvíce rozvinuté v oblasti krku a na končetinách. Největším krokodýlem je krokodýl mořský měří 6,3 metru váží přes 1200kg

4 TRÁVICÍ SOUSTAVA Jejich potravou jsou různí savci, ptáci a ryby a také jiní plazi, které loví, a nebo se živí na jejich mršinách. Krokodýl nemůže posouvat čelistí ze strany na stranu proto kořist polyká v celku velké kusy trhá Jazyk má přirostlý ke spodní čelisti a na jeho začátku je jícnová záklopka, která brání vodě vniknout do jícnu při lovu pod vodou. Krokodýl má nejsilnější trávení ze všech živočichů. Stráví i krunýře želv, kosti a kopyta.

5 ROZMNOŽOVÁNÍ Oplození je vnitřní. Jsou vejcorodí. Samice se po nakladení vajec nezdržuje příliš daleko, vejce hlídá. Přesto z 10-15 nakladených vajec přežije zhruba pouhých 6-7 jedinců. Protože na vejce často chodí a živí se jimi varani. Po vylíhnutí umějí hned plavat a sami se živí přesto se zdržují v blízkosti matky po celý první rok života.

6 DĚLENÍ Krokodýli — zub dole zapadá do rýhy nahoře (viditelné i v zavřené tlamě) Aligátoři a Kajmani — zub dole není vidět, zapadá do jamky Gaviálové — úzký, dlouhý čenich se zduřinou

7 DĚKUJI ZA POZORNOST DOMINIK MARŠÁLEK


Stáhnout ppt "KROKODÝ LI. Krokodýli žijí na naší planetě již 200 milionů let. Krokodýli jsou velmi starý řád plazů, mezi které patří krokodýli, aligátoři, kajmani a."

Podobné prezentace


Reklamy Google